Otmar Szafnauer szerint a halo kései kötelezővé tétele miatt kétséges, hogy a 2018-as autók készen lesznek-e az előszezoni tesztekre.
Az FIA a múlt hónap végén jelentette be, hogy – a 90%-os tiltakozás ellenére is – 2018-tól kötelező lesz a ’halo’ elnevezésű fejvédelmi eszköz használata az F1-ben. A Force Indiánál vezetői pozíciót betöltő Szafnauer nem repdes az örömtől a hír hallatán, mivel a halo kasztniba ágyazása a munkálatok elhúzódásával fog együttjárni.
„Lehet, hogy ezért késni fognak a jövő évi autók” – mondta Szafnauer. „A monocoque megtervezésére és megépítésére pontosan megszabott időt kell szánni, és ha ezen intervallumon belül még nem tudjuk biztosra a követendő szabályokat, az minden bizonnyal csúszást jelent. Jelenleg úgy fest, hogy a tesztekre nem leszünk készen a gyártási folyamattal.”
A halo szerves szerkezeti eleme a kasztninak, így ha az FIA által megkövetelt töréstesztek annyira szigorúak, hogy a monocoque-ot is újra kell tervezni, akkor a teszten megbukott csapatoknak lényegében „lőttek”.
„Alex Wurz balesetét követően [1998 Kanada] meg kellett változtatnunk a bukókeretet, a tesztkövetelmény pedig a baleset természetéből fakadóan egy nagyságrenddel megemelkedett” – emlékezett vissza Szafnauer. „Kis túlzással örökké tartott, mire sikerült úgy megterveznünk az új bukókeretet, hogy átmenjen a teszten. Végül sikerült megoldanunk, de számtalanszor megbuktunk és mindig újra kellett terveznünk. Ami azonban könnyebbség volt, hogy a bukókeretet szimplán leszedted az autóról és egy újat raktál a helyébe, a monocoque struktúráját nem érintette a változás. Viszont ha a halo esetében túl magasak a követelmények és megbukik a rendszer, az a monocoque-ra is kihatással lesz – lényegében nekünk lőttek akkor.”
Míg Szafnauer tisztában van a biztonsági tényezőkkel, amelyek a halo jelenlétét indokolják, úgy véli, az irányító testület elhamarkodta a döntést.
„Túlságosan kapkodva döntöttek erről” – fűzte hozzá. „Jó lett volna, ha kaptunk volna még egy évet a normális kivitelezésre, de ez van. Csak akkor tehetünk bármit is ellene, ha az FIA dönt úgy, hogy egy évvel kicsúsztatja a határidőt. Sokkal biztonságosabb lenne rendesen megcsinálni a dolgot, mint elhamarkodottan bevezetni.”