Újabb századosi rangot szerzett a Red Bull, egyidejűleg állítottak be két nagy sikertelenségi rekordot, Verstappen pedig már a pole-király Sennát is veszélyezteti. A Kínai Nagydíj statisztikai érdekességei.
A Red Bull már tavaly a Kanadai Nagydíjon megszerezte fennállása 100. F1-es futamgyőzelmét, a rajtelsőségek terén azonban csak most, Sanghajban jutottak el ehhez a mérföldkőhöz. S miközben a győzelmek ranglistáján már csak három csapat áll előttük (sőt, a Williams dzsiddai beelőzése után még idén elkaphatják a Mercedest is), a pole-ok ranglistáján jelenleg még csak a hatodikak, a Lotus is előttük áll.
A mesés, a csúnya és az elherdált – A Red Bull 100 győzelmének nagy pillanatai
Verstappen tavaly az időmérőkön még sebezhető volt, idén azonban egyelőre ebben a tekintetben is hibátlan (a sprintek pole-ját, amit Kínában Lando Norris szerzett meg, szerencsére nem számítják bele ebbe az összesítésbe). A holland így a szezon első öt futamára egyaránt megszerezte a pole-t, ilyen lehengerlő szombati formában pedig legutóbb 1999-ben Mika Häkkinen tudta kezdeni az évet. A szezon kezdetén azonban zsinórban 7 rajtelsőség a rekord, amit Alain Prost jegyzett 1993-ban a Williamsszel. Viszont ha Verstappen Miamiban és Imolában is folytatná a sort, akkor nem csak a szezonnyitó pole-rekordot érné be, hanem egyúttal a zsinórban megszerzett rajtelsőségek abszolút rekordját is. Ezt Ayrton Senna tartja 8 egymás után megnyert időmérővel, Verstappen pedig a tavalyi év végével együtt most 6-nál tart – és stílusosan Imolában, Senna utolsó pole-jának és végzetes balesetének helyszínén érhetné őt utol.
22-ből 19 győzelem nem volt elég, hogy Verstappen legyen az év sportolója
Verstappen először nyerte meg a Kínai Nagydíjat, ami nem annyira meglepő, lévén legutóbb 2019-ben volt futam az országban. Akkor a holland még mindössze öt győzelmet számlált karrierjében, a legutóbbi és a mostani sanghaji futam között eltelt 106 nagydíj közül azonban pontosan a fele lett az övé, a másik felén pedig az összes többi győztes osztozott…
Ez a 26. különböző pálya, amelyen Verstappen győzni tudott – az idei – és a 2025-ös – naptárban Szingapúr az egyetlen, ahol még nem állt a dobogó tetején. A legtöbb különböző pályán aratott győzelmek rekordját azonban még Lewis Hamilton tartja 31-gyel, köszönhetően annak, hogy hosszabb karrierje során több helyszínen megfordulhatott, ráadásul a világjárvány alatt beugró pályákon is szépen kaszált. Ahhoz tehát, hogy Verstappen e tekintetben beérhesse a hétszeres bajnokot, még több új pályára, a helyszínek nagyobb változatosságára lesz szüksége – egyelőre pedig csak Madrid 2026-os érkezése a garantált.
A sikertelenek között a legsikeresebb a király
Nico Hülkenberg már régóta, 2017 óta tartja a rekordot a dobogós hely nélküli legtöbb futamrészvétel tekintetében – ehhez 129-szer kellett rajthoz állnia. A német azóta majdnem három teljes szezonon át hiányzott az F1-ből, de tavaly visszatért, s most beállította a győzelem nélküli legtöbb futam rekordját is, 208. rajtjával Andrea de Cesarist érte utol, s előzi is majd meg alighanem Miamiban. A győzelem nélkül legtöbb futamot teljesítők ranglistájának első tíz helyén Hülkenbergen kívül mindenkinek van dobogós helye, ez is mutatja, hogy sikertelensége ellenére mégis milyen nagyra tartják a szolgálatait az F1-ben – s a kiugró eredmények hiányáért elsősorban a csapatainak teljesítményét lehet okolni, néhány a tűz közelében elkövetett saját hibája mellett.
Hozzá képest Lando Norris a dobogók szerzésével egyáltalán nem áll hadilábon, őt viszont a győzelem elmaradása sújtja. A brit Sanghajban 15. alkalommal állt a pódiumon, ezzel már biztos, hogy karrierje végeztével vagy Nick Heidfeldet előzi majd a ranglistán a legtöbb győzelem nélküli dobogóval, vagy legalább holtversenyben lesz négy másik pilótával, akiknek 15 dobogót kellett kibírniuk első győzelmük előtt (ők Patrick Depailler, Jean Alesi, Eddie Irvine és Häkkinen).
„Ha csak Max végez előttem, úgy érzem, győztem” – mondta Norris, majd elfoglalta Kelly Piquet helyét
Norris ráadásul a győzelem nélküli legtöbb második hely terén is az élmezőnybe lőtte magát Sanghajban, hiszen ugyanúgy nyolcnál jár, mint ameddig Heidfeld jutott, és amennyije első sikere előtt Depailler-nek is volt. Hozzájuk képest Alesinek 6, Irvine-nak 4, Häkkinennek pedig csak 3 második helye volt első tizenöt dobogós eredménye között.
És még egy hosszú negatív sorozat: Hamilton már 50 futam óta nyeretlen, ami a fent kiemelt két úriember kálváriája mellett eltörpül, a Mercedes pilótája azonban a 2021 végén kezdődött rossz szériája előtt sohasem várt tíz futamnál többet két győzelem között. Vajon megszakadhat a sorozat még idén, vagy akár a következő években a Ferrarival?