Vajon elég gyors lesz az idei Mercedes, ha nem pattog? Miért nem követi a többiek által járt utat? Mennyire van közel ahhoz, hogy megoldja a gondjait? Többek között ezekre a kérdésekre is megpróbált válaszolni Andrew Shovlin, az istálló mérnökigazgatója, aki mélyebb betekintést nyújtott az idei autót sújtó problémákba.
A Bahreini Nagydíjon nyilvánvalóvá vált, hogy a Mercedes nem altatott a téli teszteken, hanem tényleg komoly gondjai vannak az idei autójával, amelyet a második futamra sem sikerült jobbá tenni. A W13-as jelentősen pattog, ami egyelőre megakadályozza a csapatot abban, hogy kiaknázza a benne rejlő potenciált. Shovlin szerint jelenleg azon vannak, hogy ezt a jelenséget a lehető legjobban mérsékeljék, mert ahogyan George Russell is elmondta, ez nagyon sok gondot egy csapásra megoldana.
„Alighanem ez az első számú prioritásunk, mert végső soron [a pattogás] megakadályoz bennünket abban, hogy úgy használjuk az autót, ahogyan az optimális teljesítmény érdekében szeretnénk. Amit nem tudunk, hogy amennyiben varázsütésre el tudjuk tüntetni ezeket a problémákat, milyen tempóra lesz képes az autónk. Elég gyors lesz-e vagy sem? Erre a kérdésre nagyon nehéz válaszolni” – idézi a szakembert az Autosport.
Shovlin hangsúlyozta, hogy egyelőre a pattogás okainak megértésénél tartanak, de közben az is fontos, hogy ne hanyagolják el az előre eltervezett fejlesztéseket.
„Alapvetően jobban meg kell értenünk a problémát. Van néhány út, ami szerintem jó irányba mutat, de egy kis időbe telik ezeket az alkatrészeket bevetni a kocsin. Nagyon keményen dolgozunk. Nagyon is tisztában vagyunk azzal, hogy vannak csapatok, amelyek nálunk gyorsabban orvosolták ezt a problémát. Ez nem az a sztenderd, ami szerint normál esetben működünk.”
„A gyárban minden erőfeszítést megtesznek, hogy megértsék a helyzetet és közben ne hanyagoljuk el a normál fejlesztési ütemtervet. Jelenleg rengeteg munka folyik azért, hogy megpróbáljon minket kihúzni ebből a helyzetből.”
A Mercedes az Ausztrál Nagydíjra új hátsó szárnnyal és elképzelhető, hogy új padlólemezzel érkezik. Utóbbival már a teszten és az első versenyen is kísérleteztek, de nem érték el a kívánt hatást. Ami viszont érdekes, hogy mintha a konstruktőri címvédő nem a több másik csapat által járt utat követné. Ez egyelőre nem hozta meg a várt eredményt, de ha meg fogja, könnyen elképzelhető, hogy jobb megoldással rendelkeznek majd a pattogás mérséklésére, mint az ellenfelek.
„Ha meg tudjuk oldani a delfinezést, akkor nem kell csökkenteni a leszorítóerőt. A gond az, hogy kisebb-nagyobb mértékben a legtöbb csapat feláldozza az egyiket a másik oltárán. A bahreini teszten kipróbáltunk egy bevágott padlólemezt. Majd kipróbáltuk a bahreini versenyhétvége péntekén is. Jelenleg viszont úgy vagyunk vele, hogy ez leginkább csak sebtapasz, és ennél hatékonyabb módon kell megoldani a dolgot, amivel nem veszítünk teljesítményt” – foglalta össze Shovlin, hogy mit szeretnének elérni.
„Vannak irányok, amelyek érdekes eredményt kezdenek mutatni. Ezeket megnéztük a pályán és a jó irányba mozdultunk el velük, de egyértelműen nem léptünk elég nagyot. Jelenleg az a legveszélyesebb, ha azt gondoljuk, megértettük a gondot. Minden egyes pályán és gyárban töltött nappal tanulunk. Ez egy olyan probléma, amelyet remélhetőleg a közeljövőben orvosolni tudunk. Nem a sötétben tapogatózunk, de gyors előrelépésre van szükségünk.”