Lewis Hamilton és a Ferrari előbb a csúcson, majd a mélyben – ezen a vonalon futottak végig a Kínai Nagydíj fő beszédtémái, így az sem különösebben meglepő, hogy a szezonnyitóhoz hasonlóan ezúttal is a brit pilótához kötődik a hétvége egyik legérdekesebb statisztikája.
Még minden mesésen indult: bár a hagyományok hiánya miatt nehéz hova tenni, és a versenyzők sem tudják, hogy mennyire örüljenek neki, mindenesetre Hamilton kissé váratlanul megnyerte a sprintverseny időmérőjét, majd pedig magát a sprintversenyt is Sanghajban. A 2021 óta létező sprintekből ezt a hétvégét megelőzően 18 darabot rendeztek, és mindezidáig sem Hamilton, sem a Ferrari nem tudott egyet sem megnyerni közülük – most azonban együtt iratkoztak fel erre a listára.
A verseny eredménye ezek után komoly hidegzuhanyként érte a csapatot, és nem csak a gyengébb tempó miatt: utólag technikai szabálytalanság miatt mindkét autójukat kizárták, így pedig ez lett az első alkalom az F1 történetében, hogy a Ferrari két autója egyaránt a kizárás sorsára jutott.
Pierre Gasly Alpine-ját szintén kizárták, ilyen sok autó pedig nem jutott erre a sorsra a 2004-es Kanadai Nagydíj óta, amikor a két Williams és a két Toyota képében négy autót is elmeszeltek a fékhűtőcsatornáik szabálytalansága miatt.
Ha egy csapat két autóját egyaránt kizárják, az általában azért történik, mert mindkettővel ugyanazt a figyelmetlenséget követték el, de nem ez történt most a Ferrari esetében. A legutóbbi alkalom, amikor egy csapat autóit eltérő okból zárták ki egy futamon, a 2002-es Ausztrál Nagydíjon történt, ahol Heinz-Harald Frentzent a bokszutcai piros lámpán való áthajtás, Enrique Bernoldit pedig a túl kései autócseréje miatt intették ki még a futam alatt.
A Ferrarival ráadásul ez a kínos eset egy a csapat számára egészen jeles napon történt, hiszen a Kínai Nagydíj volt az 1100. F1-es világbajnoki futamuk. Különös, hogy az istálló ezúttal semmilyen módon nem emlékezett meg erről, mint tette azt a 2020-as Toszkán Nagydíjon, az 1000. futamán egy sötétebb árnyalatú festéssel, a megelőző százasoknál pedig egy az autóra ragasztott matricával.
A történtek fényében nem is kell részletezni, hova rangsorol a Ferrari hétvégi eredménye a korábbi 100-as mérföldkövei között, legfeljebb a 600. futamukon, a hírhedt 1998-as Belga Nagydíjon elért kettős kiesésük vetekszik vele a lista alján. De a Ferrari egyébként is rémesen alulteljesít a 100. futamain: a legutóbbi négy alkalommal nem végzett autójuk a legjobb hat között, és még a domináns 2004-es szezonjukra eső 700.-on is csak a 2. és a 3. helyen jöttek be Spában. Egyetlen győzelmüket ilyen alkalmakról John Surtees jegyzi, ő az 1963-as Német Nagydíjon nyerte meg a Ferrari 100. versenyét. Talán éppen a kerek futamok átka miatt – ami egyébként a Mercedest is kísérti – döntött az új vezetőség bármiféle megemlékezés mellőzése mellett.
Ismerős érzés
Hamiltonnak ez volt a harmadik kizárása az F1-es karrierjében, minden csapatára jutott neki egy: a 2009-es Ausztrál Nagydíjon a McLarennél a hazugságügy miatt, a 2023-as USA Nagydíjon a Mercedesnél pedig a mostanival megegyező okból, a kopólemez túlzott elhasználódása miatt húzták ki a nevét az eredménylistáról.
Ha rápillantunk az F1-es kizárások számára, a tabellát Stefan Bellof vezeti 11 esettel, őt Martin Brundle (8) és Stefan Johansson (4) követi. Bennük azonban közös, hogy mindhárman versenyeztek 1984-ben a Tyrrellnél, a csapatot pedig egyedülálló módon a szezon közepén az egész idényből száműzték, miután bebizonyosodott, hogy illegális tankolással trükköztek. A versenyzőket minden korábbi versenyről kizárták, és bár a lebukás után is rajthoz állhattak, azokon is ugyanez a sors várt rájuk. Ez az egyetlen eset az F1-ben, hogy egy istállót a teljes szezonról kizártak, s csak emiatt kerültek a lista élére Bellofék.
Ha ettől a halmozati büntetéstől eltekintünk, s csak az egyedi esetekért adott kizárásokat tekintjük, ilyenből senki nem szedett még össze F1-es karrierje során háromnál többet. Hamiltonnal együtt összesen 10 versenyzőnek van három kizárása, köztük három másik világbajnokkal, akik Niki Lauda, Ayrton Senna és Nigel Mansell. A legutóbbi versenyző, aki megkapta harmadikat, az 2006-ban (szintén a Kínai Nagydíjon) Takuma Sato volt, míg Hamilton mellett még két olyan pilóta van, akik három különböző csapattal is kizárás sorsára jutottak: Stirling Moss és John Watson.
Hamilton egyébként a verseny leggyorsabb körét is megfutotta, ezzel Michael Schumachert lehagyva ő lett az első, aki 16 egymást követő szezonban legalább egy leggyorsabb kört futott – de utólag persze ettől az eredménytől és vele együtt a rekordtól is megfosztották.
Boldog vezetést!
Alexander Albon a születésnapján állt rajthoz a Kínai Nagydíjon – ez volt a 77. eset az F1 történetében, hogy a mezőny egy tagjának a születésnapja egy verseny napjára esett. Persze ennek kapcsán a fő figyelem arra szegeződik, mikor fog valaki szülinaposként futamot nyerni, de azért a Williams thai pilótája is feliratkozott egy szűk klubba.
A bokszkiállások során ugyanis Albon a mezőny élén tölthetett egy kört (ami a második élen töltött kör volt a karrierjében, a 2020-as Török Nagydíjon is gyűjtött egyet), ezzel pedig a kilencedik F1-es pilóta lett, aki a születésnapján nagydíjat vezetett. Ez tavaly Carlos Sainznak is összejött Monzában, előtte pedig Max Verstappen, Sebastian Vettel, Heikki Kovalainen, Mika Häkkinen és Clay Regazzoni, na meg a születésnapján nyerő két versenyző, Jean Alesi és James Hunt tette meg ezt.
És ami az igazán érdekes, hogy a következő nagydíjhétvégén pedig reális esély nyílik arra, hogy meglegyen a harmadik születésnapos győztes. Mint azt már az év elején megírtuk, a Japán Nagydíj vasárnapján 24 évessé válik Oscar Piastri, mostanra pedig már azt is tudjuk, hogy a születésnapos a mezőny aktuálisan legjobb autójában fog ülni, vagyis tényleg valódi sansz lesz arra, hogy ez megtörténjen. Legutóbb talán Rubens Barrichello volt ennyire jó helyzetben ehhez a 2004-es Ferrarival, de ő csak harmadik lett a Monacói Nagydíjon.
Akiknek jól ment
A McLaren fennállása 50. kettős győzelmét jegyezte a hétvégén, náluk csak a Ferrarinak (87) és a Mercedesnek (60) van több. Ebből az 50-ből Ayrton Senna és Alain Prost kettőse gyűjtötte a legtöbbet, 14-et, őket követi Mika Häkkinen és David Coulthard 13-mal. Piastrinak és Norrisnak ez volt a második a tavalyi Magyar Nagydíj mellett. És Prost az, aki a legtöbb kettős győzelemnek volt tagja, 21-nek.
A harmadik helyen befutó George Russell a Mercedes 300. dobogóját szerezte. Ennek több mint felében Hamilton volt az illetékes, aki 153-at gyűjtött, öt Valtteri Bottas (58) és Nico Rosberg (55) követi, Russell pedig már a negyedik 16-tal.
A Haas összesen 14 pontot szakított Sanghajban, ami a csapat történetének egyik legerősebb versenyét jelenti: a 2018-as spielbergi 22 pontjuk kiemelkedik, amögött viszont ez a második legjobb eredményük. Esteban Ocont az 5. helyen intették le, ennél is csak egy jobb helyezése volt a csapatnak a célban, s ez szintén azon a hét évvel ezelőtti Osztrák Nagydíjon történt, ahol Romain Grosjean 4. lett.
Még csak másodszor fordult elő, hogy egy futamon két tizenéves versenyző is a legjobb tíz között érjen célba. Először ezt Max Verstappen és Lance Stroll érte el a 2017-es Olasz Nagydíjon, most Sanghajban pedig Andrea Kimi Antonelli és Oliver Bearman ismételte meg.