back to top
2025. május 08. 22:41
KezdőlapFormula 1Ha idősebb Sainz elindul az FIA elnöki posztjáért, annak a fiával való...

Ha idősebb Sainz elindul az FIA elnöki posztjáért, annak a fiával való viszonya látja a kárát

-

A szerdai sajtóértesülésekre reagálva a kétszeres ralivilágbajnok idősebb Carlos Sainz megerősítette, hogy valóban fontolóra vette az FIA idei elnökválasztásán való indulást. De nem az motiválja, hogy kihívja a jelenlegi ellentmondásos elnököt, Mohammed Ben Sulayemet.

Meglepetésként érte a hír a szélesebb nyilvánosságot, hogy Sainz neve előkerült lehetséges kihívóként a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöki posztjára – a választást idén december 12-én tartják majd Üzbegisztán fővárosában, Taskentben. Jelen állás szerint még mindig formaság lenne Ben Sulayem megválasztása a második ciklusára, hiszen továbbra is ő az egyetlen jelölt, Sainz azonban az Autosportnak nyilatkozva beszélt először publikusan arról, hogy immár komolyan dolgozik az elnökjelölti programjának összeállításán, és annak támogatottsága függvényében dönti el, hogy hivatalosan is benyújtja-e nevezését.

„Temérdek okot tudnék mondani – felelte arra a kérdésre, hogy mi motiválja az FIA elnöki tisztségére. – Már több mint 40 éve versenyzek, és ez a sport rengeteget adott számomra. Egy ideje már foglalkoztatott ez a gondolat, még ha nem is annyira mélyen. De most úgy érzem, ez lenne a megfelelő pillanat a karrieremben, hogy megtegyem ezt a lépést. Bízom benne, hogy képes lennék jó munkát végezni és összerakni egy kiváló csapatot, ezáltal valamit visszaadhatnék ennek a sportnak abból, amit kaptam tőle.”

„Az évek során rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem, és biztos vagyok benne, hogy új, érdekes dolgokat tudnék behozni, amelyek erősítenék és továbbfejlesztenék a sport és az autózás világát.”

Idősebb Sainz 63 évesen még mindig aktív versenyző, és sokan már valószínűleg nem is az 1990-es és 1992-es, a Toyota Celicáva szerzett rali-világbajnoki címeiről ismerik. A spanyol a ralit a terepralira váltotta, s már négyszer, négy különböző gyártóval megnyerte a Dakar-ralit (legutóbb tavaly az elektromos Audival), emellett pedig az Extreme E-ben is versenyzett. Utolsó versenye az idei Dakar volt januárban, amiről kiesett a Forddal. Amennyiben ráfordulna az elnöki kampányra, az bizonyára végső búcsút is jelentene a versenyzői pályafutástól.

Idősebb és ifjabb Carlos Sainz
Fotó: Hamad I Mohammed

Napjainkban pedig már nem is ő az ismertebb Carlos Sainz az autósportban, hiszen fia Forma-1-es versenyző, a Ferrari négyszeres futamgyőztese, jelenleg a Williams pilótája. Az apa mintegy második menedzserként máig részt vesz fia formaautós karrierjének egyengetésében, a tavalyi csapatkeresésnek is szerves része volt. Adja magát a kérdés, nem merülne-e fel összeférhetetlenség azáltal, ha az FIA jövőbeli elnökének olyasvalakit választanának meg, akit a lehető legszorosabb családi szálak kötik az egyik F1-es versenyzőhöz.

„Az emberek elég jól ismernek már engem ahhoz, hogy tudják, ez nem lesz probléma – mondta erről idősebb Sainz. – Természetesen a Carlos karrierjében betöltött szerepemből vissza kellene majd lépnem, de ezzel nem lesz gond. Ő sem gyerek már, egy évtizede az F1-es mezőny tagja, és mindketten tudjuk, hogy ha belevágok ebbe a projektbe, akkor meg fog változni a kapcsolatunk. Az FIA egy komoly entitás, és nem lesz semmiféle összeférhetetlenség.”

Megint lyukra futott a Red Bull, miközben a McLarent próbálta bemószerolni

Az FIA jelenlegi működése harmonikusnak semmiképpen sem nevezhető, évek óta sokasodnak a vitás ügyek a Ben Sulayem által vezetett szövetség körül. Az elnököt vádolták már egy verseny befolyásolásának kísérletével, szexista megnyilvánulások miatt, túlzott hatalomkoncentrálással, az utóbbi időben pedig többen is kiléptek az FIA-ból a botrányok nyomán.

Sainz azonban nem negatív, hanem pozitív kampányban gondolkodik, s vallja, hogy ha végül el is indul ellene, nem Ben Sulayem ellenpólusaként fogja pozícionálni magát.

„Nyilvánvalóan voltak vitatott ügyek az utóbbi időben, de én csak magamra akarok koncentrálni, az ítélkezést meghagyom másoknak. Ha ebbe belevágok, az nem azért lesz, hogy bárki ellen is harcba szálljak, hanem az autósport iránti szenvedélyem és szeretetem miatt teszem, mert hiszek abban, hogy képes lennék javítani bizonyos dolgokon. Azért vettem fontolóra, mert úgy hiszem, hogy számomra személyes és szakmai szempontból is ez lenne rá a megfelelő pillanat” – fogalmazott.

„A másik oldalon állva megtapasztaltam, mennyire fontos, hogy mindenki véleményét meghallgassuk: a versenyzőkét, a csapatokét, a rajongókét, a szervezőkét, a promóterekét, a társadalomét és a gyártókét is. Őszintén hiszek abban, hogy ezeket a kapcsolatokat gördülékenyebbé és erősebbé tudnám tenni. Szeretném, ha az FIA a jövőben egy olyan szervezetté válna, amit mindenki elismer és tisztel.”

Így vigasztalja Piastri a lefokozott Doohant