A jövőbeli együttműködés reményében a Toyotával egyeztető Haas bejelentette, hogy folytatja együttműködését a Ferrarival. Az amerikai istálló és a japán óriás nem az Alfa Romeo példáját követné.
Az amerikai Haas-istálló bejelentette, hogy meghosszabbítja technikai együttműködését a Ferrarival, és legalább a 2028-as szezon végéig Ferrari-motorral fog versenyezni. Ez azt jelenti, hogy a 2016-os debütálása óta az olaszokkal szoros együttműködésben levő, története során mindig a maranellóiak motorját és egyéb, átruházható alkatrészeit használó istálló a 2026-os új motorszabályoknak is a Scuderia erőforrásával vág majd neki.
Utilizing Ferrari Power Units Through to 2028 🏁
We're delighted to confirm the extension of our long-running technical partnership with Scuderia Ferrari through to the completion of the 2028 FIA Formula 1 World Championship season.#HaasF1
— MoneyGram Haas F1 Team (@HaasF1Team) July 16, 2024
Amennyiben pedig létrejön a Toyotával pedzegetett együttműködés, tulajdonképpen megszületik a Toyota-Ferrari, vagy Haas-Toyota-Ferrari, attól függően, hogy mi lesz majd a csapat neve. A japánok az éveken át a Saubert szponzoráló Alfa Romeóval ellentétben ugyanakkor nemcsak a pénzüket és nevüket adnák az együttműködéshez, hanem mint azt a The-Race.com is fejtegette, a hírek szerint a felek arról egyeztetnek, hogy a Haas használhassa a Toyota Gazoo Racing Europe kölni létesítményeit.
Jelenleg a Toyota innen üzemelteti a hosszútávú-világbajnokságban (WEC) szereplő csapatát és itt készülnek a rali-világbajnokságban (WRC) futó Yarisokban használt hibrid-erőforrások is. Ugyanakkor a megállapodás nem jelentené azt, hogy a 2002 és 2009 között az F1-ben már gyári csapatként szereplő Toyota ilyen minőségében térne vissza a sportágba, mivel a japánok az előttünk álló években a hidrogénhajtásra helyezik a fókuszt, ezért kizárt, hogy saját turbó-hibrid F1-es motort fejlesszenek.
Nem az Alfa Romeo példáját követik
A fentebb taglaltak ugyanakkor arra utalnak, hogy a kezdeti sajtóhírekkel ellentétben a Toyota és a Haas összefogása nem csak marketingmutatvány lenne, hanem a Haas számítana a Toyota technikai és emberi erőforrásaira, hiszen a TGR Europe két szélcsatornával és számos magasan képzett szakemberrel is rendelkezik. Hogy ez miért érné meg a Toyotának? Azért, mert üzleti szempontból soha nem volt még ennyire jövedelmező az F1-es részvétel, a grand prix-versenyzésben használt technológiákból és munkafolyamatokból pedig szintén profitálnának.
A The-Race szerint a Toyotánál rövid távon nem gondolkoznak gyári F1-es programban, de azt elképzelhetőnek tartják, hogy idővel teljeskörű technikai partnerségre lépjenek a Haasszal vagy más csapattal. Eleinte azonban lehet, hogy pusztán ügyfélkapcsolat lesz az amerikai istálló és a Toyota között, és amennyiben mindkét fél elégedett, fokozatosan lesz majd egyre szorosabb az együttműködés. Így az sem valószínű, hogy a Toyota részben vagy egészben felvásárolja a Haast, a hírek szerint ezt ráadásul Gene Haas sem akarja.
Miért akarnak visszajönni és miért fontos ez a Haasnak?
Azok után, hogy a Toyota őrült módon lapátolta a pénzt a 2002 és 2009 közötti F1-es projektjébe, cserébe még csak futamot sem nyert, sokáig elképzelhetetlen volt a visszatérésük, ám az F1 utóbbi években tapasztalt óriási növekedése alighanem meggyőzte őket arról, hogy érdemes lenne ismét valamilyen formában jelen lenni a királykategóriában. És ne feledjük, hogy a TGR kölni központja eleve az F1-es projektnek készült, és bár azóta is remekül kihasználják, teljes egészében csak egy F1-es projekttel lehet kiaknázni a benne rejlő potenciált.
Ha pedig már potenciál, abból a Haasban nincs sok. Az amerikai istálló a megalakulása óta ugyanazt az utat járja, és bár néhány éve létrehozott egy maranellói központot is az angliai Banbury-ben levő mellett, egyértelműen látszik, hogy nagyjából az idei szezonban mutatott teljesítmény tőle a maximum, és ha az összes riválisa kiaknázza a saját lehetőségeit, könnyen lehet, hogy a Gene Haas csapata ismét a mezőny végén találja majd magát. A világ második legnagyobb autógyártójával kötött szövetség azonban szépen lassan új távlatokat nyitna meg a mezőny legkisebb csapata előtt, amelynek tulajdonosa talán végre rájött, hogy mire van szükség a sikerhez.