A Ferrari csapatfőnöke igen egyértelművé tette, hogy furcsállja a Red Bull üzemanyaga körüli hercehurcát. Vajon a bikások mindkét csapata trükközhetett az üzemanyaggal a Spanyol Nagydíjon? És, ha igen, miért úszhatták meg?
Szinte borítékolható, hogy bár a Red Bull úton-útfélen hangoztatja, mennyivel jobb a Ferrari ellen küzdeni a Mercedesszel szemben, előbb-utóbb az idén is lesznek vitás esetek az év végi elsőségért harcoló csapatok között. Már korábban is voltak ennek jelei, a Spanyol Nagydíj után pedig itt van egy újabb: Mattia Binotto nem igazán érti, hogy a Red Bull miként csinálhatta azt az üzemanyaggal, amit nagy valószínűség szerint csinált.
A barcelonai futam után a The-Race.com, az Auto Motor und Sport és az Autosport is úgy tudja, hogy a két Red Bull és a két Alpha Tauri amiatt hagyta el a lehető legkésőbb a garázst, hogy felálljon a rajtrácsra, mert várták, hogy a megfelelő hőmérsékletre melegedjen az autójukban az üzemanyag.
A technikai szabályzat hatos pontja ugyanis kimondja: az üzemanyag nem lehet több mint tíz fokkal hűvösebb a hivatalosan meghatározott külső hőmérsékletnél. Utóbbiról az adatot az FIA által alkalmazott cég szolgáltatja, a hőmérsékleti értékeket pedig az időmérő monitorokon teszik közzé. Edzések esetében a kezdés előtt egy, verseny esetében a két órával mért érték a mérvadó. Ez a Spanyol Nagydíjon 35 fok volt, azaz a csapatok nem használhattak 25 foknál hűvösebb üzemanyagot az autóikban.
A Red Bull csak nem figyelt, vagy trükközött?
Amennyiben igaznak bizonyul, hogy a két Red Bullban és két Alpha Tauriban csak a boxutca zárása előtt nem sokkal melegedett a határértékre az üzemanyag, az felveti a kérdést, hogy a két energiaitalos istálló csak benézett valamit, vagy szándékosan próbáltak meg előnyhöz jutni?
Előbbire az adhatott lehetőséget, hogy az FIA az új szabályok miatt a szezon előtt megállapodott a csapatokkal abban, hogy az első öt versenyre 18 fokos értéket határoz meg az üzemanyagok esetében, azaz a valós külső hőmérséklettől függetlenül úgy veszi, mintha mind az öt verseny előtt 28 fokos lenne a levegő hőmérséklete.
Barcelonától viszont visszaálltak a korábbi metódusra, és már a valós hőmérsékletet vették alapul. Lehet, hogy a Red Bullnál és az Alpha Taurinál megfeledkeztek erről, és 25 helyett 18 fokosra hűtötték az üzemanyagot, majd kénytelenek voltak várni, hogy az autóban felmelegedjen?
A másik eshetőség az, hogy szándékosan hűtötték a lehető legjobban le a benzint – ennek a megbízhatóság és a teljesítmény szempontjából is vannak előnyei –, ami a vártnál lassabban melegedett fel. Az üzemanyagot ugyanis két órával a rajt előtt bele kell tölteni az autókba, majd le kell adni az FIA-nak a pontos mennyiséget. A benzin ezután a tankban magától is fokozatosan melegszik, amit csak még jobban segít, amikor beindítják az erőforrást.
A Ferrari gyanakszik
Mattia Binotto, a Ferrari csapatfőnöke a barcelonai verseny után értetlenül állt a Red Bull üzemanyagügye előtt. „Nyilván nem tudom, hogy mi történt, de gondolom, hogy a tankban levő üzemanyag hőmérsékletéhez lehetett köze [Verstappen kései rajtrácsra érkezésének], ami legfeljebb tíz fokkal lehet alacsonyabb a levegő hőmérsékleténél” – nyilatkozta a svájci olasz.
Amennyiben igaznak bizonyul, hogy a Red Bullok és Alpha Taurik azért nem mentek ki a pályára a boxutca rajt előtt 40 perccel történő nyitásakor, mert nem volt megfelelő hőmérsékleten az üzemanyag az autóikban, az Binotto szerint szabálytalan.
„Szerintem a szabályok azt mondják, hogy ennek a teljes esemény során így kell lennie. Tehát nem csak akkor, amikor az autók elhagyják a garázst, hanem már a garázsban is – utalt arra, hogy az üzemanyag az autóba töltéskor sem lehet a minimum hőmérséklet alatt. – Nem hiszem, hogy elegendő a beindítás után felmelegíteni az üzemanyagot, mert az üzemanyagnak semmikor sem szabad tíz fokkal hidegebbnek lennie a külső hőmérsékletnél. De megbízom az FIA-ban.”
„Ugyanakkor, ami engem illet, nehéz megértenem, hogy talán a beindítással melegítették fel az üzemanyagot, mert ez nem magyarázza a helyzetet. Mert, mint mondtam, mindig a határértéken belül kell lenni. Csak azt tehetem, hogy megbízom az FIA-ban, és eléggé biztos vagyok benne, hogy ellenőrizték a dolgot és nem volt problémájuk. De talán nem ez a jó magyarázat, így őket kellene kérdezni erről.”
Binotto érezhetően nem akarta nyíltan csalással vádolni a Red Bullt vagy inkompetenciával az FIA-t, de szavain érezhető, hogy vannak kétségei.
És hogy miért baj, ha a Red Bull az előírtnál jobban lehűtött üzemanyagot tölt a tankba, még ha az a megfelelő időpontra el is éri a határértéket? Azért, mert amennyiben a többi istálló úgy véli, hogy a benzinnek már az autóba töltéskor ezen az értéken belül kell lennie, akkor az ő autójukban az üzemanyag a rajtig értelemszerűen jobban felmelegszik, mint a Red Bullokban és az Alpha Taurikban, amelyekben nem az autóba töltéskor, hanem csak a garázsból kihajtáskor éri el a megfelelő hőmérsékletet.
Az FIA tisztázása lehet a háttérben
Az Autosport szerint viszont az FIA azért nem kezdett el vizsgálódni az ügyben, mert nemrég körbeküldtek a csapatoknak egy tisztázó dokumentumot, amelyben leszögezték, hogy a garázsból kihajtás időpontjában nézik az üzemanyag hőmérsékletét. Hogy az energiaitalos autókban addigra megfelelő hőmérsékleten volt a benzin, az pedig nem kérdés, hiszen azt az FIA által biztosított és plombált szenzorral a szövetség emberei élőben figyelték, tehát azonnal észrevették volna, ha valami nincs rendben.
Hogy akkor Mattia Binotto mire célzott, az jó kérdés. Vélhetően a Ferrarinál a technikai szabályzat azon részét kifogásolják, amely úgy szól, hogy „az autóban azonnali használatra szánt üzemanyag nem lehet több mint tíz fokkal a környezeti hőmérséklet alatt.” Hogy mit jelent az azonnali használat, azt úgy is lehet értelmezni, hogy az üzemanyag már attól a ponttól kezdve használatban van, hogy az autóba töltik, de legkésőbb akkortól, hogy beindítják az erőforrást, amit jóval a pályára gurulás előtt megtesznek.
Az FIA tisztázása azonban egyértelműsíteni látszik a dolgot, így az is lehet, hogy a Ferrarinál csak kicsit le vannak maradva, vagy ami valószínűbb, hogy nem mentek a szomszédba azért, hogy bosszantsák a riválisukat.