A Magyar és az Olasz Nagydíjon próbálta ki az F1, milyen hatást gyakorol az izgalmakra az újfajta időmérős rendszer. A Pirelli sportigazgatója azt mondta, hamarosan döntenek arról, állandósítják-e.
Az új, kísérleti időmérős rendszer neve az alternatív gumikiosztás angol megfelelőjének kezdőbetűire építve ATA, és az a lényege, hogy a Q1-ben csak a kemény, a Q2-ben csak a közepes, a Q3-ban csak a lágy gumin vezethetnek a pilóták. Amellett, hogy ez potenciálisan pozitív hatással lehet az erőviszonyok rövid időn belüli alakulására, némi (de talán elhanyagolható) környezetvédelmi előnnyel is jár, mivel a Pirellinek így kevesebb gumit kell a pályákra szállítania, ugyanis az új szisztémában 13 helyett csak 11 garnitúra jut egy autóra a nagydíjhétvégén.
Mario Isola, a gyártó sportigazgatója közölte, hogy az F1 vezetésével karöltve kiértékelik az eddigi tapasztalatokat az új lebonyolítás jövőjéről. „Megvitatjuk, milyen előnyökkel és hátrányokkal jár, mit hoz és mit vesz el. Utána fogunk dönteni” – felelte az Autosport kérdésére.
A versenyzők véleménye megoszlik a témában: egyesek szerint az alkalmazkodási képességet előtérbe helyezi az új gumiszabály, míg Max Verstappen úgy vélte, ezzel csak a legjobbak előnyét növelik, mivel a kemény gumin nő a jobban tapadó autók fölénye.
További hátulütője a változtatásnak, hogy a csökkentett gumikészlet miatt kevesebbet gyakorolnak a pilóták az edzéseken, így a nézők kevesebb akciót látnak. A Pirelli ennek ellensúlyozására azt javasolja, hogy autónként 11 helyett 12 garnitúra abroncsból gazdálkodjon az F1 mezőnye, és az extra szettet a második edzésen lehetne bevetni.
„Úgy vélem, az ATA kvalifikáció sokkal izgalmasabb, mert a versenyzőknek gyorsan kell reagálniuk a változó tapadáshoz, és látható, hogy egyre keményebben nyomják a gázt. Gyorsulnak, ahogy egyre puhább gumikeveréken mennek” – mondta Isola.
„Tetszik az elképzelés, de ez csak a személyes véleményem. Hiszem, hogy ezzel a lebonyolítással kicsit csökkenthető a felhasznált gumimennyiség anélkül, hogy ez befolyásolná a stratégiákat vagy rontana a látványosságon. Sőt, ezáltal javul is a show.”