back to top
2025. április 14. 05:07
KezdőlapFormula 1Újabb botrány rázta meg az FIA-t, kőkemény szavakkal mondott le az elnökhelyettes

Újabb botrány rázta meg az FIA-t, kőkemény szavakkal mondott le az elnökhelyettes

-

Mohammed Ben Sulayem, a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnökének első idei Forma–1-es látogatása előtt lemondott Robert Reid, az FIA sportért felelős elnökhelyettese, közleményében pedig nagyon keményen bírálta Ben Sulayemet. Mindezt egy nappal azután, hogy a brit motorsport-szövetség elnöke ismét nekiment az FIA elnökének.

A korábbi ralivilágbajnok, Mohammed Ben Sulayemet eddigi elnöki ciklusa során végig elnökhelyettesként segítő Robert Reid (nyitóképünkön jobb szélen, Mohammed Ben Sulayem és Stefano Domenicali társaságában) azzal indokolta a lemondását, hogy nem tud tovább dolgozni a testület jelenlegi struktúrájában. A Richard Burns navigátoraként 2001-ben rali-világbajnokságot nyerő sportvezető csütörtök reggel tájékoztatta az FIA elnökét a döntéséről, majd közleményt adott ki, amelyben ismertette a távozásának okait.

„Amikor elvállaltam ezt a feladatot, az FIA tagjainak szolgálata volt a célom, nem pedig a hatalom szolgálata. Idővel tanúja voltam annak, hogy folyamatosan csorbulnak azok az elvek, amelyek betartására ígéretet tettünk. A döntések zárt ajtók mögött születnek, megkerülve azokat a szervezeteket és embereket, akiket az FIA képvisel. A lemondásom nem személyek miatt történik, hanem az elvek miatt. A motorsport olyan vezetést érdemel, amely elszámoltatható, átlátható és a tagok által irányított. Ez a minimum, amit mindannyiunknak meg kell követelni. Nem tudok tovább jóhiszeműen egy olyan rendszer tagja maradni, amely nem tükrözi ezeket az értékeket.”

Robert Reid távozása és legfőképpen azt megmagyarázó mondatai fokozta az FIA irányításával és az irányvonalával kapcsolatos aggodalmakat. A lemondásának közvetlen előzménye és elmondása szerint „az utolsó bizalomvesztés” az FIA ralikrossz-világbajnokság feladatainak házon belül tartása volt, amely a szenátus vagy a világtanács megkérdezése nélkül történt, és az Európai Unió versenyjogi szabályozása miatt kockázatokat hordoz magában.

Robert Reid már Mohammed Ben Sulayem 2021-es megválasztása óta a helyettese volt, de az elégedetlenség jelei már korábban nyilvánvalóak voltak. A skót sportvezető mindenesetre ezzel a lemondással nem vonul vissza. „Ezzel még nem ért véget a motorsportnak tett szolgálatom. Továbbra is ki fogok állni a reformokért, valamint az átláthatóság és a FIA tagjait és a sportágunk integritását tiszteletben tartó vezetés mellett.”

Ben Sulayem rendszeresen jelen van az F1-es hétvégéken, de az idei első három fordulót még kihagyta / Fotó: McLaren

Reid lemondása újabb komoly vihar az FIA amúgy sem nyugodt szervezetén belül, ami pont azelőtt érkezett, hogy az elnök az idén először látogat el F1-es versenyhétvégére, hiszen az elkövetkező napokban Bahreinben lesz. Nem a most már csak korábbi elnökhelyettes ugyanakkor az egyedüli, aki megfogalmazta nemtetszését azzal kapcsolatban, amerre az FIA tart.

Egyre növekvő az aggodalom ugyanis azzal kapcsolatban is, hogy az FIA Motorsport Világtanács (WMSC) miként visz át bizonyos szabályokat virtuális üléseken elektronikus voksolással úgy, hogy azokat bármiféle elemzés vagy vita előzné meg. Reid egyébként azok között volt, akiket több mint egy hónappal ezelőtt kitiltottak egy WMSC-ülésről, amiért nem voltak hajlandóak aláírni egy titoktartási megállapodást. Ugyanígy tett David Richard, a Motorsport UK elnöke is, aki ezután március elején már intézett egy nyílt levelet az FIA elnökéhez, amelyben keményen bírálta Mohammed Ben Sulayemet, illetve jogi lépéseket helyezett kilátásába a kitiltások miatt.

Az FIA elnöke minden hatalmat magának akar

A 72 esztendős sportvezető legújabb nyílt levelében megosztotta, hogy milyen választ kapott április 7-én Alberto Villarealtól, az FIA általános igazgatójától az aggályaira.

Villareal a válaszában leírta, hogy a többek között Richards által nem aláírt és „nyilatkozattételi tilalomnak” minősített titoktartási szerződés „az üzleti élet általános része”, és az F1 vezetése „nehezen érti meg az ön idegenkedését attól, hogy ugyanazok a feltételek és kondíciók vonatkozzanak önre, mint a többi tagra, tekintve, hogy ön elismeri azt a kárt, amit a számos, Motorsport Világtanács üléseiről történt szivárogtatás okozott az FIA küldetésének.” Villareal azt is írta, „bízik benne”, hogy Richards-nak „nem lehet ésszerű fenntartása” a titoktartási megállapodás iránt, és tagadta, hogy ez „nyilatkozattételi tilalom” lenne.

Botrányos részleteket osztott meg az F1 először nyilatkozó kirúgott versenyigazgatója

Erre a levélre válaszolt most nyilvánosan Richards és megvádolta Ben Sulayemet azzal, hogy a hatalomszerzés vezérli a tetteit. „Ami csalódáskeltő ebben az Albertótól érkező levélben, az a nemcsak általam, hanem egyre több ember által kifejezett, nagyon valós aggodalmak figyelmen kívül hagyása, hogy az FIA kormányzása és alkotmányos szervezete egyre átláthatatlanabbá válik és egyedül az elnök kezében összpontosítja a hatalmat.”

„Kiállok azon kijelentésem mellett, hogy ez tulajdonképpen egy »nyilatkozattételi tilalom«, és ezeket a pontokat Alberto, az FIA általános igazgatója egyszerűen félresöpörte” – folytatta Richards, majd rámutatott, hogy az FIA-ra vonatkozó francia törvények szerint a Motorsport Világtanács üléséről történő kitiltása egyszerűen „jogellenes.” A Benetton és a BAR korábbi F1-es csapatfőnöke ezután kijelentette: „nem engedhetjük meg a vezetésünk morális iránytűjének megváltozását, hogy az egyszerűen figyelmen kívül hagyjon bármilyen, az átláthatóságra és nyílt diskurzusra vonatkozó kérést.”

Richards hozzátette, reméli, hogy a Bahreini Nagydíj alatt találkozhat Ben Sulayemmel, hogy „szemtől szemben kifejezzem a nézőpontomat és megegyezzünk egy elfogadható végkifejletben.”

„Drámai visszaesés” – ilyen hatással lehet Donald Trump vámháborúja az F1-re