Jacques Villeneuve szerint nem is hozhatott volna jobb döntést a Ferrari Lewis Hamilton leigazolásánál, amit az 1997-es világbajnok egy olyan példával érzékeltetett, amivel egyúttal Max Verstappenbe rúgott egyet.
Már csak néhány napot kell várni arra, hogy Lewis Hamilton megkezdje a munkát a Ferrarinál, és a jövő héten életében először tesztelje a vörösök F1-es torpedóját. A hétszeres világbajnok egy 2022-es F1-75-öt fog vezetni Fioranóban, a helyi hatóságok pedig arra készülnek, hogy tömegek lepik majd el a környéket, akkora lesz az érdeklődés a teszt iránt. És nemcsak a drukkereket, hanem a teljes F1-es közvéleményt lázban tartja minden idők legsikeresebb versenyzőjének és legismertebb F1-es csapatának házassága, így aztán a száguldó cirkusz szereplői közül rengetegen mondják el róla a véleményüket.
Így tett Jacques Villeneuve, 1997 világbajnoka is, aki soha nem versenyzett a maranellóiakkal, ám apja, Gilles Villeneuve még úgy is a Scuderia egyik legendája, hogy soha nem lett világbajnok az olaszokkal.
„Lewis Hamilton Ferrarihoz szerződése a legnagyobb horderejű F1-es átigazolás azóta, hogy Michael Schumacher elhagyta a Benettont a Ferrariért – nyilatkozta a kanadai az Action Networknek. – Az eredményektől függetlenül Lewis Hamilton minden idők legnagyobb versenyzője azért, amennyien követik. Nagyon más, nagyon különleges, eltért a megszokottól. Nagyon sok függ tőle, neki a legnagyobb az imidzse, ami messze túlmutat az F1-en. Nincs sok ilyen versenyző. Senkit nem érdekelne, ha Max Verstappent kivennénk az F1-ből, de Hamilton távozásával már foglalkoznának az emberek. Úgyhogy igen, ez a legnagyobb igazolás, miközben a Ferrari az egyik, ha nem a legnagyobb márka a világon. A kettőt összetenni természetesen csodálatos.”
Persze nem mindenki osztja Villeneuve véleményét, Flavio Briatore, az Alpine tanácsadója nemrég például kifejtette, nem igazán érti, hogy a Ferrari miért szerződtette a 40 esztendős pilótát.
„Nagyon szűklátókörű Briatore-nak azt mondani, hogy nem látja a logikát Lewis Hamilton szerződtetésében – reagált az olasz üzletember szavaira Villeneuve. – Csak meg kell nézni a Ferrari értékét azután, hogy aláírták a szerződést. A Ferrarira nem lehet pusztán versenycsapatként tekinteni, ez egy egész iparág. Igen, azért vannak itt, hogy nyerjenek, de a győzelmek segítenek nekik több autót eladni és növelni a Ferrari márka értékét. Erről szól az üzlet, Lewis szerződtetése pedig milliókat hoz nekik, úgyhogy ez volt a legjobb döntés, amit valaha meghoztak.”
Hamilton és a Ferrari drukkereit persze az érdekli leginkább, hogy a britnek sikerül-e megszereznie a nyolcadik vb-címet és túlszárnyalni Michael Schumachert. „Lewisnak lehet esélye rá – véli Villeneuve. – Jó formában fejezte be a tavalyi évet, úgyhogy érdekes párharc fog zajlani közte és Leclerc között. Látható, hogy a Ferrari már most nagyon tolja Lewis-t a médiában, nagy dolgok történnek, ami csodálatos. Ha pedig nem jön össze, az meg fogja erősíteni Leclerc-t, úgyhogy tulajdonképpen ez egy win-win szituáció a Ferrarinak.”
Az 53 esztendős kanadai szerint attól pedig nem kell tartani, hogy a vörösökkel több éves szerződést aláíró Hamilton a kora miatt nem lesz elég jó.
„Attól függ, hogy Lewisban megvan-e ugyanaz az éhség, mint [a 43 éves] Fernando Alonsóban, vagy nincs. Továbbra is akar még egy bajnoki címet nyerni, és a Ferrarival akarja ezt megtenni. Ennek elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy meghozza az éhségét. Viszont ha nehézzé válik a helyzet, elgondolkodik majd, hogy ugyanolyan harcos leszek-e, mint Alonso, vagy itt az ideje valami mást kezdeni az életemmel. Fizikálisan ugyanakkor nem lesz gond, szuperfitt, szupererős, gond nélkül versenyezhetne még 10 évig is. Minden a fejen és a vágyakon múlik. A sportban mindig ez a helyzet, nem a kor a gond. Az a lényeg, hogy mentálisan mennyire vagy kész mindent beleadni, megcsinálni a szükséges edzéseket, időben lefeküdni, reggel felkelve pedig csak a célra gondolni és arra fókuszálni. Az életedben eljön a pont, amikor mindez elveszíti a jelentőségét vagy a fontosságát, és akkor kezdesz el hanyatlani. Nem azért, mert közvetlen hatása van az öregedésnek.”
„Ez kimerítő, ugyanakkor ettől érzi az ember, hogy él, ez hajtja előre. Amikor pedig abbahagyod, két hónap múlva rádöbbensz, hogy »Istenem, ez olyan unalmas.« Szükséged van erre az életstílusra, az adrenalinfröccsre, ami hajt előre. Ha szenvedélyes vagy, ezt igazán imádod, olyan mint egy drog. Nézzék meg Nico Rosberget, ő boldogabb volt arról, hogy nem versenyez. Ez nem ugyanaz a szintű szenvedély” – utalt arra Villeneuve, hogy a világbajnoki címmel a zsebében, ereje teljében levő Rosberg tökéletesen elégedett volt azzal, hogy 2016 végén szögre akasztotta a sisakját.
„Senki nem áll Schumacher felett” – Ross Brawn összehasonlította a két hétszeres világbajnokot