A nyakunkon lévő Forma-1-es szezonzáró Abu-dzabi Nagydíj konstruktőri bajnoki harca szakajtónyi statisztikai különlegességet tartogat. Az már biztos, hogy rémesen gyenge győzelmi mutatója lesz az új világbajnoknak, Sergio Pérez pedig példátlan mélységbe rántotta magával az egyéni címet megnyerő csapatot.
Már-már ősidőkre visszanyúló élményben lesz részünk az Abu-dzabi Nagydíj végén, hiszen vagy a McLaren, vagy a Ferrari konstruktőri bajnokká válik 2024-ben, ez pedig mindkét csapat életében rekordhosszú kihagyás után történne meg. A két csapat 2008-ban még megosztotta egymás között a két bajnoki címet, az azóta eltelt 15 évben azonban minden egyes világbajnoki trófea a Milton Keynes-i (Red Bull) vagy a brackley-i csapathoz (2009-ben még Brawn GP, utána Mercedes) került.
A Ferrari számára a tét elkerülni fennállása legeredménytelenebb időszakának továbbnyújtását. Az 1983-as és az 1999-es konstruktőri címük közötti 16 év volt a leghosszabb periódus, amelyben a Scuderia egyetlen világbajnokságot sem nyert, és 2008 óta idén is éppen a 16. évében jár az aktuális ínséges időszaknak. Ha a hétvégén nem jön össze a fordítás, azzal a Ferrari a Michael Schumacher előtti, legendásan hosszú nyeretlen időszakát is túlszárnyalja.
A McLarennél ennél is régebb óta tart a sóvárgás. Vb-címet ők is 16 éve szereztek utoljára, amikor Lewis Hamilton a drámai 2008-as végjátékban behúzta az egyéni címet, de a legutóbbi konstruktőri címük még az előző évezredre, 1998-ra datálódik, ami 26 évvel ezelőtt történt!
Pedig a wokingiak azóta is számos alkalommal harcban álltak a csapatbajnoki címért, de a végjátékban valami mindig közbejött – erről szóló októberi cikkünk így a szezonzáró előtt talán még aktuálisabb:
A bukás bajnokai? – Így dobott el magától 7 konstruktőri címet is a McLaren 1998 óta
A McLaren kálváriáját még hangsúlyosabbá teszi, hogy nekik történetük során korábban még nem is volt olyan hosszú nyeretlen szériájuk, mint a Ferrarinak: a második leghosszabb időszak, amelyben nem szereztek világbajnoki címet, az F1-be való 1966-os beszállásuk és az Emerson Fittipaldival való 1974-es csúcsra érés között eltelt nyolc év.
A Ferrari vb-címének statisztikai valószínűsége: zéró
Hogyan kell matekoznia a mezőny két legnagyobb múltú és legsikeresebb csapatának a szezonzáró Abu-dzabi Nagydíjon?
A McLaren 21 ponttal vezet a Ferrari előtt, ennyit kell ledolgoznia az olasz istállónak ahhoz, hogy bajnok legyen. Pontosabban 21-et csak akkor elég, ha Charles Leclerc vagy Carlos Sainz nyer Abu-Dzabiban, ám a győzelem elmaradása esetén már 22-vel kell többet szerezniük Lando Norris és Oscar Piastri együttes eredményénél. A két csapat ugyanis jelenleg 5-5 győzelemmel áll, ám ha a Ferrari nem tud javítani ezen a mutatón, akkor pontegyenlőségnél a McLaren lenne előnyben, lévén 10 második helyet szereztek már az olaszok csupán 4-ével szemben.
Az idei szezon képe alapján azonban lehet, hogy ehhez rendkívüli körülményre lesz szükség, hiszen az év során csak egyszer, az USA Nagydíjon tudott ennyivel, pontosan 21 ponttal többet szerezni a Ferrari a McLarennél. Akkor Leclerc és Sainz kettős győzelmet arattak, Max Verstappen pedig még beékelődött a 4. és 5. helyen célba érő McLarenek elé. Frédéric Vasseuréknek most is egy ilyesmi forgatókönyv kínálná a legjobb esélyt, viszont ez azt is jelenti, hogy a Ferrarinak már nincs a saját kezében a sorsa. És még ha az austini eredmény ismétlődne is meg, akkor is kimenthetné a McLarent a leggyorsabb körért járó pont – amitől ezen a hétvégén búcsúzik a Forma-1.
A Szingapúri Nagydíj után, Daniel Ricciardo ellentmondásos leggyorsabb köre nyomán gyűjtöttük össze alábbi cikkünkben, mely esetekben szóltak bele ezek az extrapontok a bajnokságok alakulásába. Bár akkor a fő szándék még az volt, hogy az egyéni versenyfutásban javítsák Verstappen esélyeit Norrisszal szemben, ebben a szoros konstruktőri állásban még az is megtörténhet, hogy a Ferrari és a McLaren közötti harcot befolyásolta vele Ricciardo.
De ekkor félre is söpri mindezt egy egészen meglepő statisztika. Ugyanis:
a konstruktőri bajnokságok történetében egyetlen csapat sem tudott még fordítani a szezonzárón.
Vagyis bár eddig 18 alkalommal csak az utolsó futamon dőlt el a bajnoki cím a csapatok között, minden egyes alkalommal az az istálló húzta azt be, amelyik a tabella élén érkezett meg az évadzáróra. Ezzel szemben az egyéni pontverseny tíz alkalommal is hozott már ilyen fordítást.
Idén már sokszor megénekeltük az élmezőny rendkívüli kiegyenlítettségét, hiszen négy csapat harcolt a győzelmekért, s mindegyikük szerzett kettős győzelmet is. És akkor ennek a tetejében itt van még az, hogy 2024-ben olyan csapatot fognak konstruktőri bajnokká avatni, amelynek talán csak öt, de legfeljebb hat futamgyőzelme lesz egy 24 versenyes szezonban. Egyáltalán nem ezt szoktuk meg az F1-es dominanciák másfél évtizedében, főleg nem egy olyan 2023 után, amelyben még a győzelmek 95,4%-át, vagyis egy híján az összeset bezsebelte a Red Bull.
Ehhez képest most az a helyzet, hogy a McLaren és a Ferrari is világbajnok lehet mindössze öt győzelemmel, ami a versenyek csupán 20,8%-ának megnyerését jelenti, és ezzel a második leggyengébb konstruktőri szereplés lenne a zűrzavaros 1982 után, ahol a végül bajnok Ferrari csak hármat nyert a 16-ból (18,75%). De ha valamelyikük futamgyőzelemmel távozna Abu-Dzabiból, a 6/24 akkor is csak 25%-os nyerési mutató lenne, és még ez is a harmadik legrosszabb arány 1982 és 1977 mögött.
Pérez magával rántotta a Red Bullt a mélybe
Az utolsó előtti futamon, Katarban még a Red Bull is része volt a konstruktőri címért zajló versenyfutásnak, ám hiába nyerte meg a futamot Verstappen, Sergio Pérez kiesése miatt a csapat nem tudott annyi pontot szerezni, hogy akár csak matematikailag is életben tartsa az esélyét a végjátékra.
Eddig csak két szezonban, 1964-ben és 1982-ben történt meg, hogy a szezonzárón még három csapat is esélyes legyen a konstruktőri címre, az újabb alkalomra azonban így tovább kell várni.
Pérez lemaradásának mértékét hangsúlyozza, hogy:
ez az első olyan év az F1-ben, amelyben egy csapat már a szezonzáró előtt megnyeri az egyéni vb-címet, ugyanakkor a konstruktőrire már a szezonzáró előtt elveszíti minden esélyét.
Az utolsó futam eredményétől függetlenül már biztos, hogy Pérez a 8. helyen fog zárni a tabellán, az egyéni világbajnok csapattársa pedig nagyon régen nem szerepelt már ilyen rosszul.
1994-ben Jos Verstappen csak a 10. lett Michael Schumacher mögött, bár azt az alulteljesítést árnyalja, hogy a Benetton többször cserélgette versenyzőit abban az évben, a holland újonc csak 10 futamon volt ott a 16-ból (Jyrki Jarvilehto és Johnnyi Herbert vezettek meg).
Az 1980-as években azonban sorozatban estek meg hasonló gyengélkedések az egyéni bajnokcsapat második autójában, már végig a volán mögött ülő pilótákkal is.
85-ben Niki Lauda csak a 10. lett a McLarennél (14/16 futamon rajtolt el), 1983-ban Riccardo Patrese 9. a Brabhamnél (teljes szezon), 1982-ben Derek Daly 13. a Williamsnél (12/16), 1981-ben pedig Hector Rebaque 10. a Brabhamnél (teljes szezon). Az összes említett eset közül csak az 1985-ös McLaren tudta így is behúzni a konstruktőri címet.
Bár a Red Bullnak még van egy szalmaszálnyi esélye, hogy visszaelőzze a Ferrarit a tabellán a második helyért (ehhez legalább egy győzelemre és egy 4. helyre lenne szükségük), valószínűleg nem lesznek az első kettőben a konstruktőrök között, ami az egyéni bajnok csapatával eddig csak kétszer, 1982-ben (a Williams 4.) és 1983-ban (a Brabham 3.) történt meg.