back to top
KezdőlapFormula 1„Elég volt az értelmetlen halálokból!” – retteg Spától az F1-es mezőny a...

„Elég volt az értelmetlen halálokból!” – retteg Spától az F1-es mezőny a tragédia után

-

Egyes Forma-1-es pilóták változtatást követelnek a spa-francorchamps-i pályán a híres Eau Rouge és Raidillon kanyarok környékén, mások a futam elengedését kérdőjelezik meg, miután szombaton a Formula Regional Európa-bajnokság (FRECA) ottani versenyen életét vesztette a holland Dilano van’t Hoff egy extrém esős körülmények között történt balesetben.

Bár az Osztrák Nagydíj sprintversenyéről faggatta volna őket a média a Racingline.hu részvételével zajlott szombati sajtótájékoztatókon, sok versenyző szerint egyáltalán nincs értelme a nap F1-es történéseiről beszélni, amikor Spában egy fiatal tehetséget veszített el az autósport közössége. Szerencsére a formulaautózásban napjainkban már ritkák a súlyos sérüléssel vagy halállal végződő balesetek, ám intő jel, hogy a pálya ugyanazon pontján, az Eau Rouge-t követő dombtetőn történt a végzetes kimenetelű ütközés, ahol négy évvel ezelőtt az F2-ben Anthoine Hubert is életét vesztette.

Most a FRECA versenye heves esőzés mellett zajlott, a Kemmel egyenes elején megpördült van’t Hoff autójába pedig az őt elkerülni már képtelen Adam Fitzgerald csapódott bele.

„Nem akarok felette ítélkezni, mert nem láttam, hogy mi történt, és nem is akarom látni” – nyilatkozta a Red Bull Ringen Nyck de Vries honfitársa tragédiájáról. „Azt viszont tudom, hogy a körülmények igencsak szélsőségesek voltak. Mindig kritizálják a rendszer működését, hogy a sport túlóvatoskodja az ilyen helyzeteket, de láthatjuk, hogy nem szórakozásból csinálják. Ez az eset is megmutatta, hogy komoly veszélyeket tartogatnak ezek a körülmények, és komolyan kell vennünk a pálya állapotát. Talán el kellene gondolkodnunk azon, hogy mit lehetne még tenni az ilyen történések jövőbeli elkerülése érdekében.”

Gyászol az autósport: Spái versenybalesetben meghalt a 18 éves holland pilóta

Lance Stroll azt szeretné, ha a spái pálya tulajdonosai szélsebesen módosítanának a pálya legveszélyesebb szakaszán, még mielőtt a Forma-1 megérkezne a Belga Nagydíjra július utolsó hétvégéjén.

„A nap történése nem a mi versenyünk volt, hiszen elveszítettünk egy fiatal versenyzőt Spában. Nem helyes, hogy ez megtörténhetett, és meg kell változtatnunk azt a kanyart, mert öt éven belül két fiatal tehetséget is elveszítettünk ott. Át kell alakítani a kanyart, mert pár héten belül mi is ott fogunk versenyezni” – mondta Stroll.

„Sohasem élvezetes átmenni azon a kanyaron. Minden egyes alkalommal, amikor ott áthaladunk, kockára tesszük az életünket. Csinálniuk kell valamit, mert pár hét múlva megint a tűzzel fognak játszani. És itt nem is csak rólunk van szó, hanem az F2-es és F3-as gyerekekről, meg mindenkiről, aki keresztülmegy azon a kanyaron.”

A Raidillon bukóterét éppen Hubert tragédiája nyomán nemrég már módosították, csökkentve ezzel annak esélyét, hogy az ott kicsúszó autók a falról visszapattanjanak a pályára. A mostani történések azonban azt sejtetik, hogy ez az intézkedés mégsem volt elegendő – ugyanakkor felvetődik az a kérdés is, hogy nem volt-e hiba megadni a zöld jelzést a versenyzésre ennyire mostoha időjárási körülmények között.

„Mindenképpen át kell gondolnunk, hogyan védhetjük meg jobban a versenyzőket a jövőben, mert ami ma történt, az teljesen szükségtelen volt. Könnyű a pályát hibáztatni, de azt is figyelembe kell vennünk, hogy mennyi eső esett” – mondta Max Verstappen.

Spa-Francorchamps, FRECA
Fotó: FRECA

Fernando Alonso tanácstalan azt illetően, hogy mi jelenti a veszélyesség gyökerét az ominózus pályaszakaszon, egy valamiben azonban biztos: „Ezt nem engedhetjük meg magunknak. A mai kell hogy legyen az utolsó alkalom, amikor ilyen történt.”

„Nem tudom, hogy a pályával, a sebességgel vagy a látási viszonyokkal van-e a gond. De a legfőbb probléma talán az utóbbi. Nem arról van szó, hogy ne tudnánk versenyezni esős körülmények között, nem ezért van a sok piros zászló és halasztás, ami miatt a rajongók bosszankodnak. Az együléses versenyautók egyszerűen ma már így működnek: a látási viszonyok annyira leromlanak, hogy egyes pályákon bizonyos sebesség felett egyszerűen már nem tudunk vezetni. Nem hiszem, hogy magával Spával lenne a probléma, mert ha ilyen körülmények között Monzában kerülne egy autó a pálya közepére, azt sem vennénk észre időben.”

Pierre Gaslyben még mindig élénken élnek a barátjával, Hubert-rel négy évvel ezelőtt történtek, amitől nem is tudott elvonatkoztatni nyilatkozatában.

„Mindez egy nagyon szomorú dolgot, az Anthoine-nal történt pár évvel ezelőtti esetet idézi fel bennünk. Nem szabadna olyan helyzetbe kerülnie a sportnak, amiben fiatal tehetségeket veszíthet el. Egyértelműen át kell tekintenünk, hogy pontosan mi is okozta ezt, gondoskodva arról, hogy a jövőben ne fordulhasson elő ilyen. Elég volt abból, hogy ilyen módon veszítünk el tehetségeket!” – fakadt ki.

„Ez eszembe juttat néhány olyan helyzetet is, amikor kisebb kategóriákban versenyezve én is hasonló körülmények között vezettem. És hogy őszinte legyek, előfordult, hogy komoly veszélyben éreztem magam a rossz látási viszonyok miatt. Persze az autóversenyzés mindig is veszélyes marad a nagy sebességek miatt. De mégis vizsgálatra van szükség a sportunk jövője érdekében.”