back to top
KezdőlapFormula 1Aki utolsóként megy be a forgóajtón, de elsőként jön ki – Cunoda...

Aki utolsóként megy be a forgóajtón, de elsőként jön ki – Cunoda zseniális bokszkiállása

-

Az RB bokszcsapatának hibátlan munkáját ünnepli a Forma-1 a Japán Nagydíj után, ami pontot ért hazai futamán Cunoda Juki számára.

Amióta 2009 végén betiltották a futam közbeni tankolást az F1-ben, és egy szervizelésre egyformán nagyjából 2-4 másodpercre állnak meg a pilóták csapatuk garázsa előtt, az egyik stratégiai alaptétellé vált, hogy senkinek nem érdemes ugyanabban a körben a bokszba hajtania, mint amelyikben a közvetlenül előtte haladó rivális teszi, hiszen csekély az esélye, hogy ott valósulhat meg a helycsere.

Az RB és Cunoda alaposan és üdítően rácáfolt erre a tézisre, amikor a 22. körben megejtett második kerékcseréje során a japán három vele egyidőben kiálló pilótát is megelőzött a bokszutcában.

A kör kezdetén a 10. helyen haladó Kevin Magnussen és a 14. Lance Stroll által közrefogott ötautós bolyt csupán 2,8 másodperc választotta el egymástól. A kör végén ma már egészen szokatlan látványt szolgáltatva mindannyian kihajtottak kerékcserére Magnussen, Valtteri Bottas, Logan Sargeant, Cunoda, Stroll sorrendben.

Pár másodperc elteltével azonban a sort már Cunoda RB-je vezette, aki a Haast, a Saubert és a Williamst is átugrotta, a japán pedig nem győzött hálálkodni a rádión a szupergyors munkáért. Ez a három „könnyű” előzés pedig kulcsfontosságú volt számára ahhoz, hogy végül az egy pontot érő 10. helyen intsék le, miután négy riválisával és a végén hozzá legközelebb kerülő Nico Hülkenberggel szemben is megőrizte előnyét.

Tegyük hozzá, az Aston Martin személyzete is ugyanekkora elismerést érdemel, hiszen az ötödikként bokszba hajtó Stroll másodikként gördülhetett ki Cunoda mögött. Ők ketten egyaránt három pozíciót nyertek a kiállással, míg Magnussen, Bottas és Sargeant 2-2-t veszítettek.

A DHL adatai alapján az Aston volt a leggyorsabb azzal, hogy 2,43 másodperc alatt cserélt kereket Strollnál, őket követte az RB 2,76-tal, míg a Williams csak 4,28, a Sauber 4,94, a Haas pedig 5,41 alatt végzett. Utóbbi három csapat kerékcseréje ezzel az egész verseny négy leglassabbja közé került, míg előbbi kettő 1,5-3 másodperccel sebesebb szervizelése elég volt a tripla előzéshez.