Hosszú távú problémára hívta fel a figyelmet Carlos Sainz az új szabályok szerint épített F1-es autókkal kapcsolatban, amivel szerinte mindenképpen foglalkozniuk kell.
Az idei Forma-1-es autókkal fellépő, a csapatokat is váratlanul érő pattogás a versenyzőkre is hatással van, George Russell például az Emilia Romagna Nagydíj után közölte: tarthatatlan a helyzet a hátfájása miatt. De nemcsak a delfinezés rejt magában hosszú távú egészségügyi kockázatot, hanem az új szabályok szerint épített autók elődieknél jóval feszesebb felfüggesztése is. Erről a mezőnyből Carlos Sainz beszélt elsőként, ráadásul magától hozta fel a problémát.
„Nagy kihívás lesz, azok után, hogy a kerékvetők már Miamiban is igazán agresszívnak érződtek ezekben az autókban, és Imolában is volt néhány hupli, amelyek eléggé keményen hatottak a testre – nyilatkozta a Ferrari spanyolja az Autosport azon kérdésére, hogy mennyire lesz nehéz a 2022-es autókkal a szűk monacói pályán versenyezni. – A monacói helyzetnél azonban fontosabb, hogy mi, versenyzők és az F1 el kell gondolkoznunk azon, hogy mekkora árat kell fizetnie egy versenyzőnek a hátával és az egészségével egy ilyen autófilozófia mellett. Szerintem mindennél fontosabb, hogy párbeszédet kezdjünk erről.”
Sainz leszögezte, hogy nem az új szabályok ellen van, amelyek szerinte beváltak. Az viszont aggasztja, hogy hosszú távon milyen egészségkárosodást eredményezhetnek a mostani kocsik.
„A szabályok szerintem nagyszerűek. Pontosan azt hozták, amire a jobb versenyekhez szükségünk van. De kell ennyire feszes autókkal versenyeznünk, mint amilyenekkel az utóbbi időben, ilyen tömeg mellett? Számomra ez inkább filozofikus kérdés, amit felteszek, hogy az F1 és mindenki gondolja újra, mennyit kell valójában egy versenyzőnek beáldoznia a karrierje során az egészségéből ahhoz, hogy megbirkózzon ezzel. Monaco kemény lesz, de én inkább hosszabb távban gondolkozom.”
A spanyol pilóta megosztotta, hogy nem konzultált orvossal arról, hogy milyen problémákat okozhat a feszesebb felfüggesztéssel versenyzés, de nincs is erre szüksége. „Nem kaptam szakértői tanácsot, hanem elvégeztem a szokásos ellenőrzéseket a hátamon, megnéztem a nyakam kötöttségét, és azt látom, hogy ebben az évben mindenhol kötöttebb vagyok. Már most érzem. Nem kell szakértői vélemény ahhoz, hogy tudjam, még tíz év így kemény lesz, és sokat kell majd dolgozni a mobilitáson és rugalmasságon. Invesztálnom kell az egészségembe és a testem egészségébe.”
A Ferrari versenyzője az első, aki beszélt erről a problémáról, ami szerinte azért van, mert a pilóták nem szeretik a gyengeség jelét mutatni. „Valószínűleg mi, versenyzők nem beszélünk erről sokat, mert nem szeretjük, ha gyengének tűnünk. Én erős vagyok, nagyon fitt, az egyik legfittebb pilótának tartom magam, aki soha nem küszködött egy verseny alatt sem. De ez hosszabb távról szól, és mindannyiunk érdekében talán beszélnünk kell erről, és meg kell néznünk, hogy milyen lehetőségeink vannak.”
Sainz szerint, amennyiben a versenyzők úgy döntenek, hogy változtatásokat szeretnének, „az FIA-nak előbb-utóbb be kell vonódnia” a párbeszédbe, de ez még „a jövő zenéje.”