Christian Horner szerint ha az FIA nem emeli meg a költségvetési plafon összegét, akkor a zöld asztal mögött fog eldőlni a bajnoki címek sorsa.
Tavaly már az új pénzügyi szabályok mentén működött az F1, ám igazán csak ettől az évtől mutatkozik meg az elgondolás hátulütője. Mivel a keret végösszegét leredukálták 140 millió dollárra, az alakulatok nehéz helyzetbe kerültek.
Az új éra kihívásai, valamint a fejlesztések és egyéb kiadások miatt nem tudják tartani az előre megtervezett költségvetésüket, ezért arra kérik a Szövetséget, emelje meg a plafon összegét.
Mivel ha túllépik a megengedett keretet, akkor büntetés elé néznek az istállók. Aki nagy mértékben nem tudja lecsökkenteni a költségeit, és jócskán túlköltekezik, azt még ki is zárhatják a bajnokságból.
„A te kezedben van annak a kulcsa, hogyan tervezed meg az autódat. A tervezőcsapattal együtt álmodjátok meg. Ti irányítjátok a sorsotokat. Ám jelenleg az inflációt és a költségeket nem mi kontrolláljuk. Ez világszerte elszabadult és a háztartások lehetőségeit is lecsökkenti. Az Egyesült Királyságban 11%-os inflációnövekedést jósolnak. Ez közvetlen hatással lesz a személyzetre, a nyersagaokra, az áramra és a szállítási költségekre is. Úgy gondolom, hogy ez vis major helyzet, ezért az FIA-nak foglalkoznia kell az üggyel.” – nyilatkozta a Red Bull csapatfőnöke.
A Szövetség egyelőre nem kommentálta Horner álláspontját. A legtöbb csapat úgy nyilatkozott, hogy a plafon alatt maradnak, ám a brit csapatfőnök szerint ezt nem mindenki tudja majd kivitelezni.
„Valószínűleg az istállók 50%-a át fogja lépni a keretet, ha minden így marad. Az is lehet, még ennél is többen bajba kerülnek. Mi viszont nem akarjuk, hogy a bajnokságok sorsa a bíróságon, vagy Párizsban az FIA előtt dőljenek el. Még van hat hónapunk az évből, most kell cselekednünk, ha meg akarjuk oldani ezt a problémát.”
A Bikák vezetője szerint elbocsátásokra is sor kerülhet, ha nagyon megúsznak a költségvetéssel.
„A top csapatoknak így 200-300 embertől kellene búcsút venniük, ha a keretek között akarnak maradni. Reális ez? Az igazság az, ha a költségvetési plafon csúnyán megbukik, akkor el is búcsúzhatunk tőle. Megoldást kell találnunk erre a kérdésre. Ezt senki sem láthatta előre. A világjárvány idején 35 millió dollárral csökkentettük a költségplafon összegét. A mostani gondokat viszont senki sem tudta előre megjósolni.”