A svéd rocker Pär Lindstedt tízévnyi fáradságos munkával restaurálta legendás tervező, Adrian Newey áttörést jelentő F1-es autóját, a Leyton House CG901B-t. Erről a MotorSport Magazine számolt be.
Az 1990-es szezon első hat versenhétvégéjén a Leyton House csapat a pontszerzésre sem volt alkalmas. Olyannyira, hogy a két versenyző, Ivan capelli és Mauricio Gugelmin ez idő alatt négy kiesést produkált, és hat esetben a versenyre való kvalifikáció sem sikerül. Hat hétvége után azonban fordulat következett be. Bár a kiesések továbbra is gyakoriak voltak, a kvalifikáció már minden esetben sikerült, sőt a következő versenyen, Franciaországban Capelli a második helyen végzett!
Az áttörést a Newey-tervezte Leyton House CG901B jelentette, miután az már nem csak a nyers erőre volt kiélezve, hanem sokkal inkább az aerodinamikai hatékonyságra.
Több mint 30 évvel később az egyik rendkívül ritka megmaradt kaszni a svéd rocksztár, Pär Lindstedt munkájának köszönhetően régi pompájában tündököl.
Lindstedt egyszerűen csak „különlegesnek” nevezte, és ez az egyik olyan konstrukció, amelyre Newey is a legbüszkébb.
„Azt hiszem, joggal mondhatjuk, hogy ez a megközelítés megváltoztatta az F1 tervezési irányát” – idézi a tervezőt James Elson, a MotorSport Magazine oldalán.
Lindstedt most nyitott arra, hogy az 1990 második felében használt egyik autó, a 6-os számú kaszniját eladja a Speed Masteren keresztül, amely segített a restaurálásában, de azt mondja, csak a megfelelő személynek, a megfelelő áron adja el. Addig is szeretné minél több örömét lelni benne.
Lindstedt ‘Keegan’ nevű zenekarával a ’90-es években az Iron Maiden és más heavy metal inspirálta zenét játszott, de a svéd emellett a versenyzés szerelmese is, így jutott az F1-es autó is a tulajdonába. Lindtsedt maga is versenyzett, először helyi szinten, GT-kkel.
„2012-ben találkoztam egy svéd versenyzővel, akinek volt néhány Forma-1-es autója, és érdeklődött a GT2-es Porschém iránt” – mesélte.
„Szeretem az olyan újítókat, mint Chapman és Newey, ők a hőseim. Így hát megkötöttük az üzletet, megvettem a Leyton House-t, és arra gondoltam, hogy ‘Hű, a csapatom könnyedén felújíthatja ezt az autót’. Igen, így van!”
Lindstedt rájött, hogy ez a retusálás nem lesz könnyű menet, és nem keveset kellett kutatnia, szerte a világon, hogy megfelelő szakértelemmel bíró emberekre bízhassa az autót és fellelje a megfelelő alkatrészeket.
„Elmentem az Egyesült Királyságba, és felvettem a kapcsolatot a Chevron Racinggel, így ők kezdték el a projektet, de sajnos az autót kezelő fickó valójában elég fiatalon meghalt. A Chevron ezután ajánlotta a CGA Race Engineeringet.”
„Rájöttem, hogy az F1-es autók még összetettebbek, mint ahogyan azt elképzeltem! Nagyon korán eldöntöttük: nincs kompromisszum. Nem számít, mennyibe kerül, tökéletesnek kell lennie. Kezded megérteni, hogy semmi sem jöhet le a polcról – mindennek különlegesnek, egyedinek kell lennie.”
Logikusan következik, hogy az autó helyreállítása közel sem volt olcsó. Mivel pedig ebből a Leyton House-ból csak néhány példány létezik, a rendelkezésre álló alkatrészekből nem volt sok, és azt is nehéz volt kiküszöbölni, hogy ne verjék át, és valóban az 1990-es modellhez való elemeket kapja meg.
„Ami szintén nagyon meglepett, hogy a szponzorok logói valójában festettek, és nem matricák. Ezért fel kellett bérelnünk egy londoni művészt, hogy újra elkészítse azokat – micsoda utazás!”
„Az Ebayen keresztül találkoztam egy fickóval, aki a Leyton House csapat tagja volt – lenyűgözte, mert én az autót akartam működtetni, nem pedig darabokat akartam a falra akasztani.”
„Azt mondta: ‘Rengeteg alkatrészem van. Ha megígéred, hogy életre kelted ezt az autót, eladom az összeset’. Amikor a March csődbe ment néhány évvel az autó gyártása után, a személyzet mindent elvitt, amit csak tudott.”
Pärnek nem csak sikerült megszereznie az összes szükséges alkatrészt, de az eladótól kapott egy dobozt is, amely 400 March tervrajzot tartalmazott!
2022-ben végül a svéd Koenigsegg segítségével Lindstedtnek sikerült beindítania az autót és vezette is azt.
„Hozzászoktam az együléses autókhoz, vezettem már néhányat. Valójában szuperül ment – meglepődtem, hogy milyen könnyű volt vezetni. Szerencsére el is fértem benne, de annyira szűkös az autó!”
A 6-os számú kaszni visszatért az Egyesült Királyságba, Lindstedt pedig azt tervezi, hogy több tesztvezetést tart vele, akár eladja végül, akár nem.
„Az élet a szenvedélyről szól” – mondja. „Bármit akarsz csinálni – csak csináld.”