Lewis Hamilton az LMBTQ-közösség melletti kiállás jeleként szivárványos sisakban versenyez Bahreinben. A hétszeres világbajnok állítólag nem kért engedélyt ehhez az FIA-tól, de az új szabályok ellenére aligha fogják megbüntetni.
Pénteken elindult a Forma-1-es Bahreini Nagydíj hétvégéje, Lewis Hamilton pedig szivárványos sisakot visel az autóban. A hétszeres világbajnok ezt már korábban is megtette a közel-keleti országokban, ahol az LMBTQ-közösség jogait meglehetősen korlátozzák, ennélfogva a gesztusnak igencsak erős üzenete van mind az érintett országok, mind a nagyvilág felé.
Mindez normál esetben lassan már nem is bírna hírértékkel, ám a holtszezonban változott a pilóták véleménynyilvánítására vonatkozó szabály. Az FIA ugyanis megtiltotta, hogy a versenyzők a nagydíj eseményeinek keretében „politikai, vallási vagy egyéb személyes kérdésekben” véleményt nyilvánítsanak, amit sokan a szólásszabadság korlátozásaként értékeltek. A szövetség azóta pontosított a részleteken, de a bukósisak amolyan szürke zóna maradt.
Az Autosport értesülései szerint Hamilton nem kért engedélyt az FIA-tól, hogy viselhesse a szivárványos fejvédőt, így felmerül a kérdés, hogy számíthat-e büntetésre. A szaklap azonban hangsúlyozta, hogy mivel a szervezet maga is működtet a sokszínűség céljából létrejött programot, támogatja az LMBTQ-közösség jelképét. Csupán akkor indítanának esetleg vizsgálatot, ha egy másik érdekelt, például a futam promótere aggályosnak titulálja a brit versenyző akcióját. Stefano Domenicali, az F1 elnök-vezérigazgatója a lap kérdésére elmondta, hogy neki tetszik Hamilton sisakja.
Ami az FIA új szabályát illeti, az eddig megszólaló pilóták többsége felháborodott a döntésen, vagy legalábbis értetlenül fogadta a bejelentést. Mindez Hamiltont érintheti a legjobban, hiszen a 38 éves pilóta rendszeresen felszólal különböző társadalmi kérdésekben. Nemrég kijelentette, hogy inkább visszavonul, mint hogy elhallgattassák, most pedig kifejezte nemtetszését az előírással kapcsolatban.
„Amikor az ember ezt olvassa a hírekben, az természetesen azt mondja nekem, hogy rossz irányba haladunk – nyilatkozta pénteken. – Ez ellenkezik azzal, amit például a csapattal próbáltam tenni, amit a sportágunkban érdekelt felekkel folytatott beszélgetések során próbáltam tenni. Ugyanakkor számítok a visszaesésre, még mindig vannak olyanok, akik nem értik a befogadó környezet fontosságát, vagy nem hisznek benne. Úgy gondolom, hogy az én és a mi feladatunk az, hogy továbbra is hangsúlyozzuk ezt, a lehetséges pozitívumait és a jelentőségét.”
Hamilton évek óta hangsúlyozza, hogy mennyire fontosnak tartja, hogy az autó- és motorsport sokszínűbb legyen a jelenlegi állapotnál. Nemrég elárulta, hogy a Brad Pitt-tel készülő filmjében is ezt szeretné megmutatni, korábban pedig Mission 44 néven egy alapítványt is létrehozott, amely ezt a célt hivatott szolgálni. A Mercedes pilótája elégedett saját kezdeményezésével.
„Lehet, hogy úgy hangzik, mintha megakadt volna a lemez, de továbbra is ezt fogom tenni – utalt arra, hogy mindig kiáll a sokszínűség és az elfogadás mellett. – Ez egy harc, amit folytatni fogok. Nagyon örülök, hogy a Mission 44 teljes gőzzel működik, és én a csapattal együtt tevékenykedem a sokszínűség [növelésén]. Most már az összes érintett istállóval dolgozom.”
Hamilton Domenicalit is méltatta, aki korábban leszögezte, hogy az F1 nem szándékozik elhallgattatni azokat a pilótákat, akik társadalmi üzeneteket akarnak közvetíteni. „Szerintem Stefano egy igazán nagyszerű vezető, nagyon családcentrikus és rendkívül megértő – fogalmazott. – Ő már kiállt, és mondhatni, szembement azzal, amit [az FIA] mondott. Szóval továbbra is együtt fogunk dolgozni azon, hogy a jó irányba menjünk.”