back to top
KezdőlapFormula 1Ezen a napon: Fontos lépés történt az F1-esek biztonsága érdekében

Ezen a napon: Fontos lépés történt az F1-esek biztonsága érdekében

-

1996-ban ezen a napon, január 31-én jelentette be az FIA, hogy a repülőgépekéhez hasonló feketedobozokkal fogják ellátni autókat.

Ezt az intézkedést sajnálatosan Ayrton Senna 1994-ben bekövetkezett halála inspirálta.

Az új rendszert az 1997-es szezonban vezették be.

A feketedoboz arra szolgál, hogy baleset esetén segítsék az FIA-t az adatgyűjtésben. A baleseti adatrögzítőket az autók üzemanyagtartályai alá, közvetlenül a pilótafülke mögé szerelték fel. Külső érzékelőktől kapják az adatokat, amelyek lehetővé teszik, hogy nyomon kövessék a kerekek forgási sebességét, illetve azt, hogy a versenyző hogyan kezeli a gázt és milyen szögben tartja a kormányt abban a pillanatban, amikor az autó irányíthatatlanná válik.

A szerkezetben érzékelők, gyorsulásmérők és giroszkópok találhatók, amelyek egy baleset során képesek jelezni, hogy milyen erővel ütközik az autó.

Normál üzemmódban a fekete doboz a szenzorok adatait rögzíti, és ha memória betelik, a régi adatokat felülírja az újakkal. Ha azonban a felvevő úgy ítéli meg, hogy baleset történik – amit akkor tesz, ha a rendszerbe programozott határértéket meghaladó erőket érzékel -, akkor baleseti naplózási üzemmódba kapcsol, és tárolja az összes korábban gyűjtött információt.

A feketedobozok gyűjtött információit később nagysebességű kamerákkal egészítették ki, mely mindig a versenyzőre néz, valamint a versenyzők fülhallgatójába szerelt érzékelővel, mely a fejre ható erőket méri.

(A nagysebességű kamerák felvételei láthatóvá tudnak tenni olyan részleteket, folyamatokat, melyeket az emberi szem önmaga már nem képes érzékelni.)