back to top
KezdőlapFormula 1Gyökeres változás kellett - így mászott ki a gödörből a Ferrari

Gyökeres változás kellett – így mászott ki a gödörből a Ferrari

-

Bármennyire is úgy tűnik, Mattia Binotto szerint az idén még nem a világbajnoki címet tűzték ki célul, hanem azt, hogy folytassák az évekkel ezelőtt megkezdett utat. A Ferrari csapatfőnöke a BBC-nek idézte fel, mi kellett ahhoz, hogy felálljanak a padlóról.

Mélyinterjút adott Mattia Binotto, a Ferrari csapatfőnöke a BBC-nek arról, hogy miként jutottak el az elmúlt években oda, hogy újra világbajnoki címre esélyes csapat váljon belőlük. A beszélgetés során az 52 esztendős szakember felidézte, hogy mit tanultak a 2017-es és 2018-as kudarcból; miként álltak talpra a motorbotrány és a 40 éve nem látott kudarcot hozó 2020-as szezon után, illetve kifejtette, hogy miért nem a világbajnoki címeket hajszolva közelítik meg az idei évet.

Binotto szerint „érdekes” és „nehéz” kérdés arra válaszolni, hogy miként jutottak el ismét oda, hogy a világbajnoki címért harcolhatnak. „A helyes választ nem a technikai oldalon kell keresni, például abban, hogy változtattunk a motor égési folyamatain, vagy javítottunk az aerodinamikán. Ezek csak a következmények. Ez az egész a csapatépítésről szól. 2017 óta lépésről lépésre fektettünk abba, hogy a megfelelő csapatot építsük, azzal pedig elérhetjük a kitűzött célokat. Minden a csapatról szól.”

Mattia Binotto, Ferrari
Binotto vezetése alatt a padlóról állt fel a Ferrari Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Az idei szezon előtt a Ferrari legutóbb 2018-ban csatázott az év végi elsőségért, és sokáig úgy tűnt, hogy a Mercedesszel szembeni technikai fölényüknek köszönhetően 2008 után ismét világbajnokok lesznek. A szezon második felét azonban csapatként és egyénileg is elszúrták: egymást érték a hibák mind Sebasian Vettel, mind az istálló részéről.

Binotto akkor technikai igazgatóként segítette a Ferrarit, mielőtt 2019 elején átvette a kudarc nyomán kirúgott Maurizio Arrivabene helyét a csapatfőnöki székben. Utólag pedig már látja, mi volt a probléma négy évvel ezelőtt. 

„Csapatként már akkor is bizonyítottuk, hogy eléggé kreatívak vagyunk, és képesek vagyunk megfelelően értelmezni az új szabályokat – utalt a 2017-ben életbe lépett új aerodinamikai regulákra, amelyekkel a Ferrari ismét versenyképessé vált. – Jó autót építettünk, az alapok a koncepció és ötletek terén jó volt. Ami azt illeti, az azt követő években a többi csapat a mi megoldásainkat másolta.”

„Amikor csapatfőnök lettem, azt mondtam, hogy ez egy nagyon fiatal csapat. Nem az életkor terén – hiszen én 50 éves voltam akkor –, hanem, ami a szerepköreinket illeti. Tapasztalatot kellett gyűjtenünk. Ami hiányzott 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben, az az, hogy nem voltunk képesek fejleszteni a kocsit. 2017-ben megbízhatósági problémáink voltak, a pilótáink egymásnak ütköztek, de a kultúra és a mentalitás terén sem volt elég erős a csapat.”

„Mindennek tetejébe pedig nem voltak meg a megfelelő eszközeink, pusztán azért, mert olyan fejlesztéseket vetettünk be, amelyek nem a várakozások szerint működtek. Megvolt bennünk a potenciál, de nem volt meg a tapasztalatunk és a megfelelő eszközeink.”

Vettel, a nap versenyzője
2017-ben még nem álltak készen Fotó: Ferrari

A motorbotrány mindent tönkretett

A 2018-as év után a legtöbben azt várták a maranellóiaktól, hogy 2019-re levetkőzik a gyermekbetegségeiket, és végre világbajnokok lesznek, ám a 2017-esnél jóval kisebb, de a teljesítményre mégis nagy mértékben kiható aerodinamikai szabályváltozások kifogtak rajtuk, és hiába vertek kenterbe mindenkit az erőforrásukkal, a pontversenyben megszorongatni sem tudták a Mercedest. 

A motorral kapcsolatos trükközés ráadásul oda vezetett, hogy az ellenfelek kiharcoltak az FIA-nál egy sor technikai direktívát, amivel előbb visszafogták a vörösöket, majd a szövetség a tél folyamán vizsgálatot kezdeményezett, amelynek végén „privát megállapodást” kötött a maranellóiakkal. Ezt sokan beismerésnek látták, mondván a napnál is világosabb, hogy a Ferrari csalt, és csak így tudott hatalmas előnybe kerülni motorfronton.

„Ez már a múlt, és többé nem szeretnék beszélni róla – mondta Binotto a BBC-nek, azt ugyanakkor leszögezte, hogy nem csaltak. – Amit akkoriban csináltunk, az a szabályértelmezés határainak feszegetése volt, de ami azt illeti, nem volt illegális, máskülönben kizártak volna minket.”

Akárhogy is történt, az biztos, hogy a megállapodás következményeként a Ferrarinak jelentős mértékben változtatnia kellett az erőforrásán a 2020-as szezon előtt. A korábbi fölény pedig nemhogy eltűnt, hanem a gyengébb motorral 40 éve nem látott mélységekbe zuhantak, és győzelem nélkül, a konstruktőri összetett hatodik helyén zárták az évet. Binotto elmondta, nem számítottak erre, illetve kiemelte, hogy a technikai direktíváknak köszönhetően nem csak ők veszítettek a motorerőből.

Leclerc & Vettel, Ferrari, Silverstone, Forma-1, racingline.hu
A 2019-es autónak egyértelműen az erőforrás volt a legerősebb része Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

„Akkoriban a legtöbb gyártó motorja gyengébb lett, de mi veszítettük a legtöbbet, az előnyünk pedig egyértelmű hátránnyá változott. Mindennek tetejébe a 2020-as autót a motorfölényünk tudatában terveztük, ezért nagy leszorítóerőt generáló, viszont nagy légellenállással rendelkező kocsit alkottunk.”

Az eredmény az egyenesekben bántóan lassú autó lett, és mivel a koronavírus-járvány gazdasági hatásait ellensúlyozandó fejlesztési korlátozásokat vezettek be, a Ferrarinak esélye sem volt a felzárkózásra a 2020-as szezon közben. „Nehéz helyzet volt, mert nem hiszem, hogy a szurkolók, vagy általánosságban véve a Forma-1-et követő emberek megértették ezt” – emlékezett Binotto, aki szerint „szenvedtünk csapatként.”

Gyökeres szemléletváltás

A 2020-ashoz hasonló mélyrepülés esetén a múltban szinte biztosan fejek hullottak volna Maranellóban, ahol rendszerint ennél jóval kevesebbért is kirúgtak csapatfőnököket és kulcsembereket. Louis Camilleri, a Ferrari akkori vezérigazgatója azonban felismerte, hogy hosszú távon ez sehová sem vezet. „Az volt a víziója, hogy a csapatnak a legfontosabb a stabilitás. Megértette, hogy már elkezdtünk egy építkezési folyamatot” – mondta Binotto.

A Ferrari ezután a Toto Wolff vezetése alatt a Mercedesre oly jellemző, az egymásra mutogatást minden szinten irtó kultúrát igyekezett meghonosítani. „Rengeteget dolgoztunk ezen. Ez a megközelítés a hibát inkább lehetőségként fogja fel a tanulásra a hibáztatás és az ujjal mutogatás helyett. Ez az egész arról szól, hogy meghallgassuk egymást, és nagyon nyitottan álljunk a dolgokhoz. Arról szól, hogy csapatként dolgozzunk, és minden egyén megértse a közös felelősséget” – írta körül a svájci olasz a változás lényegét.

Louis Camilleri, Ferrari, racingline
Louis Camilleri is kellett ahhoz, hogy végbemehessen a változás Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Emelett pedig nagyon fontos volt tisztába tenni a felelősségi köröket, kezdve Binottóval, aki egy ideig egyszerre volt technikai igazgató és csapatfőnök, mígnem előbbi pozíciót, ha nevében nem is, de feladataiban Enrico Cardile vette át tőle. „Az ember nem lehet jó csapatfőnök és technikai igazgató egyszerre. [A csapat átstrukturálása után] váltunk olyan szervezetté, amelyben már nem voltam technikai igazgató, de mindenkinek világos felelősség köre volt.”

A 2017-ben a Ferrari utcai autós részlegétől érkezett Cardile menet közben pedig kinőtte magát azzá a szakemberré, akinek az irányításával az idei autó megszületett. „Korábban egyértelműen nem voltak meg az F1-specifikus képességei. De azóta 5 évet eltöltött az F1 technikai oldalán, úgyhogy mára sokkal erősebb lett. És ez mindenkire igaz a saját szerepkörében. Öt évvel később erősebb és képzettebb embereink vannak.”

Eközben persze más csapatoktól is érkeztek szakemberek, Binotto elmondása szerint az utóbb három évben több mint 30-an. „A csapat emberekből, kultúrákból, eszközökből és metódusokból áll. Az autó a csapat terméke. 2017-ben jó alapokkal de nem a megfelelő tapasztalattal, képességekkel és eszközökkel kezdtünk. Azóta lépésről lépésre jutottunk el oda, ahol ma tartunk.”

Jól jött nekik a halasztás

Ma pedig ott tartanak, hogy a 2018-as szezon óta először valós esély mutatkozik arra, hogy a szezon végéig harcban legyenek a vb-címekért, és akár meg is nyerjék azokat. Mindez Binotto szerint nem feltétlenül lenne így, ha az átfogó technikai szabályváltozásokat nem halasztják el egy évvel a koronavírus-járvány miatt, mert ez „több időt adott a felkészülésre, és kevésbé vonta el a figyelmet a prioritásokról.”

Az egyik olyan terület, amelyen jelentőset léptek előre, az a motor. Binotto felfedte, hogy 75%-ban az égés javításának, 25%-ban pedig a hibrid rendszer fejlesztésének köszönhető a javulás. 

Charles Leclerc, Ferrari
Túlzás nélkül kijelenthető, hogy Leclerc a hátán viszi az idén a csapatot Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Emellett pedig természetesen nem szabad megfeledkezni Charles Leclerc-ről sem, aki képes kihozni az idei autóból azt, ami benne van, és akinek 2019-es szerződtetésekor Binotto már látta, hogy a jövő világbajnokával van dolga. Ezért is döntött végül úgy, hogy a 2020-as szezon után megválik Sebastian Vetteltől. 

„Tudtuk, hogy Charles-ban óriási a potenciál. Amikor 2019-ben beültettük az autónkba, már az első szezonjában bizonyította, hogy rendkívül erős és tehetséges. Az, ahogy támadott, védekezett és vezetett, bizonyította, hogy mire képes. Tisztában voltunk vele, hogy érettebbé kell válnia, valamint a gumikezelésben és a csapat vezetésében is fejlődnie kell, de a szezon előrehaladtával meggyőződtünk róla, hogy képes erre, és fantasztikus pilóta válhat belőle. Meggyőződtünk róla, hogy világbajnoki címekre képes versenyzővé fejlődhet, és a csapat erős vezére lehet.”

Nem a bajnoki cím a cél?

Noha Leclerc hét versenyből ötöt az első helyről kezdett az idén, csak két győzelem áll a neve mellett. Persze, ez a szám négy is lehetne, ha Barcelonában nem hal meg alatta az autó, Monacóban pedig a csapat nem tolja el a stratégiáját. Ezek ugyanakkor mindenképpen aggasztó jelek lehetnek arra vonatkozóan, hogy a Ferrari még nem biztos, hogy készen áll a világbajnoki címek megnyerésére.

Binotto szerint ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy előzetesen nem is ezekkel a célokkal vágtak neki az évnek. „2022-re azt tűztük ki, hogy ismét versenyképesek akarunk lenni. Ezért a célunk ez, és nem a világbajnoki címek megnyerése. Teljességgel hibás lenne ezt olyan hozzáállássá változtatni, hogy »próbáljuk meg megnyerni a világbajnoki címet, mert annyira versenyképesek vagyunk.«”

Carlos Sainz, Charles Leclerc, Ferrari, Spanyol Nagydíj
Az idén eddig minden versenyre úgy utazhattak el, hogy esélyesek voltak a győzelemre Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

„Versenyképesnek lenni egy dolog, világbajnokká válni viszont egy újabb szint. Talán azért is mondom ezt, hogy levegyek némi terhet a csapatról, de úgy gondolom, nem lenne helyes menet közben változtatni azokon a célokon, amiket kitűztünk a csapat elé. Kétségtelenül az a szándékunk, hogy elkezdjünk egy ciklust, azaz világbajnokká váljunk, de ne csak egyszer, hanem próbáljunk is meg azok maradni. De szerintem ez időbe fog telni.”

„A csapaton belüli hozzáállásunk továbbra is az, hogy továbbra is fejlődnünk kell ahhoz, hogy képesek legyünk világbajnoki címet nyerni. Ez nem jelenti azt, hogy nem leszünk azok. Talán azok leszünk, amint lehetséges lesz, de tudatában vagyunk annak, hogy ehhez nem elég csak versenyképesnek lenni. Az ambíció megvan. A Ferrari minden egyes alkalmazottjában ott az ambíció. Szerintem senkit nem kell emlékeztetnem. Sokkal fontosabb, hogy hagyjam őket a folytonos fejlődésünk folyamatára koncentrálni, így minden egyes verseny újabb lehetőség arra, hogy tanuljunk valamit, és hogy valami jobbat építsünk. Fontos, hogy minden egyes futamra koncentráltak maradjunk, és ne a pontállást nézzük.”

ForrásBBC