back to top
2025. április 15. 15:43
KezdőlapFormula 1Hatalmas krízisben lehet az F1 – ez lapul valójában a V10-es motorok...

Hatalmas krízisben lehet az F1 – ez lapul valójában a V10-es motorok visszahozatala mögött?

-

A Bahreini Nagydíj pénteki napjának legfontosabb eseménye nem a pályán, hanem azon kívül zajlik, és nem arról fog szólni, amiről sokan gondolják. A 2026-os F1-es motorok helyzete ugyanis a hírek szerint igencsak aggasztó.

A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA), az F1 vezetése és a Forma–1-es motorgyártók a mai nap folyamán találkoznak Bahreinben, hogy megvitassák az F1-es erőforrások jövőjét. Legalábbis hivatalosan ez lesz a téma. A megbeszélés – amelyen Mohammed Ben Sulayem FIA-elnök is jelen lesz – azonban Mark Hughes elismert F1-es szakíró Motor Sport Magazine hasábjain megjelent cikke alapján elsősorban nem arról, az eddig unalomig ismételt kérdésről fog szólni, hogy visszatérjenek-e a V10-es motorok a sportágba, hanem arról, hogy a 2026-os motorszabályokat miként változtassák meg úgy, hogy azzal orvosolják a kialakult, aggodalomra okot adó helyzetet.

Újabb botrány rázta meg az FIA-t, kőkemény szavakkal mondott le az elnökhelyettes

Hughes arról ír, hogy ez valójában ugyanis egy válságértekezlet, amelyet az hívott életre, hogy a 2026-os, a V6-os belső égésű motor és az elektromotor által 50/50%-ban hajtott erőforrások fejlesztése beigazolta azokat az előzetes félelmeket, amelyeket több mérnök is megfogalmazott, és amennyiben nem változtatnak a szabályokon, hatalmas különbségek lesznek az egyes gyártók termékei között.

Az öt gyártó egyike a hírek szerint jó helyzetben van (ez alighanem a Mercedes); az egyikről alig tudni valamit; az egyikük az általa választott bioüzemanyaggal (a másik négy gyártó szintetikus üzemanyag mellett döntött) nem versenyképes; a maradék kettő pedig a hírek szerint messze le van maradva. Ami a problémát súlyosbítja, hogy az erőforrások számos fontos részét, illetve az üzemanyagokat már homologizálták, amivel jó eséllyel befagyasztották az erőviszonyokat.

A találkozón így az első és legfontosabb feladat valószínűleg az lesz, hogy megszavazzák a homologizált elemek homologizációjának feloldását, illetve nagy valószínűséggel változtatni kell a belső égésű motor és az akkumulátor által biztosított energia arányán, legalábbis rövid távon.

Hughes kiemeli, hogy a 2026-os szabályokat teljes egészében elkaszálni túl késő, és nemcsak azért, mert az Audi és a Honda emiatt kötelezte el magát a sportág mellett, hanem azért is, mert még ha születne is olyan megállapodás, hogy a jelenlegi gyártók segítsék ki a mostani erőforrással nem rendelkező csapatokat, ezt akkor sem lehetne megtenni, ugyanis a gyártói kapacitások korábbi átállításával már egyszerűen nem tudnának elegendő motort gyártani a következő évre.

NE HASZNÁLD!!!
A V10-esek visszatérésével csak a jelenlegi helyzetről próbálták elterelni a figyelmet? / Fotó: GILLES LEVENT / DPPI

Miközben egy ilyen probléma soha nem jön jól, a mostani rosszabb helyzetben nem is érhetné az F1-et, hiszen a Donald Trump által elindított globális vámháború okozta bizonytalanság miatt az autógyártók is azt várják, hogy milyen hatással lesznek rájuk a gazdasági változások; emellett pedig az FIA-n belüli belső harcok (Robert Reid elnökhelyettes a minap mondott le, egyúttal kritizálta keményen az elnököt) sem segítenek akkor, amikor az F1 vezetésének, a csapatoknak és az FIA-nak szorosan együtt kellene dolgozniuk a probléma megoldásán.

Hughes azt is megemlítette, hogy néhány vezető mérnök és csapatfőnök „az én megmondtam” hozzáállást képviseli, és keserűen figyeli a helyzetet, amelyhez szerintük az vezetett, hogy a szabályok tervezési fázisában az autógyártók vezetése nem kért a véleményükből.

Ami a V10-esek visszatérését illeti, Hughes azon a véleményen van – nyilván nem alaptalanul –, hogy ez valóban csak egy, a valós probléma elfedésére bedobott gumicsont, amivel a résztvevők megpróbáltak proaktívnak tűnni, és elterelni a figyelmet a háttérben húzódó súlyos gondokról. Persze az FIA elnöke ettől még megpróbálhatja átvinni az ötletét – amellyel nem utolsó sorban a hozzá közel álló, saját motor gyártását 2028-tól vállaló Cadillac-nek is kedvezne –, csakhogy erre a szabályok adta keretek között nincs felhatalmazása, hiszen az FIA-nak az F1 és a csapatok által közösen meghozott szabályok betartatása a feladata.

Hogy mi sül ki ebből az egészből, azt egyelőre nehéz megmondani, de Hughes szerint heves viták várhatók…

Az F1-es versenyzők fele még a porban játszott a V10-esek idején – érdeklik őket egyáltalán?