Ross Brawn szerint érdemes elgondolkozni azon az összefüggésen, hogy a pénteki szabadedzések hiánya egy kivételesen szoros Amerikai Nagydíjat eredményezett vasárnap.
Az Amerikai Nagydíj pénteki napját teljesen elmosta az eső, a csapatoknak így csak a száraz szombati nap állt rendelkezésükre, hogy felkészüljenek a vasárnapi versenyre. Az Austinba látogatók roppant kiélezett csatának lehettek szemtanúi: az élen három csapat három versenyzője három különféle taktika mellett döntött, amihez Brawn szerint hozzájárult a hétvége folyamán összegyűjthető adatok viszonylag kis mennyisége.
„A három dobogós pilóta három másodpercen belül végzett” – kezdte futamutáni összefoglalóját Brawn. „Mindegyikük eltérő stratégiával versenyzett, ami Räikkönen és Hamilton esetében szabad döntés volt, míg az utolsó előtti sorból rajtoló Verstappen a kényszerűség vitte a lágy gumis első etapra. Ez szokatlan felállás volt az F1-ben, ahol a szimulációs és stratégiai eszközök kifinomultsága olyannyira magas színvonalú, hogy különösen az első három csapat esetében nagyon ritkán látható eltérés. Ennek az oka valószínűleg az esős pénteki napban keresendő, amikor senki sem tudott felkészülni a száraz körülményekre; a csapatoknak a szokásosnál kevesebb adat állt a rendelkezésükre, így a hibaszázalék is növekedett. Vajon a kevesebb adat szórakoztatóbb versenyt eredményez? Annyi bizonyos, hogy sokkal képlékenyebbé tette a helyzetet, így érdemes lehet ezt a szempontot is megvizsgálni sportágunk még izgalmasabbá tételéhez.”
Az időmérő előtt a csapatok összesen négy órát tesztelhetnek (hármat pénteken és egyet szombaton), ez pedig rengeteg idő ahhoz, hogy mindenki megtalálja az egyetlen tökéletes és sajnos kiszámítható versenytervet.
„Hogy egy futballmetaforával éljek: amikor mindkét csapat tökéletesen játszik, a nulla-nullás döntetlen a logikus végkimenetel” – folytatta Brawn. „Az F1-ben a legapróbb részletek is alapos szimuláción esnek át, nem csoda hát, ha mindenki azonos optimális stratégia felé tendál.”
Toto Wolff valamilyen szinten igazat adott Brawnnak, azonban nem volt rest felhívni a figyelmet a hátulütőkre is.
„Ezzel csak több szimulációt és több számítógépet futtatnánk a háttérben, hogy pótoljuk a kieső pályán töltött időt” – magyarázta a Mercedes csapatfőnöke. „De az igaz, hogy minél korlátozottabb időt tölthetsz a pályán, annál nagyobb lesz a kiszámíthatatlanság.”