Az egykori F1-es versenyző, Stefan Johansson úgy véli, hogy a jobb versenyekhez az a kulcs, hogy fejlődjenek a gumik, jobb tapadásuk legyen, miközben kevesebb a leszorítóerő.
Mindeközben a Forma-1 menedzserei keményen dolgoznak, hogy kialakítsák a 2021-től életbe lépő motorszabályokat. Johansson szerint azonban a gumikkal jelentősebb, és olcsóbb fejlődést lehetne elérni, mint a motor és az aerodinamika terén.
„Az aerodinamika hatásai elől sajnos nem lehet elmenekülni.” – írta a svéd, saját weboldalán. „Most arról beszélnek, hogy leszorítóerőt generáljanak, az autó alól, s nem fentről. Ez talán segít korlátot szabni a turbulenciának, de nem fogja megszüntetni. Egy másik autó mögött haladva mindig lesz turbulens levegő. Addig amíg sok az aero, ez mindig probléma lesz, és minél komplikáltabb az aero egy autón, annál inkább hatással lesz a mögötte érkezőre. Szóval ha csak nem egyszerűsítik le jelentősen az első szárnyat, akkor továbbra is ugyanez lesz a problémájuk.”
„Korábban már mondtam, de mondom újra, bár tudom, olyan, mintha megakadt volna a lemez. A legegyszerűbb módja annak, hogy jobb legyen a tapadás, az az, ha egyszerűen fejlesztjük a gumikat.”
„Még az F1-nél sokkal alacsonyabb szériákban is, mint ahogy nálunk is volt LMP2-ben, könnyedén el lehet költeni dollár milliókat az aero fejlesztésre, hogy nyerjünk fél másodpercet. Aztán felteszel egy másmilyen szett gumit, ami talán 2000 dollár, és máris nyersz másfél másodpercet.”
„Nem én tehetek róla, hogy a gumik fejlesztése sosem kerül említésre az F1-ben.”
„Három dolog van, ami egy versenyautót gyorsabbá, vagy lassabbá tud tenni: a kaszni, a motor, és a gumik. Az első kettő esetében lehet válogatni, míg a gumik esetében egy gyártóra korlátozódunk.”
„Jelen állás szerint nem hiszem, hogy sok gumigyártót érdekelne, hogy az F1-ben versenyezzen a többivel, a jelenlegi szabályokkal, melyek alapján a régi 13 colos gumikat használják, amik a ’70’es években is voltak, vagy még korábban. Mivel ez teljesen irreleváns már a gumigyártók számára. De ha változtatni tudnának úgy, hogy a gumik, legalább távolról hasonlítsanak a közúti autók gumijaihoz, biztos vagyok benne, hogy beszállnának a gumigyártók. A Michelin már nyilatkozott erről.”
Johansson azonban hozzáteszi, ez is csak akkor működhet, ha csökken a leszorítóerő.
„Biztos vagyok benne, hogy ha eldobnánk az autók jelenlegi 60-70%-os aerodinamikai tapadását, és nyitnánk a szabályokkal a különféle gumigyártók felé, hogy ők is versenyezzenek egymás ellen, akkor könnyedén nyernénk körönként 3-4 másodpercet, szinte azonnal. Majd adjunk az autóknak extra 300 lóerőt és egy átlagos hosszúságú pályán nyerni fognak újabb 3-4 másodpercet.”