A kedvezményezett kivételével az összes F1-es csapat ellenvetéssel fogadta, hogy az Audi 2026-tól nagyobb összegből gazdálkodhat náluk.
Az F1 azért kivételezik az Audival a pénzügyi szabályok területén, mert a világbajnokságba új motorgyártóként és a Saubert felvásárolva önálló csapatot indító márka autófejlesztési székhelyén, Svájcban jóval drágább az élet, mint máshol. Ez például abban mutatkozik meg, hogy magasabb bért kell adni a mérnököknek, ami a fejlesztéstől von el forrásokat. Mattia Binotto ennek mértékét 20 millió dollárra taksálta a konkurenciához képest.
Az FIA szerint igazságtalan, hogy egy magasabb munkaerőköltségű országban működő csapatnál 30-40 százalékkal kevesebb alkalmazott foglalkozik az autóval, ezért tesznek majd kivételt az Audi esetében a keret nagyságát illetően. (A rájuk vonatkozó konkrét magasabb összeg meghatározása decemberben várható.)
Az F1-es riválisok nem repesnek az örömtől ennek hallatán: a Haast irányító Komacu Ajao szerint mindenki más ellenzi ezt a lépést. „Miért kap felmentést egy svájci központú csapat? Mindenki eldöntheti, hol működtesse a csapatát. London és Oxford, valamint Észak-Anglia viszonylatában is mások az árak, ezt miért nem veszik figyelembe? Hol húzzuk meg a határt?” – tette fel a kérdést.
„A szociális juttatások és egyéb előnyök is szerepet játszanak abban, hogy valaki Svájcba megy dolgozni. Emlékszem, régebben megpróbáltam valakit leigazolni a Saubertől, de az illető imádta a csapatot, a hegyeket, nem akart Angliába jönni. Ezt is figyelembe kellene venni. Szerintem veszélyes csupán egyetlen dimenziót észrevenni és azt mondani, hogy ott drágább az élet, és ezért kivételezni.”
„Az F1 Bizottság gyűlésein a Sauber kivételével mindenki ellenezte ezt. Nem értem, az FIA miért erőltette.” A Haas csapatfőnöke hozzátette, egyes csapatok Olaszországban, vagy ott is üzemeltetnek létesítményeket, ahol a munkavállalók jelentős adókedvezményeket kapnak, tehát ezt is figyelembe lehetne venni a pénzügyi szabályok megalkotásakor.
„Minél jobban bevonunk a szabályokba bizonyos részleteket, annál fontosabb lenne, hogy mindent lefedjünk. De minél inkább elmerülünk a részletekbe, annál nehezebb megtenni ezt, és ez újabb problémákat szül, nemde?” – fogalmazott Komacu.
Egyre több a bizonyíték, hogy az idei a valaha volt legkiszámíthatatlanabb F1-es szezon