A Honda úgy véli, hogy a többi Forma-1-es gyártó szándékosan elbagatellizálja azokat a nehézségeket, amellyel mindannyian szembesülnek a fenntarthatóbb üzemanyagra való átállás miatt, az elveszített teljesítmény visszanyerése terén.
Az idei évre vonatkozó szabálymódosítás részeként az F1 kötelezővé teszi, hogy az autók E10-es üzemanyagot használjanak, amely 90 százalékban fosszilis üzemanyag és 10 százalékban etanol keveréke.
Ennek hatására arra lehetett számítani, hogy csökkenni fog az autók teljesítménye, de a gyártók azt sugallták, hogy sikerült az összes veszteséget kompenzálniuk.
Azonban a Honda munkatársa, Yasuaki Asagi, aki korábban a japán erőforrás fejlesztését vezette, és továbbra is részt vesz a megújult projektben, szkeptikus ezzel kapcsolatban.
„Ez egy titok” – nyilatkozta a Motorsport.comnak arról, hogy mennyi teljesítményt veszítenek 2022-re a változtatás miatt.
„Úgy tűnik, hogy más cégek azt mondják, hogy körülbelül ugyanakkora (marad a teljesítményük), de ezzel szemben egy ilyen bejelentés azt jelenti, hogy nehéz ugyanazt a teljesítményt elérni, mint tavaly.”
Hátrányok és előnyök
Asagi elmondta, hogy az új üzemanyaggal járó kihívás nem volt könnyű, bár a változásnak voltak rejtett előnyei is.
„Az E10 üzemanyagra adott válasz a legnagyobb (kihívást jelenti)” – mondta. „A motor architektúrája már készen állt (az új, 2021-es erőforrással), így változtatásokat eszközöltünk, hogy a legjobb teljesítményt hozzuk ki belőle az E10-es üzemanyaggal.”
„Az E10-es üzemanyaggal csökken a teljesítmény és az energia, amit ugyanazzal a súllyal bír. Ez az alkoholos üzemanyag jellemzője.”
„Másrészt a régi üzemanyag rendellenes égését (kopogásos égés*) most már könnyebb lesz ellenőrizni.”
*kopogásos égés: amikor az üzemanyag nem a szikrától gyullad be, hanem a nyomás miatti hőmérsékletnövekedés hatására öngyullad.
„A maximális hatékonyságra törekszünk, de az E10-es üzemanyaggal a motor teljesítménye is csökken, és az energiatermelés mennyisége is csökken.”
Asagi megerősítette, hogy a 2022-es erőforrással kapcsolatos munkálatok nagy részét már tavaly év végén kőbe vésték.
„Mindig vannak apró részletek és korrekciók, ha problémák merülnek fel, de ha tavaly év végére nem lett volna kész a koncepció vagy az alapok, akkor a szezonra nem érnénk oda.”