Az FIA ma vizsgálta meg a Ferrari kérelmét, és már a döntést is meghozták az üggyel kapcsolatban.
Március végén Melbourne-be látogatott a mezőny, és egy érdekes futamot hagyott hátra az egy hónapos szünet előtt. A piros zászlós szakaszok és az újraindítások sűrűjében a Ferrari spanyol versenyzőjét megbüntették, miután kiforgatta Fernando Alonsót. Mivel a rajt után káosz alakult ki, azonnal megszakította a versenyigazgató az eseményt, és ismét várakozásra ítélte a szereplőket.
Mivel nem tettek meg egy teljes kört, az akkor kialakult sorrend nem számított mérvadónak. Ennél fogva Alonso visszakapta a harmadik helyet, míg spanyol honfitársa büntetést kapott.
Az utolsó kör volt csak hátra, és a „Safety Car mögött” vonult be a mezőny a célvonalba, az 5 másodperces büntetés Sainzot a mezőny végére repítette.
A 28 éves versenyző a futam után visszafojtotta dühét és az F1 legnagyobb szégyenének nevezte a büntetése pillanatát. Még Alonso is túl szigorúnak ítélte meg a szankciót.
A Ferrari úgy döntött az elmúlt héten, hogy felülvizsgáltatja a büntetést. Az FIA a mai napra tűzte ki a tárgyalást. Hivatalosan is elutasították az olasz csapat kérelmét, így a eredmény nem változott. Sainz tehát pont nélkül zárta az Ausztrál Nagydíjat.
Ezeket a bizonyítékokat nyújtotta be a Ferrari:
Felülvizsgálati kérelmet csak akkor tekint relevánsnak a Szövetség, ha az adott felek fel tudnak mutatni olyan bizonyítékokat, amik a döntés pillanatában még nem voltak elérhetőek.
A hivatalos dokumentum alapján három bizonyítékkal állt elő a Scuderia a mai tárgyaláson.
-
-
-
- Carlos Sainz autójának telemetria adatai a második újraindítás után
- Carlos Sainz vallomása
- más versenyzők vallomása (köztük az elszenvedő félé, Fernando Alonsóé)
-
-
Precedensként még a Sahara Force India F1 Team korábbi kérelmét hozták fel a vörösök, amit a csapat meg is nyert az FIA-val szemben. Az Aston Martin elődje ugyanis a versenyzője nyilatkozatával és autójának telemetriájával nyert már meg hasonló ügyet a múltban. Így a Ferrari is nagy reményekkel vágott neki a mai napnak.
Ugyanakkor a Force India esetében más volt a helyzet. A felhozott ütközés során maguk a stewardok sem tudták egyértelműen megállapítani, hogy melyik pilóta volt a vétkes. Az egyik felet kórházba kellett szállítani, így őt a futam után nem tudták megkérdezni arról, hogy mi történt. Az elsődleges meghallgatás az egyik fontos szereplő nélkül ment végbe, ezért is számított a pilóta későbbi nyilatkozta releváns és új bizonyítéknak.
Sainz esetében a verseny alatt hozták meg a döntést a stewardok, és szükségtelennek tartották a pilóta érveinek meghallgatását. A versenyfelügyelők szerint egyértelmű, hogy a 28 éves versenyző volt a bűnös, így időbüntetést szabtak ki rá.
A közlemény kihangsúlyozza, a stewardokat ösztönzik arra, hogy külső segítség nélkül hozzanak gyors és határozott döntéseket. Egyértelmű esetekben tehát így járnak el.
Miért bukott el a Ferrari:
A Scuderia váltig hitte, hogy van a birtokában egy ilyen adat, ám az FIA a benyújtott dokumentumokat nem tartotta relevánsnak. Ennél fogva meg sem nyitották az ügyet.
A hivatalos dokumentum szerint 2-3 órán keresztül zajlott a meghallgatás. A prezentált bizonyítékok nem nyitottak új perspektívákat az üggyel kapcsolatban, így elutasította a Szövetség a beadványt.
„Nincs olyan jelentős és releváns új elem, ami a felülvizsgálatban résztvevő felek számára ne lett volna elérhető a döntés pillanatában. Így a beadványt elutasítjuk.”