Nem a túlzott óvatosság volt az oka, hogy a mezőny egyik piros zászlós megszakítás után sem sorakozott fel a rajtrácsra Monacóban.
Sokan értetlenül álltak az előtt, hogy a Monacói Nagydíj két piros zászlós megszakítása után miért nem álló rajttal indították el a mezőnyt, ahogyan arra a 2020-ban bevezetett új szabály lehetőséget ad. Különösen a Mick Schumacher 26. körben történt hatalmas balesete miatti pirost követően nem tűnt indokoltnak a gördülő rajt, lévén ekkorra felszáradt a pálya, és mindenki slick gumikon volt.
Utólag azonban fény derült az FIA elsőre túlzott óvatosságnak tűnő döntésének okára: áramkimaradás történt az óriási felhőszakadás alatt, ami kérdésessé tette a rajtrendszer működését, és mivel nem voltak benne biztosak, hogy álló rajtnál minden rendben lezajlana, inkább a gördülő rajtot választották.
A 15 órai felvezető kör előbb 15 óra 9 percre, majd 15 óra 16 percre halasztása azonban még pusztán az érkező eső miatt történt, az FIA ugyanis a biztonsági szempontokat figyelembe véve úgy gondolta, mivel a hétvége korábbi részében egyáltalán nem köröztek vizes aszfalton a versenyzők, nem lenne okos dolog elrajtoltatni őket.
„Szerintem megcsinálhatták volna a rajtot – nyilatkozta a verseny után Kevin Magnussen. – Nyilván utána egy ponton már ömlött az eső, a futamot pedig mindenképpen félbe kellett volna szakítani, de ez a versenyzés része. Ha a körülmények lehetővé teszik, akkor el kellene engedniük minket. Vagy talán adjanak nekünk gyorstalpalót az esőben vezetésről, vagy vegyünk néhány leckét.”
A felvezető kör a biztonsági autó mögött végül 15 óra 16-kor elindult, de hamarosan elkezdett szakadni az eső, így jött az első piros zászlós megszakítás. Ez végül közel 45 percesre nyúlt, amihez már köze volt az áramkimaradásnak, ennél ugyanis hamarabb is folytatódhatott volna a körözés. Amikor pedig folytatódott, nagy valószínűséggel álló rajtot láthattunk volna, ha hiba nélkül működik a rendszer.
Lewis Hamilton szerint például mindkét piros zászló után lehetett volna álló rajtot alkalmazni, az elsőnél a pályán levő víz mennyiségét elnézve utólag ugyanakkor a hétszeres világbajnok szerint is a gördülő rajt volt a jobb megoldás.