A tavalyi Brit Nagydíj első körében az aszfaltra ülő tiltakozók rémképe jelent meg az ismét Silverstone-ban berendezkedő F1-es mezőny előtt azt követően, hogy ugyanaz az aktivistacsoport a wimbledoni tenisztornát is megzavarta.
A 2022-es Brit Nagydíj elején történt incidens végül nem kapta meg a remélt visszhangot, hiszen George Russell és Kuan-jü Csou balesete miatt már azt megelőzően belengették a piros zászlót, hogy a mezőny a rendbontók közelébe ért volna.
A Just Stop Oil nevű, a fosszilis energiahordozók használatának veszélyeire rámutató környezetvédelmi aktivistacsoport számos alkalommal vonta már magára a figyelmet rangos sportesemények megzavarásával Nagy-Britannia területén. Csak az idei évben behatoltak már krikettmeccsre, rögbimeccsre, narancssárga port borítottak a biliárdasztalra a snooker-világbajnokságon, a Brit Nagydíjat megelőző szerdán pedig a Londonban jelenleg zajló wimbledoni grand slam-torna egyik mérkőzését kellett megállítani amiatt, mert narancssárga konfettivel szórták tele a füvet.
🎾 BREAKING: Just Stop Oil Disrupt @Wimbledon
🎉 “Once more, orange clouds hang over a British sporting event this summer—this time it’s ticker tape rather than paint dust, but it is an intrusion and will need sorting out.”
🚷 Sign up to take action at https://t.co/7BzUVS02dZ pic.twitter.com/2iaoo6GNdO
— Just Stop Oil (@JustStop_Oil) July 5, 2023
Ilyen előzmények után az F1-es mezőny talán okkal aggódik amiatt, hogy a rendbontók újra megjelennek majd Silverstone-ban is a hétvégén. Márpedig egy autóversenyt megzavarni nagyon más veszélyességi fokkal jár, mint szinte minden egyéb…
„Alapvető különbség, hogy amikor valaki ráül egy snookerasztalra vagy egy virágfesztiválon tüntet, akkor nem teszi kockára az életét. Egy autóversenypálya azonban nem való ilyen dolgokra. Rendkívül veszélyes, és aki ott ilyet tesz, az életeket sodor veszélybe. Akinek van egy kis esze, az ki tudja következtetni, hogy milyen kockázattal jár az ilyesmi” – mondta a Sky Sportsnak Stuart Pringle, a silverstone-i pálya igazgatója.
Lewis Hamilton a környezettudatosság és az alulról jövő kezdeményezések támogatójaként nem tudja elítélni az aktivisták cselekedeteit, ugyanakkor az F1-es behatolás veszélyeivel nagyon is tisztában van.
„Én üdvözlöm a tiltakozókat és az aktivistákat, szerintem ők mindig pozitív változásért küzdenek. Azt viszont nem szeretjük látni, amikor emberek kiállnak a versenypályára és veszélybe sodorják magukat” – fogalmazott Hamilton. „Viszont az ilyen esetek olykor dialógusokat tudnak beindítani, amelyek talán változást eredményeznek, a világnak pedig még sok változásra van szüksége.”
Pierre Gasly szerint egy versenyhétvége önmagában is éppen elég veszélyt tartalmaz – erre a múlt hétvégi spái tragédia szolgált erős emlékeztetőül.
„Nekünk ez a munkánk, és nagyon fontos, hogy mindannyian biztonságosan tudjuk azt ellátni. És nem is csak rólunk van szó, hiszen a sportbírók is azért vannak ott, hogy az esemény résztvevőinek biztonságára figyeljenek – és olykor ennek érdekében a pályára is kilépnek, a saját épségüket kockáztatva. Emiatt is rendkívül fontosnak gondolom, hogy mindenki tiszteletben tartsa mindannyiunk munkáját és biztonságát, és ne csináljon semmi butaságot a hétvége során” – mondta az Alpine francia versenyzője.
Safety marshalls going above and beyond as ‘Just Stop Oil’ protesters storm the track during the race at Silverstone GP. Mental risk pic.twitter.com/UbFOMzlrhu
— Kay Davies (@kaaydaviesPR) July 3, 2022
Nehéz helyzetben van a kommunikációt tekintve az F1, hiszen a sport is komoly környezetvédelmi célokat tűzött zászlajára, 2030-ig ugyanis el szeretné érni a karbonsemlegességet.
Az F1 vezérigazgatója, Stefano Domenicali így óvatosan válogatta meg a szavait: „Nem azért vagyunk itt, hogy eltérő véleményeket fogalmazzunk meg bizonyos dolgokról, de teljesen hibás olyan dolgokat csinálni, amelyek veszélyesek, ráadásul tönkretesznek egy eseményt.”