back to top
2025. július 20. 21:49
KezdőlapFormula 1Az FIA-t nem érdekli, ha a Mercedes jövőre mindenkit faképnél hagy, de...

Az FIA-t nem érdekli, ha a Mercedes jövőre mindenkit faképnél hagy, de lesz, akinek segít

-

A 2026-tól érkező új motorszabályok magukban hordozzák a lehetőségét annak, hogy nagy különbségek alakuljanak ki az F1-es motorgyártók, így pedig a csapatok között. Az FIA-nak van terve erre az eshetőségre, de csak a leszakadóknak készül segíteni, visszalassítani a nagy előnnyel rendelkezőket sem fogja – ugyanis nem a teljesítménykiegyenlítő rendszer (BoP) Forma–1-ben való meghonosítása a cél.

Az idei négy helyett jövőre már öt motorgyártó lesz az F1-ben, közülük pedig kettő is teljesen újonc, mivel a Renault kiszáll: az Audi saját gyári csapatát fogja ellátni, és tulajdonképpen a Red Bull is gyári csapattá válik, miután a Milton Keynesben felépített saját motorrészlege az elmúlt években a Hondával való együttműködés tapasztalatai után immár Red Bull-motorokat fog gyártani saját két istállója számára.

Nem kizárt, hogy az új szabályciklus kezdetén még jelentős különbségeket tapasztalhatunk majd az egyes motorok fejlettségében, teljesítményében, elvégre ez történt 2014-ben, a legutóbbi motorformulaváltás alkalmával is: a Mercedes akkora előnyben kezdett, hogy szándékosan még lejjebb is tekerték a motorokat, míg egy évvel később érkezve a Honda gyengén kezdett a McLaren oldalán.

Ezúttal ismét a Mercedesről híresztelik a paddockban, hogy a legelőrehaladottabb állapotban járhat a fejlesztésekkel, míg az új beszállóktól talán nem is elvárható, hogy azonnal világverő erőforrással rukkoljanak elő. Még Christian Horner is óvatosan beszélt a Red Bull motorprogramjával kapcsolatos elvárásokról, mielőtt menesztették volna az istálló éléről.

Az FIA szemmel tartja majd a motorok fejlettségét, és nem hagyja nagyon leszakadni a hátrányban kezdőket. A technikai szabályok egyik mellékletében ugyanis az áll, hogy amennyiben valamelyik gyártó belső égésű motorjának teljesítménye legalább 3%-kal alacsonyabb, mint a mezőny legjobbjáé, akkor a szezon ötödik futamát követően nagyobb szabadságot kap a fejlesztésekben és a tesztpad használatában.

V8-as motor és drasztikus költségcsökkentés – az FIA elnöke felvázolta az F1 jövőjét

A motorfejlesztések az új éra kezdetével nem lesznek befagyasztva, de bizonyos korlátozások vonatkoznak majd rájuk, tehát ezek alól kapnak majd engedményt a leszakadók. A vizsgálatot minden szezon elején elvégzi majd az FIA, és hasonló ügymenet szerint jár el.

Az FIA arra is felkészült, hogy lecsapjon a trükközőkre, akik például szándékosan alacsonyabb motorteljesítményt használnak majd az első öt futamon, hogy ezt követően nagyobb fejlesztési szabadságot kapjanak: ha a teljesítmény mértékében ezután következetlenséget tapasztalnak, visszavonhatják az engedményt.

Nikolas Tombazis, az FIA együléses sorozatokért felelős igazgatója a The Race-nek beszélt arról, elengedhetetlen ez a fajta külső segítség a lemaradásban kezdő gyártók számára, akik enélkül valószínűleg sohasem tudnának felzárkózni a legjobbakra – főleg, ha az új érkezőkről van szó.

„Aki az F1-ben szerepel, az évek során rengeteg tapasztalatot halmoz fel. Az ebből származó előny évről évre csak nő, a költséglimit mellett pedig nem könnyű felzárkóznia annak, aki lemaradásban van” – fogalmazott Tombazis.

„A maratonfutáshoz tudom ezt hasonlítani. Tegyük fel, hogy gyorsabb vagy nálam, ezért 20 perccel előbb célba érsz a maratonon, mint én. Ha viszont ez is úgy működne, mint az F1, akkor a következő maratonunkon te már 20 perccel korábban elrajtolnál, mint én, és így már 40 perccel győznél le engem. Emiatt számomra nem is lenne elég annyi, hogy felzárkózok hozzád a teljesítményben, ennél is többet kell tennem, hogy a részedről felgyülemlett tapasztalatot ellensúlyozzam.”

Korábban is volt már rá példa, hogy egy lemaradásban lévő motorgyártó extra lehetőséget kapott a felzárkózásra, legutóbb két éve a Renault-val kapcsolatban érkeztek ilyen hírek.

Tombazis azonban fontosnak tartja hangsúlyozni a különbséget a hátrányban lévők megsegítése és az abszolút teljesítménykiegyenlítés között. Arra a kérdésre ugyanis, hogy a más sorozatokban, például a WEC-ben és a TCR-autóknál ismert Balance of Performance bevezetését tervezik-e, ezzel garantálva a mezőny kiegyenlítését, kategorikusan nemmel válaszolt. Vagyis ha egy gyártó jelentős fölénybe kerül, azt biztosan nem fogják majd vissza.

„Ez egész biztosan nem fog megtörténni. Nem lekicsinylően mondom, de azok a bajnokságok, amelyek BoP-t használnak, ők tényleg megpróbálják kiegyenlíteni az autók teljesítményét, és mesterségesen gyorsabbá tesznek olyan autókat, amelyeknek nem kellene annak lenniük” – mutatott rá.

„Vannak olyan sorozatok, amelyekben ez tényleg szükséges, hiszen az utcai modellen alapuló GT-autóknak eredendően eltér a teljesítményük egymástól. Az esetükben tényleg butaság lenne, ha megtartanák, hogy az egyik gyártó állandóan három másodperccel lassabb legyen a másiknál, csak amiatt, mert így tervezték meg az autót a közútra. Tehát egyes kategóriákban, például Le Mans-ban nagyon jó okkal létezik a BoP, de az F1 esetében nem áll fenn ilyen helyzet.”

▼▼ Következő cikk ▼▼