back to top
KezdőlapFormula 1Tanácskoztak az F1-es pilóták: szabályos lesz a leszorítás, de a pályák a...

Tanácskoztak az F1-es pilóták: szabályos lesz a leszorítás, de a pályák a hibásak

-

George Russell, a Grand Prix-versenyzők érdekvédelmi szövetségének (GPDA) igazgatója elmondta, mire jutottak az előzésekkel kapcsolatos megbeszélésen a pilóták, és miként fognak változni a szabályok.

A Katari Nagydíj csütörtöki napján lezajlott az F1-es pilótáknak az a megbeszélése, amit már az USA Nagydíj után beharangoztak, és amelyen megvitatták a versenyzési irányelvek Austinban kidomborodó hiányosságait. Mint arra bizonyára sokan emlékeznek, Texasban több esetben is büntetést osztottak ki a felügyelők olyan helyzetekben, amikor valaki leterelte a másikat a pályáról. A legnagyobb visszhangot a Max Verstappen és Lando Norris közötti csata váltotta ki, amely során a McLaren versenyzője kívülről próbálkozott a holland ellen, aki nem hagyott neki helyet, majd mindketten elhagyták a pályát, de Norris került előrébb, majd büntetést kapott.

Nem Verstappennek csal az FIA, hanem csak szimplán próbálta követni a szabályokat

Katarban a versenyzők arról tanácskoztak, hogy milyen változtatások szükségesek ahhoz, hogy a jövőben könnyebb legyen az ő és a felügyelők dolga is, majd arra jutottak, hogy elsősorban a pályákon kell változtatni, de amíg ez nem történik meg, a versenyzési irányelvek módosítására van szükség.

„Nem gondolom, hogy ez rakétatudomány lenne. Szerintem mindannyian ugyanúgy érzünk. Ha előzöl a külső íven, megcsinálod a kanyart és nem mész le a pályáról, akkor az a te kanyarod. Az ember kemény versenyzést akar látni, azt, hogy a pilóták kerék a kerék elleni párharcot vívnak. Elképesztően néz ki, amikor emberek átmennek a kavicságyon és az autó szórja a szikrákat. Szerintem a felügyelők is felismerik ezt. Ha kívül vagy és megelőznek, akkor pedig a te feladatod meghátrálni” – ecsetelte George Russell, a Grand Prix-versenyzők érdekvédelmi szövetségének (GPDA) igazgatója.

„Jelenleg van egy rész a szabályban, amely kimondja, hogy a belül levő versenyzőnek helyet kell hagynia a másiknak a kanyarcsúcsponttól a kijáratig. Ezt kukázni fogják, és remélem, hogy már ettől a hétvégétől” – ismertette Russell a változtatást.

Magyarán, amennyiben világos, hogy a belül levő, előző pilóta be fogja tudni venni a kanyart, a külső íven haladónak kell elvennie a gázt. „Sok versenyző egyetért azzal, hogy ha te a belső íven előzöl, az első számú szabály, hogy a pályán kell tudnod maradni. Ha erre képes vagy, jogodban áll szélesre terelni a másikat, mert a gokartos évek óta mindannyian így csináljuk. Ha belülről előzöl valakit, megvan a jogod ehhez” – mondta Russell, majd rátért a pályák hiányosságaira.

„Azt is megállapítottuk, hogy a legtöbb problémát a pályák okozzák. Beszéltünk számos, Austinban tapasztalt problémáról, és szerintem számos előzést meg sem kíséreltek volna, ha kavicságyak vannak a bukótérben, mint például Ausztriában a 4-es kanyarban. Ha 1-2%-kal átléped a határt, már mész is a kavicságyba. A pályák jelentik a probléma gyökerét, a versenyzési irányelvek pedig a köztes megoldást, amiben meg kell egyeznünk, amíg nem lesz minden pálya rendesen kialakítva.”

Több kavicságyat akarnak / rFotó: Lars Baron/Getty Images/Red Bull Content Pool

A híresek agresszívan védekező, Lando Norrist Mexikóban egymás után két alkalommal is leterelő Max Verstappen úgy véli, a kavicságyak automatikusan megoldják majd a vitás esetek többségét a külső íven történő előzési kísérleteknél is. „Szerintem lassú kanyarban előzni a külső íven sokkal bonyolultabb, mint egy közepesen gyors vagy gyors kanyarban, mert az esetek többségében utóbbiakban az embernek van lendülete. Ha nincs kavicságy, normál esetben következmények nélkül ki lehet menni a bukótérbe. De néhány pályán vagy látunk egy tiszta előzést a külső íven, vagy az illető kihátrál a manőverből, mert fél attól, hogy a kavicságyban végzi. Ez már önmagában megoldja a gondok 90%-át.”

Azzal kapcsolatban, hogy míg minden pályát módosítanak, évek is eltelhetnek, a négyszeres világbajnok ezt mondta: „Ha kevesebb problémát akarunk, akkor kavicságyakat kell elhelyezni. Nyilván ez egyes pályákon nehezebb, mint másokon, de a kérdés az, hogy mennyire akarsz F1-es futamot rendezni a pályádon? Ez ennyire egyszerű.”

Tudni akarják a versenyzők, hogy az FIA kit rúg ki legközelebb