back to top
2025. április 28. 12:29
KezdőlapFormula 1Csalást kiáltva magyarázza sportszerűtlen viselkedését az F1-es világbajnok

Csalást kiáltva magyarázza sportszerűtlen viselkedését az F1-es világbajnok

-

Jacques Villeneuve 28 évvel később a valóságot kissé elferdítve emlékezett vissza a vb-címet hozó 1997-es szezon utolsó versenyén történtek miatt a feledés homályába veszett az évi Japán Nagydíjra, egyúttal utalt rá, nem tiszta eszközökkel szúrtak ki vele.

Jacques Villeneuve sokakban az 1997-es szezon pozitív hőse, az a versenyző, aki Michael Schumacher „égbekiáltó csalása” ellenére mindössze második F1-es idényében felért a csúcsra és világbajnok lett. A 28 évvel ezelőtti hajrá azonban korántsem ennyire fekete és fehér, és a kanadainak is bőven volt a rovásán amiatt, amit az idény utolsó előtti futamán tett, amikor tulajdonképpen versenyen kívüli résztvevőként semmi más nem foglalkoztatta, csak az, hogy sportszerűtlen eszközökkel kitoljon a némettel.

Persze, mondhatnánk, hogy ami volt, elmúlt, Schumacher ennek ellenére megnyerte a szuzukai futamot, majd a jerezi finálén kilökte a riválisát, aki azonban továbbment és világbajnok lett, azaz végül is igazságos eredmény született. Csakhogy Villeneuve 28 évvel az események után valamiért úgy próbálta meg tálalni a 97-es szezon utolsó előtti versenyén történteket, mintha ő lett volna az áldozat.

„Az előző versenyen, Japánban kezdődött. 9 ponttal vezettem [az összetettben], akkoriban pedig 10 pont járt egy győzelemért. Szinte a miénk volt a bajnoki cím. De péntek reggel, az első kivezető körömön, a hosszú hátsó egyenesben volt egy autó, amelyik megállt a pálya szélén. Sárga zászlót lengettek. Az autó megállt, rendben, mi pedig mentünk tovább. Aztán a felügyelők úgy döntöttek, hogy kizárnak az egész hétvégéről. Ez egy kissé keménynek tűnt. Soha nem kaptam ilyen büntetést, és azóta sem volt ilyen. A Williamsnél mindannyian úgy éreztük, hogy manipuláció történt” – nyilatkozta a Motorsport.com-nak a kanadai.

1997, Japán Nagydíj, Villeneuve, Williams
Jacques Villeneuve 1997-ben, Szuzukában / Fotó: LAT Photographic/Williams F1

Attól eltekintve, hogy tárgyi tévedések is vannak Villeneuve szavaiban (szombaton történt az eset és nem kivezető körön, hanem gyorskörön, amely ráadásul addigi legjobb időeredményét hozta), a legnagyobb ferdítés az, hogy a Williams egykori pilótája úgy állította be az eseményeket, mintha pusztán a sárga zászló figyelmen kívül hagyásáért kizárták volna a Japán Nagydíjról, ami nyilván hatalmas túlkapásnak tűnhet. Villeneuve ráadásul ezt úgy tálalta, hogy az FIA direkt ki akart szúrni vele.

Valójában azonban ez csak részigazság, hiszen bár valóban a Jos Verstappen félreállt Tyrellje miatt érvényben levő sárga jelzés (ami egyébként dupla sárga volt) figyelmen kívül hagyása vezetett Villeneuve büntetéséhez, nem önmagában emiatt zárták ki, hanem azért, mert sorozatos visszaesőnek számított (ez volt a negyedik ilyen vétsége), és Monzában már egyversenyes eltiltást adtak neki, nyolc futamra felfüggesztve. Azaz még egy kihágás, és ténylegesen eltiltják, ahogyan azt Japánban meg is tették.

Persze azon lehet vitatkozni, hogy kell-e ekkora szigort alkalmazni, de mai fejjel, a virtuális biztonsági autó korában aligha tűnik ördögtől valónak, hogy az FIA próbálta szigorítások bevezetésével rávenni a pilótákat a sárga zászlók tiszteletben tartására. Az ominózus esetnél Villeneuve-ön kívül ráadásul még öt másik pilóta sem lassított eléggé a Spoon-kanyar utáni egyenesben. Ők Johnny Herbert, Rubens Barrichello, Ukyo Katayama, Heinz-Harald Frentzen és igen, a nagy vb-rivális, Michael Schumacher voltak, azaz a Ferrari sztárja is ugyanabba a hibába esett, mint a kanadai.

És nemcsak Villeneuve-öt szankcionálták, hiszen Herbert, Barrichello, Katyama és Schumacher egyaránt a szezon végéig felfüggesztett egyfutamos eltiltást kaptak, míg a korábban már hasonló vétségen ért Frentzent öt versenyre meszelték el, szintén felfüggesztve.

És azon sem lehetett vitatkozni, hogy Villeneuve tényleg nem emelte el a gázt, hiszen a telemetria megmutatta, hogy padlógázzal száguldott el Verstappen autója mellett, később pedig még be is ismerte, hogy így tett, sőt, eszébe is jutott, hogy lassítson, de aztán úgy volt vele (igen, egy szabadedzésen, és igen, felfüggesztett eltiltás hatálya alatt), hogy végülis minek. „Azt gondoltam, hogy »ez egy egyenes«, és végül nem lassítottam, amivel lábon lőttem saját magamat. Egy másodpercre átfutott az agyamon [hogy lassítok]. Még azután is gondoltam rá, hogy a fékre lépek, hogy elhaladtam az autó mellett, mert a szektoridőkön meglátszott volna [hogy lassítottam], a felügyelők pedig ezt nézik. De aztán úgy voltam vele, hogy »Nem, nem akarok ilyen buta játékokat űzni.« Úgyhogy nem lassítottam, de ezután fogok.”

Így is elindult

A szabályok lehetőséget adtak a fellebbezésre, amivel a Williams élt, hogy Villeneuve elindulhasson a másnapi versenyen, de közben mindenki számára teljesen nyilvánvaló volt, hogy képtelenség lesz megmásítani az ítéletet, hiszen feketén-fehéren látszik az adatokon, hogy a kanadai nem vette el a lábát a gázról. Mivel nem volt idő megtartani a meghallgatást a futam előtt, az FIA lehetőséget adott a Williamsnek az indulásra, a csapat pedig tulajdonképpen mozgó akadályt csinált az első számú pilótájából, aki – mint azt most elmondta –, az őt ért igazságtalanságot megtorolandó állt rajthoz.

„Úgy döntöttünk, hogy versenyzünk, hogy fellebbezhessünk – mondta Villeneuve a Motorsportnak adott interjúban megint csak tévesen, hiszen a Williams már a futam előtt fellebbezett, enélkül ugyanis nem is indulhatott volna el a futamon. – A cél az volt, hogy lassan vezessek és valaki megelőzze Michael [Schumachert], hogy ne nyerje meg a versenyt. De az összes többi pilóta félt belemenni a játékba, úgyhogy mindenki lassan vezetett.”

1997, Japán Nagydíj, rajt, Villeneuve, Schumacher, Williams, Ferrari
Az 1997-es Japán Nagydíj rajtja / Fotó: LAT Photographic/Williams F1

A futamon ugyanis az történt, hogy a pole-ból rajtoló Villeneuve az első perctől kezdve körönként 4-5 másodperccel haladt lassabban, és lénysgében egy versenyen kívüli részvevőként azon volt, hogy hátráltassa Schumachert. Persze, azt senki nem várta el tőle, hogy félreálljon, és engedje versenyezni azokat, akik pontokat szerezhetnek, arra viszont talán sokan nem számítottak a Schumachert megkérdőjelezhető húzásai miatt teljes pályafutása alatt rendszerese kritizáló kanadaitól, hogy már a rajt utáni métereken elkezd játszadozni.

A rajtnál nagyon agresszívan bevágott a Ferrari elé, majd miután megtartotta a vezetést, fél kör sem telt bele, hogy elkezdje látványosan feltartani a teljes mezőnyt, hátha valakinek, vagy valakiknek sikerül megelőznie a második helyen álló Schumachert. Erre az esélyt növelte, hogy a harmadik helyről induló Eddie Irvine visszaesett a negyedik pozícióba, így nem tudta védeni csapattársát a harmadik helyre felkapaszkodó Mika Häkkinentől.

A Ferrarinál azonban előre felkészültek az efféle sportszerűtlen taktikára, így Schumacher Häkkinen előtt haladva beleemelt a gázba az S-kanyarok egyikében, Irvine pedig a külső íven a McLarent és saját csapattársát is körbeautózta, és Villeneuve nyomába eredt. A versenyben vezető kanadainak nem állt érdekében hadakozni az írrel, aki a 3. körben kívülről bevetődött mellé a célegyenes előtti sikánban, majd faképnél hagyta őt, Villeneuve pedig tovább folytatta Schumacher feltartását, hátha Häkkinen végül sikerrel jár és megelőzi a németet.

Az egy évvel korábban még maga is versenyző, ezt a Japán Nagydíjat viszont már a legendás Murray Walker oldalán szakkommentátorként közvetítő Martin Brundle meg volt győződve róla, hogy Irvine Ferrarijában nagyon kevés az üzemanyag, azt viszont ez a teória sem magyarázta, hogy miként verhetett Villeneuve-re egyetlen kör alatt 5 (!) másodpercet. A 6. körre Irvine már 12 másodperccel járt a kanadai előtt, miközben az utolsó helyen autózó Katajama is ugyanennyire volt a Williamstől, ami jól mutatja, milyen nevetséges tempóban poroszkált a vb-éllovas…

Villeneuve ekkor döntött úgy, hogy elég volt a feltartósdiból, és odalépett a gázra, viszont miután a Benetton és a McLaren is kihívta pilótáit kerékcserére és tankolásra, kezdett kifogyni a lehetőségekből Schumacher sakkban tartására, és amikor a Ferrari a 18. körben kihívta a németet, eldőlt a kettejük csatája. Villeneuve azonban még elkövetett egy utolsó, sportszerűtlen megmozdulást, és a bokszból kifelé brutálisan bevágott Schumacher elé (akkoriban még nem volt fehér vonal, amit nem lehetett átlépni).

1997, Japán Nagydíj, Villeneuve, Schumacher, Williams, Ferrari
Itt még Schumacher előtt / Fotó: LAT Photographic/Williams F1

„Nem vagyok biztos benne, hogy korrekt húzás volt így átvágni az úton és leszorítani valakit. Képes voltam reagálni és belülről elmenni mellette, de ez nagyon veszélyes is lehetett volna” – nyilatkozta a futam után Schumacher, akit az előzés után Irvine természetesen bevárt és elengedett, hogy aztán ő tarthassa fel Villeneuve-öt. Ezzel az ír végül elbukta a második helyet, és a másik Williamsben ülő Frentzen lett a második, bebiztosítva a konstruktőri címet a csapatának.

Villeneuve végül csak az ötödik helyen jött be, miután a második kiállásánál – amit a csapat előbbre hozott, hogy kiszedjék őt Irvine mögül – nem ment fel elsőre a tankolócső, aminek köszönhetően időt veszített.

A Williams terve tehát nem jár sikerrel, később ráadásul a fellebbezést is visszavonták attól tartva, nehogy még egy futamtól elmeszeljék őket.

27 éves Schumacher és Villeneuve hírhedt ütközése, ami után együtt bulizott a két ellenfél