Nehéz szülés lesz, de jövő év elejére az Aston Martin meghozza a végleges döntést azzal kapcsolatban, 2021-től beszáll-e az F1-ben motorszállítóként.
Nem titok, hogy az Aston lelkes érdeklődéssel szemléli a 2021-es szabálykönyv alakulását, ami a jelenlegi hibridrendszerek egyszerűsítését tűzte ki célul. Az érdeklődés komolyságát aláhúzandó Andy Palmer vezérigazgató tavaly tanácsadói szerepben felbérelte az ex-ferraris Luca Marmorinit, aki azóta is a megvalósítási jelentésen dolgozik. A mezőnyben az Astont a legszorosabb szálak a Red Bullhoz fűzik: a brit gyártó idéntől az osztrák istálló névadó szponzora, korábban pedig a Valkyrie hiperautóprojekten dolgoztak együtt Adrian Newey közvetítésével. Palmer azonban kikötötte, csak akkor hajlandó motorokat szállítani a Red Bullnak, ha az erőforrás már bizonyítottan versenyképes.
„2021-ről beszélünk, az azért még egy picit távol van” – mondta Palmer. „De ha nem sikerül átmennünk az ’ez jó lesz a Red Bullnak’ teszten, az valószínűleg azt jelenti, hogy a ’versenyképes’ teszten is megbukunk – nekünk pedig versenyképesnek kell lennünk. Körülbelül kilenchavi munka áll előttünk, hogy meghozzuk a döntést, vagy így, vagy úgy. A szimulációs eszközök és az egyhengeres munka meglehetősen jó képet ad a tesztvilág és a szimulátorvilág közötti korrelációról.”
Az F1-es projekt intenzitása egyre csak „fokozódik” az Astonon belül, de az új szabályok véglegesítése előtt nem egyeznek bele semmibe.
„Egyelőre semmi olyasmi nem jött szembe, ami csökkentené a valószínűséget, semmi olyasmiről nem született döntés, ami miatt ne tudnánk megcsinálni” – fejezte ki elégedettségét Palmer. „Továbbra is gőzerővel végezzük az előtanulmányokat, persze a jelenleg ismeretes szabályok keretei között, amelyek még nem részletesek, de legalább fel tudjuk mérni a lehetőséget. Az ismeretlen tényező a költséglimit, az pedig kardinális tényező arra nézve, beszállunk-e a sportba vagy nem. Nem dobálhatjuk a tűzbe a pénzünket; az egyszerű szponzori együttműködésnél nagyobb bevételt kellene kapnunk, és ez kulcsfontosságú a döntés meghozatalánál.”
Az Aston korábban már arra is kitért, hogy az Ilmorhoz vagy Cosworthhöz hasonló tanácsadói cégek bevonásával tervezné meg erőforrását, ám a közvetlen befolyásról nem mondana le.
„Ettől lennénk autentikusak, nem?” – mosolygott Palmer. „Itt van nekünk Luca, aki tanácsadóként dolgozik nálunk és segít nekünk épségben átvergődni a medvecsapdákon. Nem először csinálja ezt, megvan a hitelessége, rengeteg mindent megért, így megfelelően tud minket vezetni. Nem könnyű, egyáltalán nem úgy állunk hozzá, hogy ’ez csak egy motor’. De motorgyártó és motortervező cég vagyunk, amire a V12-esünk vagy a Valkyrie-motor is példa, így nem kell a nulláról kezdenünk. Teljes mértékben egyetértek azzal, hogy a Hondán látszik, mennyire nehéz is ez az egész. De ezzel egy időben azt is lehet látni, hogy a Honda fejlődik.”