Gene Haas szerint a 2020-as év első fele fogja majd eldönteni, hogy vajon az amerikai istálló továbbra is ott lesz a Forma-1 rajtrácsán vagy sem.
A Haas világossá tette, hogy csak akkor áll szándékukban folytatni a száguldó cirkuszos projektjüket, ha képesek versenyképesek lenni. A csapattulajdonos pedig az új 2021-es szabályok problémáit is kiemelte, ami miatt a kisebb csapatoknál is óriási költségek merülhetnek fel.
Mivel az F1 egy vadonatúj korszaka fog elkezdődni 2021-től, az amerikai istálló tisztában van vele, hogyha hosszabbítanak, akkor öt évig még biztosan szerepelni fognak az autosport királykategóriájában.
Gene Haas egy exkluzív interjú keretein belül árulta el, hogy megpróbál minél több támogatást szerezni, hogy minél versenyképesebbek legyenek.
„Várom már, hogy elkezdődjön a szezon,” – mondta Haas. „Ha lenne megint egy ilyen rossz évünk, akkor nem nagyon érné meg folytatni. Már öt éve itt vagyunk. A csatlakozásunkkor azt mondtuk, hogy ennyi időt szánunk a próbára, hogy megnézzük, hogy ez alatt az öt év alatt mit leszünk képesek elérni és ezt követően folytassuk vagy sem.
„Nem azt mondom, hogy nem térnénk vissza. Értékelnünk kell a jelenlegi helyzetünket. Egy újabb öt évre való hosszabbítás elég nagy elkötelezettség lenne a számunkra.”
Haas azt is elmondta, hogy a csapat Forma-1-es projektje – ami 2016-ban kezdődött el – jó hátassal volt az üzleti ügyleteire, azonban aggasztják a 2021-es szabályváltozások.
„Igen segített,” – mondta az amerikai istálló tulajdonosa az üzleti hatásról. „Ez nyitotta fel a szemünket az európai és az ázsiai piacokra. Számos vevőt hoztunk el a versenyeinkre. Minden jól működött, azonban kérés, hogy 2021-től mindez mennyibe fog kerülni?
„Komoly változásokon megy keresztül a Forma-1, azonban mindenféleképpen meg kell kérdezned magadtól, hogy megéri-e bevállalni ezeket a változtatásokat. Oké, hogy a legtöbb ember szerint jó dolog a változás, azonban ezek tényleg nem olcsók.”
Haas a költségvetési sapka érkezésének ellenére sem látja, hogy a saját költségei pont emiatt fog majd megváltozni.
„Az üzleti modell rendkívül hátrányos a kis csapatok számára. Mindenki tudja, hogy a pénz alap 70%-át a három nagy csapat között osztják szét és a többi 30% marad a többi hét csapatra. Ez pedig egy nagyon rossz gazdasági modell.
„Nyilvánvalóan mindenkinek meg vannak a saját okai, hogy miért szerepelnek a sorozatban. Valaki a szponzorokért csinálja, azonban a Ferrari például a 60 éves múltja miatt van még itt mindig.
„Ők pedig kapnak annyi pénzt, aminek segítségével elkölthetik a nyugodt szívvel azt a 175 millió eurót, azonban sok csapat ennek az összegnek a negyedével vagy még annyival sem gazdálkodhat.”
Végül és nem utolsó sorban az amerikai istálló tulaja az idei szezonra is kitért, ahol egyelőre nagyon úgy fest, hogy szoros meccs lesz a középmezőny csapatai között.
„Őszintén nem a miénk volt a leggyorsabb autó,” – mondta Gene Haas a tesztekről. „A középmezőnybe tartozunk. Nagyon közel vannak egymáshoz a középmezőny csapatai, talán minden eddiginél közelebb. Jó hír, hogy nem voltunk messze a Ferrariktól, azonban a Ferrarik nem voltak sokszor az élen a köridők tekintetéven a tesztek során.
„Ez egy kihívás. Ez egy nehéz sportág, ami rendkívül drága is egyben. Emellett időigényes és komoly stresszt helyez a részt vevő csapatokra. Ez egy olyan sportág, ami nem előnyös azon istállók számára, akik a top5-ön kívül helyezkednek el.”