Lewis Hamilton nemcsak idén, a Ferrarinál küszködik, már az elmúlt években a Mercedesnél sem nyújtotta régi önmagát. A korábbi F1-es tervezőmérnök, Gary Anderson szerint Hamiltonnak előző csapata gyenge formájába is szerepe volt, idén viszont a mérnököknek már nem szabnak gátat a pilóta visszajelzései.
A hétszeres világbajnok formájának hanyatlása egybeesik a szívóhatású autók 2022-es érkezésével, mert bár kétségtelen, hogy mindenekelőtt a Mercedes csúszott le a sport trónjáról az új szabályokkal, ugyanakkor egyre több jel utal arra, hogy Hamiltonnak sem fekszik az általuk megkövetelt vezetési stílus. Sőt, a brit hozzáállása valójában még mélyíthette is csapatának problémáit, ezt fejtegeti a Jordan istálló korábbi tervezője, a ma már szakíróként dolgozó Gary Anderson egy a Telegraphon írt elemzésében.
Bár Hamiltonnak a Mercedesnél töltött utolsó három évében is voltak erős időszakai, tavaly két győzelmet szerzett, 2023-ban pedig azért mégis harmadik lett a pontversenyben, Anderson szerint tévútra vitte a csapat mérnökeit, hogy sztárversenyzőjük igényeit szem előtt tartva akkor is a győzelmet hajszolták, amikor ehhez nem volt meg a szükséges technikájuk.
„A Mercedes 2022 és 2024 közötti küszködései idején gyakran mondtam, hogy inkább a lehetőségeikből kellene a legtöbbet kihozniuk ahelyett, hogy egy csodaszert keresnek, amivel egy csapásra újra győztesek lehetnek. Úgy tűnik, George Russell és Kimi Antonelli ebben a szezonban az előbbi utat járják. Russell az egyetlen versenyző a mezőnyben, aki idén minden versenyt a legjobb öt között zárt, a Mercedes autója pedig jóval kiszámíthatóbbnak és stabilabbnak tűnik, még ha egyelőre nem is futamgyőztes” – írja Anderson.
Hamilton miatt nem aggódik a főnöke, Leclerc a jelek szerint még nem mondott le a vb-címről
„Úgy hiszem, hogy ez a változás annak köszönhető, hogy Hamilton már nincs a csapattal. A Mercedes nem tehette meg a nehéz időkben, hogy nem figyel Hamilton visszajelzéseire, hiszen rengeteg sikert és tapasztalatot halmozott már fel velük. Nyilvánosan és a színfalak mögött is az elsőszámú versenyzőként kellett őt kezelni, komolyan véve a meglátásait azzal kapcsolatban, hogyan tehető jobbá az autó.”
„Gyakran hallottuk Hamilton arról beszélni, hogy kísérletezik a beállításokkal, szemben Russell-lel, aki csak próbálta kihozni a legtöbbet az alá rakott autóból. Úgy hiszem, a Mercedes és a mérnöki gárda most tud majd igazán prosperálni, hogy Hamilton már nincs velük. A szívóhatású autók érkezésétől kezdve küzdelmes volt az élete. Akár a saját vezetési stílusa, akár az autó karakterisztikája okozta a problémáit, nem tudott szabadulni tőlük. A csapat hozzáállása azonban az idei évtől megváltozott, és ez látszólag jól működik Russell és Antonelli számára. A Mercedes immár új irányba fejleszthet a fiatalabb, kevésbé tapasztalt és sikeres versenyzőinek visszajelzései alapján.”
Hamiltonnak a Ferrarinál is nehezen megy az új kihívásokhoz való alkalmazkodás, a Szaúd-arábiai Nagydíj utáni csalódottságában már azt mondta, hasonlóan gyenge formára számít magától a szezon hátralévő részében. A brit eddigi legjobb eredménye vörösben (a sanghaji sprint megnyerése mellett) egy 5. hely, a bajnokságban pedig a 7. pozícióban áll, ami eddigi legrosszabb év végi eredményének is számít tavalyról.
Nincs megoldás Hamilton gondjaira, egy teljes évnyi szenvedés vár rá