back to top
KezdőlapFormula 1Ecclestone-t megcsapta az elmúlás szele, hihetetlen kincseket adhat valakinek

Ecclestone-t megcsapta az elmúlás szele, hihetetlen kincseket adhat valakinek

-

Az F1 korábbi mindenható ura, Bernie Ecclestone eladásra kínálja elképesztő versenyautó-gyűjteményét.

A 94 éves Ecclestone mindennapjainak évek óta nem része már az F1, de időnként azért rendre elcsípik egy-egy interjúra, hogy kikérjék mindig szellemes, olykor megbotránkoztató véleményét az aktuális eseményekről. Most azonban ő maga jelentkezett azzal a hírrel, hogy eladja elképesztő F1-es versenyautó-kollekcióját.

„Több, mint ötven éve gyűjtöm ezeket az autókat, és csak a legjobbakat vásároltam. Imádom az összeset, de eljött az idő, hogy elkezdjek gondolkodni azon, mi lesz velük, amikor én már nem leszek. Ezért úgy döntöttem, eladok őket. Sokáig gyűjtöttem és birtokoltam őket, így tudni akarom, hova kerülnek, és nem szeretném, hogy a feleségemnek kelljen intézkedni erről, amikor már nem leszek” – mondta.

Ecclestone úgy döntött, nem nyilvános árverésen, hanem egy kifejezetten ilyen tranzakciókra szakosodott kereskedőn keresztül válik meg páratlan F1-es gyűjteményétől, vagyis ebből adódóan nem lesz nyilvános a vételár. A kereskedő Youtube-csatornáján közzétett videón megszemlélhető a 69 „műkincset” számláló gyűjtemény: többségében az F1 1950 óta tartó időszakából származó autókból áll, de találhatók benne példányok a második világháború előttről is. Sok régi és néhány viszonylag újabb, az előző évtizedekben épült Ferrari fedezhető fel a csomagban, amik bizonyára a legtöbbek érdeklődését felkeltik, de a háttérben szerényen meghúzódik sok Brabham is, amely csapatot Ecclestone vezette az 1970-es és az 1980-as években.

8 évvel kiszállása után Ecclestone még mindig szervezkedik az F1-es pilótapiacon

Ezek közül az egyik gyöngyszem a mindössze egy versenyen bevetett, az ezüst és a fehér színű kocsik között keresztben álló „porszívó-Brabham” – pont a jellegzetessége, a hátuljára felszerelt óriási ventilátor nem látszik a stúdióban készített „osztályfotón”. A különleges 1978-as autóról ebben a cikkünkben olvashatnak bővebben érdekességeket.

Az F1 rajongói a virtuális térben nyálcsorgatva gyönyörködhetnek a gyűjteményben, amelynek megkaparintásáért egyben vélhetően majdnem egy kisebb ország GDP-jét kell lerakni Ecclestone asztalára. Induljunk ki abból, hogy az árveréseken a sporttörténelmi jelentőségű (a sportág legnagyobb klasszisai által vezetett) autókért gyakran kell legalább 5–10 millió eurót letenni az asztalra, míg egy-egy „jelentéktelen” példányt talán 1 millióért is meg lehet venni.

A porszívó-Brabham, Niki Lauda és Michael Schumacher autói, vagy épp a muzeális darabnak számító Auto Union és Bugatti modellek mindenképp előbbi kategóriába tartoznak, és természetesen akár bármelyik Ferrarik ide sorolhatjuk. Autónként átlagosan mondjuk 3–4 millió euróval számolva ez alapján 200–300 millió euró közötti a gyűjtemény értéke, ami megközelíti a kisebb csendes-óceáni államok éves GDP-jének nagyságát, de persze simán elképzelhető, hogy ennél jóval nagyobb összegért talál majd gazdára a 69 gépcsoda. A kereskedő szerint ugyanis számos modell évtizedek óta nem bukkant fel a piacon. A fenti becsült összeg átszámolva olyan 80–120 milliárd forintra jönne ki, vagyis jó néhány lottóötös kellene hozzá.

Hiába dühöng a McLaren, Norris pontosan azt a büntetést kapta, amit előtte mások is