back to top
2025. július 04. 13:11
KezdőlapFormula 1Hamilton egyeztetést kezdeményezett, hogy ne tegyen magasról arra, amit a Ferrari kér...

Hamilton egyeztetést kezdeményezett, hogy ne tegyen magasról arra, amit a Ferrari kér tőle

-

Lewis Hamilton egyeztetéseket kezdeményezett a Ferrarival azok után, hogy az Osztrák Nagydíjon nem követhetett olyan stratégiát, amilyet szeretett volna. A hétszeres világbajnok nem szeretne eljutni oda, hogy semmibe veszi a csapata kérését.

Noha Lewis Hamilton eddigi legjobb ferraris versenyét teljesítette az Osztrák Nagydíjon, ahol a 4. helyről rajtolva a 4. helyen végzett, egy ponton nem értett egyet a Ferrari által alkalmazott stratégiával. Ez a pillanat a második kiállások előtt jött el, miután Charles Leclerc már kereket cserélt előle. Ekkor Hamiltont a versenymérnöke szintén a bokszba parancsolta, ő azonban közölte, hogy teljesen jónak érzi még a kemény gumijait, és inkább kint maradna. Riccardo Adami azonban nem tágított és addig ismételgette az utasítást, hogy Hamilton végül a bokszva hajtott.

Négy nappal később, a Brit Nagydíj sajtónapján a hétszeres világbajnok viszont kifejtetet, hogy szerinte jobb lehetőség lett volna kint maradnia és megpróbálni az egy kiállásos taktikát, és az ausztriai futam után jelezte a Ferrarinál, hogy tisztázni szeretné a helyzetet, mert véleménye szerint neki és a csapatnak jobban meg kell érteniük egymás hozzáállását a versenyzéshez, és hogy mennyi kockázatot hajlandók vállalni a jobb eredmény érdekében.

„Szerintem a csapat csak biztosra akart menni, hogy megszerezze a 3. és 4. helyet, ami teljesen rendben van. Én azt mondtam, hogy »nézzétek, nem azért vagyok itt, hogy a negyedik helyről indulva negyedik legyek. Minden egyes apró előnyért versenyzek, amit szerezhetünk.« Egy ilyen forgatókönyvnél például mindketten ugyanazon a stratégián voltunk. Azt hiszem, közepes, kemény, közepesen. Azt mondtam, hogy én közepes, közepes, kemény stratégiát követtem volna, hogy legalább a végén gumielőnyben legyek. Soha nem akarom ugyanazt a stratégiát, mint a csapattársam. Az utolsó etapban például nem voltunk nyomás alatt a mögöttünk autózók által. A csapat azt mondta, hogy »igen, de a végén Charles megelőzött volna.« De én azt mondtam, hogy »nos, jöhetett volna safety car, azon a ponton pedig nem volt rizikós kockáztatni«” – idézi a britet a The-Race.com.

Hamilton ezután kiemelte, azért is fontos tisztázni a megközelítést, mert nem akar eljutni oda, hogy semmibe veszi a csapat kérését. „Azt mondtam, »nem akarok eljutni arra a pontra, ahol ignorállak titeket.« Úgyhogy amit csinálunk, hogy dolgozunk a kommunikációnkon, miközben továbbra is megismerjük egymást és azt, ahogyan működni szeretünk. Ez érthető.”

Fotó: Jörg Mitter / Red Bull Ring

A 40 esztendős veterán már Ausztriában is beszélt arról, hogy nemcsak az új fejlesztésű padlólemez, hanem egy új beállítás is segített neki. Az év korábbi szakaszában mi is beszámoltunk róla, hogy Charles Leclerc olyan, eléggé extrém utat talált az SF-25-ös beállításával, amellyel ki tudja hozni a legtöbbet az autóból. Erre indult el most Hamilton is, aki azért kiemelte, egyáltalán nem komfortos neki a helyzet.

„Számos különböző eszközünk és módszerünk van az autó beállítására. Nyilván Charles régóta itt van, része volt az autó evolúciójának és fejlesztésének. Nagyon hozzá van szokva, és talált egy beállítást, amivel az autó működik. Én az összes többi irányt kipróbáltam, amelyeknek működnie kellene, de valamilyen oknál fogva egyszerűen nem működnek. Lassan eljutottam oda, ahol Charles használja az autót, a múlt héten pedig az eddigi legkisebb volt a különbség a tempónk között. De továbbra is nehéz, nehéz ilyen egyensúllyal vezetni a kocsit és nem kényelmes. Nem olyan, amilyet a jövőben akarok.”

Hogy a 2026-os autó már jobban passzoljon Hamiltonhoz, arról a hétszeres világbajnok elmondása szerint Loic Serra technikai igazgatóval egyeztet. „Dolgozom Loic-al és az összes sráccal a gyárban, hogy biztosítsam, a jövő évi autóban benne legyen a DNS-em. Remélhetőleg képesek leszünk néhány tulajdonságot beleépíteni, amit a következő évtől szeretnék.”

Hamilton naiv, vagy tényleg változást érhet el?

Nem először figyelhető meg Hamilton hozzáállásában az, hogy próbálja magára formálni a Ferrarit és elérni, hogy a csapat bizonyos dolgokban őt kövesse. Ez teljesen természetes és az lenne a furcsa, ha egy pilóta nem próbálná ezt tenni, a Ferrarinál ugyanakkor igencsak kényes a helyzet ebből a szempontból, hiszen a garázs túloldalán ott van a maranellóiak saját nevelése, a 2019 óta jóban-rosszban a csapattal kitartó Charles Leclerc.

Hamilton Ausztriában pedig tulajdonképpen azt szerette volna, ha megpróbálhatja a saját elképzeléseit követve Leclerc elé játszani magát és valahogy megkaparintani a 3. helyet. A Ferrari szempontjából érthető, hogy ehhez nem akartak teret engedni, hiszen a két McLaren már messze járt, így Hamilton számára is csak a dobogó legalsó foka lett volna elérhető, az pedig a csapatnak teljesen mindegy, hogy milyen sorrendben futnak be az autói ugyanazon a két helyen.

Fotó: Ferrari

Érdekes lesz figyelni, hogy Hamilton képes lesz-e átvinni azon akaratát, hogy adott esetben akkor is eltérő taktikát követhessen csapaton belül, ha ezzel a Ferrari semmit nem nyer, maximum problémákat szül csapaton belül, mert Leclerc úgy érezheti, hogy a saját csapata szúrt ki vele.

Ami a jövő évi autó fejlesztését illeti, egy csapat elsősorban a szimulációk alapján leggyorsabb autót építi meg, amit aztán a pilóták a rendelkezésre álló eszközökkel úgy alakítanak, hogy számukra a legjobb legyen. Egy gyors autó általában mindkét pilóta kezei között gyors (lásd McLaren), így ezen a téren is nehéz elképzelni, hogy Hamiltonra fejlesszenek, miközben természetesen az nem kizárt, hogy bizonyos, Hamiltont limitáló tényezőket megpróbáljanak orvosolni, mert az nagy valószínűséggel Leclerc-nek is segítség lesz.

▼▼ Következő cikk ▼▼