A Williams új csapatfőnöke a fiatal autóversenyző-tehetségek felkutatásáról és az értük való harcról azt mondta, hogy a gyémántokért egyre mélyebbre kell ásni.
Az elmúlt évtizedben a Red Bull mintáját követve mindegyik élcsapat kialakított egy akadémiai programot és egy felderítő hálózatot, amelyben feltérképezik a fiatal versenyzőket és leszerződtetik a legszimpatikusabbakat, hogy az alacsonyabb kategóriákban képezzék őket és megfelelő eredmények esetén eljuttassák őket egészen a Forma-1-ig.
Így érkezett meg például Charles Leclerc, George Russell vagy Oscar Piastri, bár utóbbi végül pont nem a nevelőcsapatánál debütált. Ez is mutatja, hogy a legígéretesebb tehetségekért egymással is versengenek a csapatok, és a Williams-t irányító James Vowles szerint a helyzet annyira elfajult, hogy lassan az általános iskolában kell keresgélni az elérhető reménységeket.
Példaként a most 16 éves olasz Andrea Kimi Antonellit hozta fel, aki 12 évesen, gokartosként fogadta el a Mercedes ajánlatát. „Az a probléma, hogy szerintem szinte az összes jövőbeli bajnok leigazolt valahova, egészen Antonelliig. Már a nála is fiatalabbak körében kell kutakodni” – nyilatkozta Vowles az Autosportnak.
Rendhagyó ötlet a fiatalok F1-be juttatására, de vajon a többiek örülnének?
„Szeretnék egy saját programot létrehozni, amit én irányítok. A pénz nem akadály, a szükséges összeget rá fogjuk fordítani.”
Az említett Antonelli tavaly kezdett el formaautókkal versenyezni, az F4 német és olasz bajnokságát is megnyerte. Idén a Formula Regional European-ba lépett fel, ahol jelenleg 2. a tabellán.
Vowles az együttműködést sem zárta ki előző csapatával, a Mercedesszel, amely a jelek szerint egyre szorosabbra fonja a szálakat a Williamsszel, miután az Aston Martin hamarosan már nem tőlük vásárol motorokat.
Az autósport élvonalából erősítette csapatát a Motorsport Talent Management
„Egyike voltam a Mercedes fiatal versenyzői programjának megalkotóinak, szóval tudom, hogy kell csinálni. Bosszantó, hogy a távozásom előtt leigazoltunk egy nagyon jó pilótát Antonelli személyében. Jó helyen van – mondta. – Ha be akarnák ültetni az autónkba, nem lennék ellene. George [Russell-lel] hasonlóan tettünk, és ha nincs hasonló kaliberű pilótánk, érdekelne az ötlet.”
Az elmúlt években a Williams a mezőny élvonalába tartozott az újoncok bevetését tekintve, bár ebben szerepet játszik, hogy gyakran kényszerült tehetős, de nem annyira tehetséges pilótákat alkalmazni. 2017 óta Lance Stroll, Szergej Szirotkin, Russell, Jack Aitken (egy futamra), Nicholas Latifi és jelenlegi versenyzőjük, Logan Sargeant is velük indult élete első F1-es futamán.
Az akadémiájuk tagja az F3-ból Luke Browning, Franco Colapinto, Zak O’Sullivan és Oliver Gray, de egyelőre egyikük sem mutat elit képességeket, a legjobb helyen, a 6.-on Colapinto áll a tabellán. Az előző vezéralakot, Sargeantot ellenben sikeresen menedzselték és versenyzői üléssel jutalmazták az F1-ben.