back to top
KezdőlapFormula 1A sapkadobálástól a marcangoló kételyig – Hamilton 7 karakterformáló győzelme a Mercedesszel

A sapkadobálástól a marcangoló kételyig – Hamilton 7 karakterformáló győzelme a Mercedesszel

-

12 szezon, 6 világbajnoki cím és 84 futamgyőzelem. Egyetlen versenyző sem ért még el annyi sikert egy F1-es csapat színeiben, mint Lewis Hamilton a Mercedesszel. Abu-Dzabiban a sport legendás partnersége ér véget, amelynek kulcspillanataira tekintünk vissza cikkünkben.

Hamilton jövőre 40 évesen vág bele egy új kihívásba, amikortól a Ferrari lesz harmadik F1-es csapata. Ismeretlenbe ugrik ezzel, de persze a maga mögött hagyott 18 szezonnal, amelynek kétharmadát a Mercedesnél töltötte, már felépítette magát a sport történetének valaha volt legsikeresebb versenyzőjeként, így nincs igazi veszítenivalója.

A brit temérdek mercedeses győzelmét számon tartani, bármilyen szempont szerint csoportosítani is nehéz. A maga módján mindegyik nagyszerű és egyedi volt, még ha sokat technikailag a mezőny fölé magasodó autóval ért is el. Méltatlanul hanyagolt például az a 2014 és 2018 közötti sorozata, amikor kilenc egymást követő esős futamot egyaránt ő nyert meg. Születtek győzelmek nagy rivalizálások, nagy felzárkózások és nagy taktikai húzások végén egyaránt.

Most azokból a sikereiből válogattunk, amelyek egy kicsit talán a fentiek mindegyikéből merítenek, egyúttal pedig fontos mérföldkőként szolgáltak Hamilton karrierjében, hogy oda jusson, ahova jutott, és azzá váljon, akivé végül vált. A hétszeres világbajnok hét karakterformáló győzelme.

Hamilton: Távozásommal lezárul az F1-es történelem egy korszaka

Alapkőletétel

2013, Magyar Nagydíj

Azon a napon talán még csak egy ártalmatlan, már egyébként is a levegőben lógó, de a szezon képén nem sokat változtató győzelmecskének tűnt ez a Mercedestől. Viszont a következő évek fényében érlelődött igazán történelmi jelentőségűvé a brit első sikere a Mercedes gyári csapatával, ami, ki gondolta volna még akkor, a legnagyobb F1-es menetelés kezdetét jelölte. A csapat gumitúlmelegítési gondjai abban a szezonban olykor egészen kriminális mértéket ütöttek meg, s a szezon addigi képe alapján valószínűbbnek tűnt, hogy a pole-ból induló Hamilton pontot sem szerez, semmint hogy nyer a forró Hungaroringen, a csapat és a pilóta egymással még ismerkedő párosa azonban most először oldott meg egy lehetetlennek tűnő feladatot, tíz másodperces előnnyel érve el a kockás zászlót. Bár még a hibridkorszak előtt jártunk, ez a siker máris egy apró visszaigazolást jelentett Hamilton számára, miután a McLarentől való távozásának helyességét sokan vitatták.

Az ellenállás mesterkurzusa

2014, Bahreini Nagydíj

A mercedeses években gyakran érte Hamiltont az a vád, hogy nem kellett csatáznia a győzelmekért, pedig Nico Rosberg azért még rendszeresen komoly nyomás alatt tartotta csapaton belül. A domináns éra csupán harmadik futamán elérkezett összecsapásuk pedig amolyan helyosztónak is beillett. A csárda prominens helyéért dulakodó két dudás szinte a futam teljes távja alatt vívott, Rosberg többször is támadást intézett a vezetést a rajtnál átvevő brit ellen, aki viszont mindannyiszor vissza tudta verni az offenzívát, szikrázóan látványossá téve az első villanyfényes Bahreini Nagydíjat. A leintés után Hamilton elismerte, hogy csapattársa volt a gyorsabb, de ez csak még jobb fényben láttatta a sikerét, amely komoly fegyvertényként volt értékelhető első mercedeses bajnoki hadjáratában.

Mercedes, Lewis Hamilton, Nico Rosberg
Fotó: Steve Etherington/Mercedes AMG Petronas

A sapkás incidens

2015, USA Nagydíj

Hamilton legkönnyebb éve a Rosberggel való párharcban, hiszen már három futammal a szezon vége előtt bebiztosította harmadik vb-címét. Egy nehéz, esős és eseménydús austini hétvégén történt mindez, amelynek hajrájában Rosberg vezetői hibája által örökölte meg tőle a győzelmet, és éppen erre a helycserére volt szükség ahhoz, hogy már itt eldőljön a bajnokság. A nap legemlékezetesebb mozzanata azonban a leintés után jött el, amikor a díjátadóra készülődve Hamilton kezébe akadt a 2-es számot hordozó, Rosbergnek járó szponzorsapka, amit egy flegma mozdulattal oda is ejtett a széken ülő csapattársa ölébe – hogy a német azzal a lendülettel vissza is dobja felé. A jelenet hosszú időre beszédtémát szolgáltatott: vajon Hamilton egója dobta oda a fölényesség üzenetével azt a sapkát, vagy csak egy ártalmatlan mozdulat lett felfújva?

Lassúsági győzelem

2016, Abu-dzabi Nagydíj

Itt talán az egész 2016-os év érne egy külön bekezdést, hiszen a választott verseny a szezon teljes történetívét ismerve nyerhet igazán értelmet. Új szintre emelkedett a Rosberg elleni rivalizálás intenzitása, a német minden létező mentális erejét megmozgatta a győzelem érdekében. Hamilton szemszögéből ez az év olyan morális csúcspontokkal járt, mint a lehengerlő monacói siker vagy a spielbergi párbaj megnyerése, és olyan csalódásokat hozott, mint a barcelonai ütközés vagy a Sepangban elfüstölt motor. A szezonzáró lassításos győzelmével sem sikerült kizökkenteni Rosberget, aki bajnokként távozott, a kezet nyújtó Hamiltonnak pedig kicsit újra kellett építenie magát új trénerrel, csapattárssal a folytatásra, s 2017-től már egy egészen más dinamikájú közegbe csöppent.

Vert helyzetből

2018, Német Nagydíj

Miután hazai pályán kikapott Sebastian Vetteltől, Hamilton Hockenheimben a visszavágásra készült az immár a Ferrari elleni feszült bajnoki harcban. Szombaton azonban úgy tűnt, erre nem lesz esélye, autója ugyanis cserben hagyta már az időmérő második szakaszában. A Mercedes technikai fölénye miatt persze a dobogóra így is esélye mutatkozott, ám tudta, ha Vettel nyer, azzal lépéselőnybe kerül a bajnoki hadjáratban. A félig száraz, félig esős futamon Hamilton tette a dolgát, már a harmadik helyig felzárkózott, s miután Vettel a stadionrészben a falnak csúszott, átvette a vezetést. Bár a győzelmet kissé beárnyékolta a bokszbejáratban elkövetett vélelmezett szabálytalanság, összességében így sem kérdéses, hogy a hetedik rajtsorból elért sikernek helye van a legjobb teljesítményei között. Különösen úgy, hogy a verseny fordulópontot jelentett a két pilóta harcában is a szezon hátralévő részére.

Vettel nehezen akarta elhinni, hogy Hamilton a Ferrarihoz igazol

24 helynyi előrelépés

2021, Brazil Nagydíj

Hamilton kétségtelenül legnagyszerűbb győzelmeinek egyike, ráadásul a Verstappen elleni extrafeszült bajnoki harc végjátékában. Az akkori szabályok alapján a sprintverseny eredménye határozta meg a rajtsorrendet, ám miután a britet a túl szélesre nyíló DRS miatt kizárták az időmérőről, a mezőny végéről kellett indulnia. Innen már a sprinten előretört az 5. helyig, ahonnan egy motorcserés büntetés a 10.-ig vetette vissza a vasárnapi rajtrácson. Ezt a hátrányt is ledolgozta, s a Verstappen agresszív védekezését is átvészelve végül megnyerte a futamot – vagyis egy és egyharmadnyi versenytáv alatt lépett előre 24 pozíciót. A mentális fölény egyértelműen nála volt a szezon ezen kritikus szakaszában, hogy aztán a szezonzáró furcsa versenybírói döntése mindent zárójelbe tegyen, ami addig történt.

Könnyekben a válaszok

2024, Brit Nagydíj

Ki hitte volna, hogy Hamilton 104. F1-es futamgyőzelme lesz az első, amit úgy igazán megkönnyez? Ekkor már két és fél éve, a 2021-es végjáték óta nem nyert futamot, a Mercedes lehanyatló formája mellett pedig már elmaradtak a sikerek a csapatnál, aminek nyomán elmondása szerint saját képességeit illetően is kételyei támadtak. Vajon megvan még benne az az lendület, ami a Forma-1-es győzelemhez kell? Hazai futamán végül áttört a gát, esős körülmények között, a McLarennel, a Red Bull-lal és saját csapattársával harcolva kétségtelenül régi önmagát villantotta meg, hogy rekordot jelentő kilencedik alkalommal nyerjen egy pályán, ami történetesen hazai helyszíne, Silverstone volt. Igazi búcsúajándék lett ez az elmúlt bő évtizedért a csapata és követői felé.

Hamilton szerint ráment a mentális egészsége arra, hogy a 2021-es dráma óta nem nyert