A Ferrari technikai igazgatója rámutatott, hogy az aerodinamikai koncepció teljes megváltoztatását csak egy új alapokról tervezett autón teljesíthetik.
A Ferrari tavaly rögtön az első verseny után észbe kapott, hogy zsákutcában jár a 2022-es szabályok bevezetése óta használt autótervezési filozófiával, és új irányba kell indulnia. Több lépcsőben megújították az autót, a friss elemek idővel érezhetően javítottak a kocsi tempóján.
Enrico Cardile azonban rámutatott, hogy 2023-ban egész egyszerűen nem érhetett véget a megújulási folyamat. „Főleg a kasztni okozott megkötéseket. A Red Bull és a mi autónk közötti legnagyobb különbség az oldalszekrények kialakítása, a mieink nagyobb kiterjedésűek voltak” – mondta a maranellóiak technikai igazgatója az Auto Motor und Sportnak adott interjúban.
„Ennek okát az jelentette, hogy mi az oldaldoboz borításának egy részét arra használtuk, hogy az első kerékről leváló örvényeket jobban irányítsuk. Emellett jobban tudtuk így terelni a levegőt hátrafelé és hátul nagyobb leszorítóerőt termelni.”
„Ilyen oldalszekrényeken nem tudtunk V-alakú kivágást alkalmazni – jelentette ki. – Egy új konstrukcióhoz sok dolgot meg kell változtatni.”
F1-en innen, Le Mans-on túl: mit tud a Ferrari-film, amit a többi nem?
A Ferrari az új szezonra 95%-ban újratervezi az autóját az előzőhöz képest. Az előző idény végére kis híján elkapták a Mercedest is a konstruktőri tabellán, talán csak még egy futam kellett volna ahhoz, hogy átvegyék tőlük a 2. helyet.
Az autó érzékenysége a turbulenciára és a széllökésekre az aerodinamikai koncepcióból fakadt, Cardile szerint ezt is meg kell oldaniuk. „Ezen javítanunk kell. – szögezte le. – Ideális körülmények között nem maradtunk le nagyon a Red Bulltól, de bizonyos kanyartípusokban szél esetén a pilóták nem bíztak meg a kocsiban.”
„Korábban a kevésbé lóerőigényes pályákon voltunk jók, ahol a motor teljesítménye és a légellenállás nem jelentett fontos tényezőt, valamint a lassú kanyarokban. Ugyanakkor sok időt vesztettünk a középgyors kanyarokban, valamelyest kevesebbet a gyors kanyarokban.”
„2022 végén ez még teljesen fordítva volt, az előző télen ezért kifejezetten sokat foglalkoztunk az aerodinamikával azért, hogy a gyengeségünket kijavítsuk a lassú kanyarokban. Ennek az ára az volt, hogy kevesebb leszorítóerő állt rendelkezésre a középgyors és gyors íveken.”
A Ferrari tudja, hiába van csúcsfelszerelése, nem ülhet a babérjain