A Red Bull csapatfőnöke, Christian Horner méltatta a rivális csapatfőnök, Toto Wolff (Mercedes) nyitottságát és őszinteségét a mentális egészséggel kapcsolatban.
Nemtől, kortól és foglalkozástól függetlenül minden ember számára kulcskérdés, hogy milyen mentális állapotban van, hiszen az ép testben ép lélek állítás fordítva is igaz. Ez szerencsére egyre központibb téma világszerte, és már a Forma-1-es versenyzők is felismerték, hogy nem csak fizikailag szükséges a toppon lenniük. Mára már ők is nyíltan merik vállalni esetleges problémáikat.
Wolff a Sunday Timesnak beszélt arról hogy 2004 óta pszichiáterhez jár.
„Azt hiszem, több mint 500 órányi (terápián) vettem részt, szenvedtem mentálisan, és még mindig szenvedek” – mondta Wolff. „A segítség egy módja annak, hogy leküzdjem a problémáimat, és ez segített abban, hogy hozzáférjek a kiaknázatlan lehetőségekhez.”
„Soha nem volt problémám a megbélyegzéssel. A legsikeresebb emberek némelyike nagyon-nagyon érzékeny, és a nagyon-nagyon érzékeny nagyon-nagyon sebezhetőt jelent.”
A szezonnyitó Bahreini Nagydíjon Horner megragadta az alkalmat, hogy méltassa riválisa nyitottságát és őszinteségét.
„Azt hiszem, minden elismerésem Totoé, hogy volt bátorsága nyíltan beszélni a mentális egészséggel kapcsolatos problémáiról” – mondta a Red Bull csapatfőnöke.
„Ez olyasvalami, amire manapság sokkal nagyobb reflektorfény vetül, és azt hiszem, hogy ebben a szakmában ez olyasvalami, amivel nagyon is tisztában vagyunk, és amivel kapcsolatban igyekszünk proaktívak lenni.”
„Szerencsés vagyok, hogy nekem személyesen nem voltak problémáim, de voltak ismerőseim, akik mentális problémák miatt szenvedtek. Tehát természetesen ez egy fontos téma, és úgy gondolom, hogy nagyon jó, ha felhívjuk rá a figyelmet.”
„Szerintem az, hogy beszélhetünk róla, pozitív dolog.”
„Ahogy mondtam, minden elismerésem Totónak, hogy volt önbizalma beszélni a saját személyes problémáiról.”
Wolff és Horner is egy globális sportág csúcsán van, és a Mercedes-főnök igyekszik pozitívan használni a saját platformját.
„A magasan jegyzett emberek, akiknek látszólag mindenük megvan, de küzdenek, szerintem kötelességünk elmondani, hogy segítséget kapnak, és nem baj, ha segítséget kérnek” – mondta Wolff. „Simone Biles és Naomi Osaka nagy elismerést érdemelnek azért, ahogyan erről beszéltek”.
Osaka (teniszezőnő) rendkívül nyíltan beszélt saját mentális egészségéről, míg a tornász Biles tavaly a tokiói olimpián globális beszélgetést kezdeményezett az élsportolók jóllétéről.
„A mentális egészségemre kell koncentrálnom” – mondta Biles, miután visszalépett a csapatdöntőtől.
„Egyszerűen azt gondolom, hogy a mentális egészség most jobban előtérbe kerül a sportban… védenünk kell az elménket és a testünket, és nem csak azt kell tennünk, amit a világ akar.”
Wolff versenyzője, Lewis Hamilton is beszélt Naomi Schiffnek a Sky új műsorában, az Any Driven Monday-ben arról, hogyan élte meg a tavalyi szezon drámai fináléja utáni időszakot.
„Azt hiszem, arról szólt, hogy mindent levetkőzzek magamról; a hétszeres bajnokot, mint autóversenyzőt, és visszatérjek a valódi emberi lényemhez” – mondta Hamilton Schiffnek.
„Ebből a szempontból ugyanolyan vagyok, mint bárki – érzékeny vagyok az érzelmi ingadozásokra – az érzelmek hullámvasútja ez a sport, ahogy az élet is az.”
„Számomra az volt (a megnyugtató), hogy elszakadtam a közösségi médiától, ami egy erőteljes eszköz lehet, és bizonyos szempontból nagyszerű is a barátokkal és a hírekkel való kapcsolattartáshoz, de túlságosan elnyomó is lehet. Szóval, elszakadni ettől, elszakadni a világtól és jelen lenni.”
„Igazán jelen voltam minden nap, és nem gondolkodtam túl sokat a múlton, hanem inkább azon, hogyan akarok fejlődni a jövőben.”