Az F1-es csapatok közötti együttműködések keretét szigorúbbra akarja szabni az FIA, nehogy illegális előnyhöz juthassanak az érintett felek – a Red Bull és a Racing Bulls előtt zárulhatnak be leginkább törvénytelen kiskapuk.
A csapatok közötti szövetségek megléte pénzügyi szempontból hasznos az érintetteknek, viszont az ilyen partnerségekre időről időre a gyanú árnyéka vetül, hogy az adott csapatok tiltott vizekre eveznek, és például tiltott információmegosztással, ügyesen álcázott-lepapírozott teszteléssel segítik egymást. Ebből sokszor az erősebb kutya profitálhat többet, például úgy, hogy egy gyári csapat ily módon jut többletinformációkhoz a költségvetési keret és a szimulációs eszközök használatára vonatkozó limitációk mellett.
A két F1-es istállót fenntartó Red Bull gyakran volt céltábla ebből a szempontból, tavaly a McLaren vezérigazgatója, Zak Brown is megvádolta őket, hogy illegális területekre is kiterjed a csapatok szövetsége, és arra szólította fel az FIA-t, hogy javítson a felügyeleten.
Nos, úgy tűnik, a szavai meghallgatásra találtak, mert a The Race arról számolt be, hogy 2026-tól az FIA Sportszabályzatában a csapatok működésére vonatkozó kikötések bővülnek, pontosabban definiálva lesznek, hogy lehetőleg minden szürkezónát lefedjenek. Az FIA F1-ért is felelős versenyautós szakmai igazgatója, Nikolas Tombazis beszélt erről a tervről.
Lakat lehet az F1-es versenyzők száján, ezért nem kritizálják az új szabályokat
„Dolgozunk olyan működési feltételek beiktatásán, amik meggátolják, hogy egyes csapatok között a szoros kapcsolat kölcsönös segítséget jelentsen egymásnak, illetve hogy ezek a csapatok összedolgozzanak” – nyilatkozta az F1-ben korábban többek között a Ferrarinál nagy sikereket elérő mérnök.
„Az IT területén bevezetünk olyan rendelkezéseket, amelyek biztosítják, hogy a csapatok IT-rendszerei különállóak legyenek, így ne tudjanak megosztani egymással tervezési vagy hasonló dokumentumokat. Bizonyos szegregációt a valódi térben is bevezetünk, amiket tiszteletben kell tartani.”
„Az évek folyamán többször jeleztek felénk különböző szituációkat, amikre válaszolnunk kellett, világos álláspontot kellett megfogalmaznunk. Ezek egy részét megpróbáljuk hivatalos megfogalmazással elhelyezni a szabályrendszerben, hogy a csapatok ne különböző szabályértelmezéseket használjanak. Azon csapatok igényeit is ki akarjuk elégíteni, amelyeknek nincs partnere a mezőnyben, hogy ne jussanak tisztességtelen előnyhöz azok, akiknek van.”