„Nem mindegy, hogy egy busznak vagy egy Smartnak ütközünk” – hívja fel a figyelmet George Russell a Forma-1-es autók évek óta tapasztalható súlygyarapodásának veszélyeire. A pilóták panaszait az F1 és az FIA vezetői is meghallották, változtatásra készülnek.
A Forma-1-es autók minimumtömege az ezredforduló környékén hosszú időn át 600 kg körül mozgott, jól dokumentált azonban, hogy az elmúlt tizenöt évben hogyan kúszott felfelé ez az érték szinte szezonról szezonra, ahogy az egyre összetettebb erőforrások és a szigorodó biztonsági előírások újabb „ballasztokat” helyeztek az autókra.
Még 2009-ben is elég volt 605 kg-ot nyomnia az autónak versenyzővel együtt a mérlegeléskor, ám ez a szám a 2023-as szezonban már 798 kg, vagyis tizenöt év alatt harmadával nehezebbé váltak az autók. A növekedés számos tényező, szabályváltozás együttes hatásával állt össze: 2014-ben az összetett hibrid rendszer, 2017-ben a 180-ról 200 mm-re növelt szélesség, 2018-ben a halo érkezése, tavaly pedig a 18 colos abroncsok bevezetése voltak ennek a folyamatnak a legfőbb serkentői. Ha egymás mellé teszünk egy mai és egy húsz évvel ezelőtti F1-es versenyautót, látványos a méretnövekedés.
Bár a folyamatos technikai fejlődés hatására a jelenkor F1-es autói a valaha volt leggyorsabbak, a túl nagy tömegüket mégis évek óta kritizálják a versenyzők, hiszen az hátrányokkal is jár a vezethetőség és a biztonság szempontjából: a lassú kanyarokban kifejezetten lomhának, lassú reagálásúnak érződnek, ráadásul balesetveszélyesebbek is.
„Az autók tömege mindig is vita tárgyát képezte. Mint tudjuk, a hibrid motorok és az akkumulátorok érkezése nagyban hozzájárult a tömeg növekedéséhez, ami szembemegy az F1 természetével” – idézi a Motorsport az F1 vezérigazgatóját, Stefano Domenicalit, aki megerősítette, a sport dolgozik azon, hogy a 2026-os új szabályrendszer érkezésével valamelyest orvosolni tudják a súlyproblémákat.
A Mercedes versenyzője, George Russell részletesebben is kifejtette, hogyan teheti akár az is egyre veszélyesebbé az autókat, ha egyre több elemet aggatnak fel rájuk a biztonságosság érdekében.
„Jelenleg az autók teljesítménye a lassú kanyarokban nem valami ragyogó. Folyamatosan egyre biztonságosabbá tesszük az autókat, de eközben egyre nehezebbé is válnak, így egy becsapódáskor már nem azt érezzük, mintha egy Smartnak, hanem mintha egy busznak ütköznénk” – fogalmazott Russell.
„Azonos sebességnél ugyanis nagyobb erővel csapódunk be akkor, ha egy 800 kg-os autóban ülünk, ami ráadásul a verseny elején a 900 kg-t is meghaladja, szemben a 15 évvel ezelőtti állapotokkal, amikor még csak 650 kg-osak voltak.”
„Biztos vagyok benne, hogy folynak elemzések a helyes arány megtalálásáról, mert valahol meg kell húznunk a határvonalat. Ugyanis ha csak egyre nehezebbé és ellenállóbbá tesszük az autókat, akkor egyszer eljutunk arra a pontra, amikor a nagyobb tömeg miatt már kevésbé biztonságossá válnak.”