Dan Fallows, az Aston Martin vezető mérnöke kritizálta a tavaly bevezetett előírásokat az autók külleme miatt.
Ezt arra értette, hogy sok a megkötés a formavilágra vonatkozóan, kevés területen lehet különböző mérnöki szemléletmódokkal hasonló eredményt elérni, ezért egyre jobban egy kaptafára készülnek az autók. Ennek bizonyítéka, hogy míg tavaly a Ferrari, a Mercedes és a Red Bull eltérő úton indult el, utóbbi sikerei arra kényszerítették a riválisokat (beleértve az Aston Martint is), hogy átvegyék az autótervezési filozófiájukat, elsősorban az oldalszekrény kialakításával.
„A legjobb szándékkal, nagyon sok kiváló kutatómunkával vezették be az új előírásokat. A szabálykönyv hossza alapján messze ez a legösszetettebb szabályrendszer sportszakmai és műszaki oldalról is, és ezt a legnehezebb felügyelni is, ezért az FIA feladata nehezebb, mint a korábbi években. Ugyanakkor nem gondolom, hogy az egész a hasznunkra vált” – jelentette ki Fallows a Beyond the Grid podcast adásában.
Fontos részletek derültek ki az F1 különleges versenyhétvégéjéről
„A látványosság javításáért vezették be ezeket a szabályokat, de olyanok lettek, hogy egy meghatározott módon kell megtervezni az autókat. Emiatt hasonílt egymásra nagyon sok autó, a szabályok kényszerítettek rá, hogy így tervezzük meg őket. Az első szárnyra például nagyon komplex előírások vonatkoznak, amitől egy adott formára tervezzük meg őket.”
Úgy gondolja, a keretrendszer sem ad elegendő teret az innovációra, és a legtöbb eltérés az autók között nem vagy alig látható helyen, például a padlólemeznél van, aminek szerinte a szurkolók sem örülnek.
Az új szabályok ugyanakkor kedveztek az előzéseknek, az autók a korábbinál jobban tudják követni egymást a kanyarokban.