A Haas lenyűgöző tempóját látva a McLaren és a Force India szerint az FIA-nak közelebbről is meg kellene vizsgálnia, milyen szintű segítséget kap a Haas a Ferraritól.
A Haas 2016-os debütálása óta egyértelmű üzleti stratégiát követ: csak azt építik meg (pontosabban építteti meg a Dallarával), amit az F1 szabályzata a konstruktőröktől minimálisan megkövetel, minden egyebet készen megvásárolnak a Ferraritól. Az amerikai istálló le sem tagadhatná ferraris együttműködését, az idei VF-18-as ugyanis olyannyira hasonlít a Ferrari tavalyi autójához, hogy a paddockban rövid idő alatt „a fehér Ferrari” néven kezdték emlegetni.
A Haas tempója a riválisok szerint alátámasztani látszik azokat a pletykákat, hogy Maranello és Kannapolis között túlzott intimitással sisteregnek a telefonvonalak. Otmar Szafnauer a Force India részéről úgy véli, a technikai együttműködést szabályozó paragrafusokat ideje felülvizsgálni, de legalábbis szeretné, ha az FIA megerősítené álláspontját és a Haas legalitását.
„Minden aerodinamikai felületet magadnak kell megtervezned” – magyarázta Szafnauer. „Hogy ez valóban így van-e, csak alapos nyomozás után deríthető ki; a gépátvételkor csak arra figyelnek, az adott elemek a szabályok adta kereteken belül marad-e vagy nem. Az igazi kérdés az, hogy ezek valóban a te ötleteid-e vagy valaki másé, a választ azonban nem tudom. Talán tényleg az övék, csak egy kissé gyanús a dolog – hogyan tehetsz szert ilyen tudásra a megfelelő tapasztalat, eszközök és emberek nélkül?”
A McLaren vezérigazgatója, Zak Brown is szemmel tartja a Haas ügyködését, és Szafnauerhez hasonlóan aktívabb fellépést vár az FIA-tól.
„Nincsenek bizonyítékaim arra vonatkozóan, hogy a Haas nem felel meg a szabályoknak” – kezdte Brown. „Mindannyian tudjuk, hogy nagyon közeli kapcsolatot ápolnak a Ferrarival; csak abban kell biztosnak lennünk, hogy ez a kapcsolat nem túl közeli. Lehetséges, hogy van némi befolyásuk, a [Haas] néhány része egyértelműen nagyon hasonlít a tavalyi [Ferrarira]. De ennek felügyelete a mérnökök és az FIA dolga.”