Max Verstappen szuzukai zsenialitását méltatják és Lewis Hamilton minden várakozást alulmúló szezonkezdetére mutatnak rá a Japán Nagydíj legérdekesebb statisztikái.
Az aerodinamikai teljesítményben rendre kimagasló Red Bullnak mindig is az egyik legerősebb pályája volt a gyors kanyarokkal tűzdelt Szuzuka, ez pedig Verstappen itteni eredményességében is megmutatkozik.
Ugyanis a holland az egymást követő harmadik évben nyerte versenyt ezen a pályán, ami eddig csak Michael Schumachernek sikerült 2000 és 2002 között. Verstappen emellett a Red Bull-lal eddig minden célba érkezésekor dobogóra állt Szuzukában, és sohasem végzett rosszabb helyen, mint a rajtpozíciója (csak 2019-ben esett ki).
Japánban az 53-ből 48 versenykört Verstappen töltött az élen, amivel teljesített egy jelentős mérföldkövet, hiszen csupán a negyedik versenyző lett, aki eljutott 3000 élen megtett körig.
A ranglista állása jelenleg:
1. Lewis Hamilton – 5455
2. Michael Schumacher – 5111
3. Sebastian Vettel – 3501
4. Max Verstappen – 3009
5. Ayrton Senna – 2931
A holland dominanciáját látva az sem irreális, hogy még idén beéri Vettelt a harmadik helyen – ehhez nagyjából arra van szüksége, hogy a maradék 20 verseny felén ő vezesse a mezőnyt a körök nagy részében.
Négy kettős győzelemmel kezdődött a szezon, amire már volt példa korábban (2019-ben a Mercedes öt tökéletes hétvégével nyitott), de olyan még soha nem történt, hogy ezeket két különböző csapat szállítsa.
Hogy a Ferrari a Red Bull legközelebbi kihívója, azt pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Charles Leclerc-t és Carlos Sainzt idén még nem győzte le olyan autó a célban, amely nem Red Bull. Ez azt is jelenti, hogy negyediknél rosszabb helyen még nem végeztek, Sainz pedig az összes idei futamon dobogón állt, amelyiken éppen nem a kórházi ágyban feküdt.
Hamilton számára már statisztikai kibúvó sincs
Most már tényleg nem lehet tovább csűrni-csavarni: Lewis Hamilton F1-es karrierjének legrosszabb szezonkezdetét produkálja. Ott tartunk, hogy négy futam után csak eggyel van több pontja (10), mint a 2009-es szezon azonos szakaszában, amikor pedig még lényegesen kevesebb pontot értek a helyezések, ráadásul akkor Sepangban még annak is csak a felét osztották ki a korai leállítás miatt. A 2009-es pontrendszer szerint Hamiltonnak most csak 2 pontja lenne a bahreini 7. helyen által, a 2002-ig érvényben lévő szerint pedig 0.
A csapattárs elleni eredményessége is mélypontokat verdes. Hamilton Szuzukában idén először le tudta ugyan győzni George Russellt az időmérőn, a fiatalabb brit azonban a tavalyi év végétől zsinórban öt alkalommal szerzett jobb rajthelyet, ennél hosszabb időmérős sikersorozatot pedig csak Nico Rosberg tudott elérni Hamiltonnal szemben – egyszer 2014-ben, egyszer pedig 2015-ben.
Hamilton emellett a szezon első négy futamán egyaránt nem tudta legyőzni a csapattársát a versenyen, ami csak egyszer, szintén Rosberg ellen esett meg vele, amikor a német négy győzelemmel indította 2016-ot.
De a Mercedes összességében is rémesen szerepel: négy forduló után csak 34 pontja van a csapatnak, míg az előző két évben, amelyeken korábbi önmagához képest már szintén jelentősen alulteljesített, mégis 77-ig (2022) és 76-ig jutottak (2023) ennyi idő alatt – igaz, tavalyi mennyiségüket kissé kozmetikázza a bakui sprinten begyűjtött hét pontjuk.