A két héttel ezelőtti Kínai Nagydíjon egészen elképesztő módon két különböző technikai szabálytalanság miatt zárták ki a két Ferrarit. Úgy tűnik, Charles Leclerc elmeszeléséhez egy eresztő vizespalack vezetett.
Leclerc az 5., Lewis Hamilton a 6. helyet bukta el Sanghajban, miután előbbi autója nem érte el a 800 kg-os minimumsúlyt, utóbbiénak pedig túlságosan elkopott a padlólemeze. A Ferrari eleinte azt gyanította, hogy előbbi kihágást a túlzott gumikopás eredményezte, lévén Leclerc egy kerékcserével teljesítette a távot. Ez ugyanakkor alighanem nem járt elég nagy súlyveszteséggel ahhoz, hogy önmagában kizáráshoz vezessen, különösen azt tekintve, hogy több pilótához hasonlóan Leclerc is lement még a pálya melletti fűre is, hogy a lehető legtöbb törmeléket, és azáltal súlyt szedjen össze. Arról nem is beszélve, hogy nem egyedül Leclerc teljesítette egy kiállással a versenyt.
A The-Race úgy értesült, hogy Leclerc abroncsainak Pirelli által elvégzett milánói vizsgálata nem mutatott eltérést a többi, szintén ekkora távot teljesítő abroncshoz képest, a Ferrari pedig a Japán Nagydíj előtt elismerte, hogy más tényezők is szerepet játszottak. „Nem csak erről volt szó, a gumik csak a magyarázat egy részét képezik – nyilatkozta Frédéric Vasseur csapatfőnöke a L’Equipe-nek. – Egy kis vizet is veszítettünk, mert Charles-nak szivárgott az ivókulacsa. A súlyvesztés mindig sok kis tényezőből áll össze.”
Egy teljesen elkopott, levezető körben törmeléket felszedő gumiszett nagyjából 1 kg-mal könnyebb egy új szettnél, de ezt a csapatok számításba veszik, így könnyen lehet, hogy a vízveszteség babrált ki a maranellóiakkal, hiszen egy liter víz elfolyása egy kilónyi veszteséget jelent.
Ami Hamilton kizárását illeti, ott egyszerűbb a helyzet, a Ferrari ugyanis simán csak túl alacsonyra engedte a hétszeres világbajnok SF-25-ösét. „Különbséget kell tenni a kockáztatás és a csalás miatti kizárás között. Az F1-ben az a cél, hogy minden területen a határokat feszegesd. Hogy eljuss az utolsó grammig, az utolsó milliméterig a kopólemezzel, hogy a szárnyad az utolsó milliméterig deformálódjon. Ezért bizonyos, hogy minél nagyobb nyomás alatt vagy, minél intenzívebb a küzdelem, annál közelebb kell menned a határokhoz, és annál nagyobb kockázatot vállalsz” – ecsetelte Vasseur.

Erre nem volt szükségünk
Természetesen Lewis Hamilton és Charles Leclerc is megszólalt az elmúlt versenyhétvégén történtekről. A hétszeres világbajnok cáfolta azokat az abszurd híreszteléseket, hogy már most elveszítette a hitét a Ferrariban, és elmondta, közösen fogják átvészelni a nehezebb pillanatokat. „Mindent végigvettünk – a gyárban voltam szerdán –, és sok mindent tanultunk. Együtt, csapatként megyünk át a hullámhegyeken és hullámvölgyeken. Nyilván nem azért dolgozott mindenki olyan keményen, hogy ilyesmi történjen egy versenyhétvégén; egyetlen csapat, mérnök vagy szerelő sem azért tesz ennyi erőfeszítést, hogy aztán ilyesmi történjen” – mondta Hamilton.
„A leginkább lenyűgöző dolog viszont az, hogy a csapat miként viselte mindezt, miként dolgoztak, rágták át magukat az adatokon és nézték meg, hogy miként fejlődünk tovább innen. Ez a legfontosabb – folytatta a 40 éves veterán, majd tagadta, hogy megingott volna a hite a Scuderiában. – Valaki küldött nekem valamit, hogy elveszítettem-e a hitem a csapatban, de ez teljes baromság. 100%-ig hiszek ebben a csapatban. Nyilván az év elején óriási volt a felhajtás, és nem tudom, hogy mindenki arra számított-e, hogy az első versenytől fogva nyerni fogunk és az első évben bajnokok leszünk, de én nem számítottam ilyesmire.”

„Tudom, hogy egy új kultúrába érkeztem, egy új csapatba, és mindez időbe fog telni. Az elmúlt két hónapot azzal töltöttem, hogy csak megfigyeltem, hogy miként dolgozik a csapat ahhoz a két csapathoz viszonyítva, amelyeknél dolgoztam. A múlt hét során jegyzeteltem és meghatároztam azokat a területeket, amelyeken szerintem javulhatunk. Ez pedig az egész év során folytatódni fog, ahogy egyre többet tanulunk egymásról.”
Ami Leclerc-t illeti, a monacói pilóta szintén elmondta, hogy van min dolgozni és reméli, tanultak a kínai hibáikból. „Mindenki próbál a lehető legközelebb menni a határhoz, de hogy mindkét autóval alá mentünk, az nagy fájdalom, erre nem volt szükségünk. Nagyon nehéz szezonkezdeten vagyunk túl, az első két hétvége nehéz volt, az autó pedig nem hozta az a tempót, amire számítottunk. És hogy még több pontot veszítsünk, mint amennyit emiatt egyébként is veszítettünk, nagyon fáj a csapatnak. De bízom abban, hogy tanultunk belőle. Bármikor történik ilyesmi, próbáljuk megérteni és kielemezni, hogy mi siklott félre, és változtatunk egy kicsit a folyamaton. Több tényező adódott össze, és nem dolgoztunk elég nagy ráhagyással.”