back to top
2025. április 04. 13:54
KezdőlapFormula 1Különös vizsgálatot rendelt el az FIA a Ferrari ellen, mert az feltűnően...

Különös vizsgálatot rendelt el az FIA a Ferrari ellen, mert az feltűnően jól csinált valamit

-

Mint utólag kiderült, az FIA nemcsak a Ferrari autóit vizsgálta a Kínai Nagydíj után.

A Ferrari számára katasztrofálisan alakult a Kínai Nagydíj és a sanghaji sprinten kívül eddig a szezon első két hétvégéje úgy összességében nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ám van egy terület, amelyen eddig a Scuderia vitte a prímet. Ez pedig a kerékcserék, hiszen a szezonnyitón a két leggyorsabb kiállás, Kínában pedig az év eddigi leggyorsabb cseréje is az ő nevükhöz fűződik.

Leclerc 2,05-ös kiállásánál eddig nem volt gyorsabb az idén:

A maranellóiak kiemelkedő formája pedig felkeltette a Nemzetközi Automobil Szövetség figyelmét, a The-Race.com számolt be róla ugyanis, hogy a Kínai Nagydíj után az FIA a szúrópróba-szerűen végrehajtott fizikai ellenőrzései mellett a Ferrari bokszkiállásait is tüzetesen megvizsgálta, ami eléggé szokatlan lépés azt tekintve, hogy az autókon végzett fizikai vizsgálatok azok különböző technikai aspektusaira koncentrálnak, mint amilyen a súly vagy a kopólemez vastagsága. Mit vizsgálhattak akkor a szövetség emberei?

Elsősorban azt, hogy a Ferrari nem használ-e valamilyen tiltott automatizmust a bokszkiállásainál azok gyorsabbá tételére, az F1 technikai szabályzata ugyanis kimondja, hogy az aktív szenzorrendszerek használata tilos, azaz nem lehet például a kerékkulcsokban levő szenzor alapján automatikusan továbbítani jelet a pilótának az induláshoz.

Mint mindennel, a csapatok persze ezen a területen is a határokat feszegetik, hogy minél jobban felgyorsítsák a folyamatokat, és például extra fényjelzéssel gyorsítsanak meg döntéseket vagy kerüljenek meg bizonyos folyamatokat úgy, hogy például az emelőt kezelő szerelők már azelőtt letehessék az autót az aszfaltra, hogy a kerékkulccsal a kereket rögzítő szerelő végzett.

Ferrari, kerékcsere, Japán Nagydíj
Kerékcserét gyakorol a Ferrari a Japán Nagydíj előtt / Fotó: Antonin Vincent / DPPI

Hogy a veszélyeket rejtő megoldásoknak elejét vegye, az FIA módosított a kerékcserével kapcsolatos iránymutatásain a 2025-ös szezon előtt, és már nem azt figyeli, hogy bizonyos időnek el kell telnie a kerékcsere befejezése és a pilótának adott zöld jelzés között. Ehelyett szigorúan meghatározták, hogy miket vesznek figyelembe a teljes folyamat során.

Első lépés: A kerékanya megfelelően rögzítve.

A kerékkulcsot kezelő szerelő jelzi, hogy végzett.

Második lépés: Megérkezett a jelzés az adott kerék cseréjének befejezéséről.

Minden kerék cseréje befejeződött ÉS az emelők leengedésére szolgáló jelzés el lett küldve.

Harmadik lépés: Az emelőket elengedték, hogy az leejtse az autót.

A kontrollrendszer megkapta a megerősítést, hogy mindkét emelő mechanizmusa teljesen kiengedett.

Negyedik lépés: A pilótának megadták az OK-jelzést.

Az FIA világossá tette azt is, hogy az OK-jelzést csak azután lehet megadni a versenyzőnek, hogy megérkezett a megerősítés mindkét emelő teljes elengedéséről. Azaz zöld jelzést nem lehet automatikusan adni a bokszutcai felszerelés vezérlőrendszere vagy a kereket, illetve az emelőt kezelők kész jelzése által. A szövetség leszögezte, hogy bármilyen rendszer, ami arra szolgál, hogy a pilótát segítse abban, hogy a rendes folyamatok befejezése előtt elhagyja az állóhelyet, vagy a bokszkiállás alatt információval látja el a folyamatok aktuális állapotáról, nem engedélyezett.

A technikai direktívában leírt állásfoglalás pedig kijelenti, hogy a pilótának küldött automatikus jelzés (akár fény, akár hang, akár rezgés formájában) azelőtt, hogy mindkét emelő elengedése teljes mértékben megtörtént, szintén nem engedélyezett. Továbbá: „Bármilyen visszajelzés a kerékcsere köztes állapotáról vagy előrehaladásáról a szerelők felé (mint például LED-jelzések vagy kerékkulcsok) rejtve kell maradjanak és észrevehetetlenek kell legyenek a versenyző számára, hogy megelőzzék a pilótának adott OK-jelzés idejének megbecsülését. Ugyanez vonatkozik bármilyen más típusú automatikusan generált jelzésre, amely visszajelzést adhat a kerékcsere állapotáról vagy előrehaladásáról.”

A csapatok emellett nem használhatnak olyan rendszert, amely az emelő kezelőjét az autó leengedésére utasíthatja azelőtt, hogy a kerékkulcsot kezelők megadták a jelzést a kerékcsere folyamatának befejezéséről.

Mindezek tudatában az FIA megvizsgálta a Ferrari bokszutcai felszerelését és kielemzett két kerékcsere-gyakorlatot, illetve a Kínai Nagydíj alatt elvégzett három kerékcseréjüket. Ezen kívül lekérték az adatokat a Ferrari kerékcsere-rendszereiből, hogy megbizonyosodhassanak arról, hogy nem történt szabálytalanság. Az FIA végül pedig mindent rendben talált.

Leclerc meglátása jó hírt jelenthet a Ferrarinak a következő versenyre