back to top
KezdőlapFormula 1A Ferrarit rossz irányba terelő tényezőről beszélt Vasseur

A Ferrarit rossz irányba terelő tényezőről beszélt Vasseur

-

A Ferrari csapatfőnöke felhívta a figyelmet arra az akadályra, hogy a csapat tagjainak nagy részére demotiválóan hat, amikor az olasz médiát hallgatják.

Frédéric Vasseur túl van a második szezonján a Ferrari csapatfőnökeként, és az irányításával a csapat többnyire felfelé haladt. Elődjével, Mattia Binottóval, vagy az előtte lévő legutóbbi házon belül előléptetett csapatfőnökkel, Stefano Domenicalival ellentétben ő kívülről érkezett a pozícióba, ráadásul nem is olasz nemzetiségű, így frissen tapasztalhatta meg, milyen lelkesedés övezi az F1 legnagyobb múltú csapatát, és ez milyen behatásokkal jár.

Ennek része a nem épp a visszafogottságról ismer olasz média, ami éjjel-nappal kelteni tudja a feszültséget (akár politikai vagy személyes érdekektől is vezérelve), és Vasseur szerint ez kártékonyan hat a Ferrarira. „A legnagyobb gondot a külvilág felől érkező nyomás jelenti. Teljesen más a megítélése egy monzai 5. helynek, ami sokaknál katasztrófaként csapódik le, mint egy 1. helynek, ami után meg hősnek kiáltanak ki bennünket. Pedig sokszor csak körönként egy tizedmásodpercnyi az autók közti különbség” – mutatott rá a csapatfőnök.

„Ezt időnként nagyon nehéz kezelni házon belül, miközben fenn kell tartani a koncentráltságot, és nem szabad drasztikus változtatásokhoz folyamodni. Sokszor csak apró részletek okozzák a különbséget.”

Ő immunis a külső hangokra, de szerinte ezzel a kisebbséghez tartozik Maranellóban. „Személy szerint én nem nagyon érzem a nyomást, mert nincs Twitter-fiókom. Nem nézek híreket, a futamokat pedig a bokszfalról követem, nem a tévében. Hidegen hagynak a kommentek, de ez én vagyok” – mondta.

Hamilton nem kap olyan fogadtatást a Ferraritól, mint anno Schumacher

„A csapat 95%-a a tévén keresztül látja a versenyeket, ezért amikor a Sky olasz adásában arról beszélnek, hogy szörnyű, amit a csapat művel, vagy hibáztunk, a hétfő délelőtti megbeszélésre olyan benyomással érkeznek a csapattagok, hogy bajban vagyunk. Holott csupán a részleteken múlt minden, miközben [a médiának] folyton ugyanazt kell szajkóznia.”

A csapatok többségéhez hasonlóan a Ferrari szezonjában is volt hullámvasút: a közepes/jó kezdést visszaesés követte a nyáron bevetett, az autó pattogását erősítő fejlesztésekkel, majd a gödörből a nyári szünet utánra megalkotott új padlólemez húzta ki őket. A javulásban segített, hogy a szélcsatornában anyagcserét hajtottak végre a futószalag görgőiben, amik már nem fémből készülnek, így azok egyrészt kevésbé károsítják a tesztgumikat (amelyből limitált számút lehet felhasználni), másrészt az autót is alacsonyabbra lehet ereszteni anélkül, hogy az kárt tenne a berendezésben.

A csapat a szezon hajrájáig versenyben volt a konstruktőri bajnok címért, de alulmaradt a McLarennel szemben. A felzárkózást megakaszthatta a Las Vegas-i Nagydíj előtt életbe léptetett szabálymódosítás, ami miatt a Ferrari autóján módosítani kellett a padlólemezt.

„Hello from the other side” – a Ferrari a legnagyobb röhögésekkel búcsúzik Sainztól