A versenyzők közül ketten is betegen vezettek az Abu-dzabi Nagydíj hétvégéjén, de a csapatok tagjai között még rosszabb volt az egészségesek aránya. George Russell beszélt az eddigi leghúzósabb F1-es naptár követkeményeiről és egy lehetséges szabálymódosításról.
Esteban Oconról és Russellről is tudvalévő volt a szezonzáró F1-es hétvégén, hogy betegen ülnek autóba – a Mercedes brit pilótája sűrű köhögéseit a széles nyilvánosság is hallhatta, amikor dobogós társaival beszélgetett a díjátadó ceremónia előtt.
A 2022-eshez hasonlóan a 2023-as F1-es szezon is az eddigi rekordnak számító 22 nagydíjat tartalmazta, ám idén a lehető legszélsőségesebb terhelés is bekerült a naptárba a szezon végére. Egymást követő hétvégéken rendeztek versenyt Las Vegasban és Abu-Dzabiban, a két város között pedig a maximális 12 óra az időeltolódás.
„A paddock tagjai közül még mi, versenyzők járunk a legjobban – idézi Russellt a racingnews365. – Mi még nagyon szerencsés beosztással utazhatunk, de a szerelőim és a mérnökeink közül rengetegen betegek. Mindenki szenved a folyamatos időzónaváltásoktól, a testünk nem tudja, hol vagyunk, különböző időben eszünk, mindig más hotelben, környezetben, éghajlatban mozgunk. A testünk egyszerűen összezavarodik.”
„Úgy tudom, szó van arról, hogy a jövő évtől korlátozni fogják, hány versenyre utazhatnak el az egyes csapattagok. Ez szerintem jó ötlet. Nem gondolom fenntarthatónak, hogy 4000 emberrel végigcsináltatunk 24 versenyt egy szezonban, különösen úgy, hogy a naptár földrajzi eloszlásában még mindig nincs sok logika.”
Jövőre tehát még két nagydíjjal sűrűbb lesz a naptár, ráadásul az F1 racionalizálási ígéretei ellenére még mindig maradtak világkerülő repülőutak a menetrendben, mint a Sanghaj-Miami-Imola vagy a Monaco-Montreal-Barcelona tripla, a szezon végén pedig megint egy hét alatt kell akklimatizálódni a vadnyugat és a Közel-Kelet között.
„Az elmúlt két hétben nagyon beteg voltam – mondta szezon végi fizikális kimerültségéről Russell. – Vegasban magasba szökött a lázam, nem tudtam aludni sem, szörnyű volt. Aztán rám jött ez az iszonyú köhögés, ami az autóban ülve is végigkísért. Minden egyes körben köhögtem, de mivel be voltam szíjazva az autóba, nem tudtam nagy levegőt venni, hogy igazán kiadjam magamból. Elég nyomorúságos helyzet volt.”