back to top
KezdőlapFormula 1Nem megy a kupleráj: elég lecserélni az F1-es mókamestert?

Nem megy a kupleráj: elég lecserélni az F1-es mókamestert?

-

A Haas szerdán bombát robbantott és bejelentette, hogy távozik a csapatfőnöki posztról az istállót a kezdetek, azaz 2016 óta irányító Günther Steiner. Nem biztos, hogy Komacu Ajao személyében egy másik vezérrel van esélye javulni a Haasnak, olyan mélyen gyökerező problémák akadályozzák, de Andretti F1-be lépéséhez új lehetőséget nyithat meg ez a fejlemény.

Így az AlphaTauri mellett még egy csapat került olyan helyzetbe a mezőnyben, hogy a fennállása óta először új főnök kezébe kerül a gyeplő. Hogy Steiner szerepe mennyi volt a Haas eredményeiben vagy épp azok hiányában, kívülállóként kicsit nehéz megítélni, de az amerikai istálló korrektül mutatkozott be a Forma-1-ben, 2016-ban rögtön megelőztek három istállót a konstruktőri értékelésben – nem megvásárolt, hanem újonnan alapított csapattól ez a 8. hely volt a legjobb eredmény a Sauber 1993-as bemutatkozása óta.

2018-ig felfelé ívelt a formájuk, akkor az 5. helyen zártak. A Ferrari technikai támogatása nyilván levett terhet a vállukról, sőt, látványosan egybeesett a teljesítménygörbéjük javulása az övékével, ahogy (bár szabálytalan megoldással) a maranellóiak motorja lett az etalon a Mercedes helyett. Ugyanakkor ezekben az években malőr jelezte, szervezetileg bőven van hova fejlődni, a lehetőségek kihasználása ugyanis finoman szólva hagyott kívánnivalót maga után. Ha Romain Grosjean baleseteit figyelmen kívül is hagyjuk, 2018-ban csak az elrontott kerékcserékkel és műszaki eredetű diszkvalifikációkkal legalább annyi pontot szórt el a csapat, ami nélkül megelőzték volna a Renault-t a tabellán.

A lejtmenet 2019-ben indult meg, és innentől lehet mutogatni Steinerre, hiszen öt év alatt összesen nem gyűjtöttek annyi pontot, mint 2018-ban. Rendszeressé váltak az elhúzódó, rejtélyes problémák, amire hónapokig nem találták a megoldást, ide sorolhatjuk a tavalyi gumikezelési bajokat. Rossz fényt vetett a műszaki stábra, hogy gyakorlatilag mindegyik szezonjukat az jellemezte, hogy erős(ebb) kezdés után visszaestek, az idények második felében a pontmennyiség rendre elmaradt az elsőtől. A közelmúltban talán a Saubert leszámítva az összes többi csapatnál tapasztaltunk érezhető szezon közbeni előrelépéseket.

„Elmúlt nyolc év és tökutolsók vagyunk” – ezért kellett mennie Steinernek a Haastól

Ezalatt záporoztak az egyéb kínos események, volt egy igencsak botrányos szponzori ügy a Rich Energy-vel, több vitatott döntés a versenyzők választásával és megtartásával, miközben nem látszott, mi az elképzelés arról, hogyan változnának számottevő F1-es csapattá.

Egyre többen megkérdőjelezték, erre egyáltalán megvan-e a szándék, és Steiner távozásának egyik oka az lehet, hogy nem tudta meggyőzni a tulajdonost, Gene Haast arról, fektessen be több pénzt az infrastruktúra fejlesztésére, például korszerű szimulációs berendezésekre, ahogy más csapatok teszik. Kevin Magnussen a kerékcserés problémák kapcsán megemlítette két éve, hogy a bokszutcai felszerelést 2016 óta nem frissítették.

Hallani olyan pletykákat is, hogy Steiner ígéretet kapott, hogy a csapat fele mértékben az övé lesz, de írásos garancia nem készült rá, és ezt állítólag zokon vette.

Alkalmas volt csapatfőnöknek?

Ettől függetlenül az említett problémák kérdéseket vetnek fel Steiner kompetenciájáról: ha mindig a kifogás és a kilátástalanság maradt, illetve nem tudta érvényesíteni az akaratát a tulajdonos felé, több volt-e egy bábnál és szórakoztató látványosságnál?

Merthogy a laza, humoros csapatfőnök közben márkanévvé vált a Netflixnek köszönhetően, a Drive To Survive sorozat nagy sikerének ő volt az egyik alapja. Sokszor a személye miatt ült be ennyi újságíró a sajtótájékoztatóira, kendőzetlen stílusban megfogalmazott mondatai olvasottságot generáltak, nélküle egész biztos nem kapott volna ennyi figyelmet a Haas.

Munkahelyi komédiát forgatnak az F1 legszókimondóbb csapatfőnökéről

Korábban az F1-ben rövid ideig, különösebben kiemelkedő eredmények nélkül a Jaguar és a Red Bull is alkalmazta, s bár tény, vicces figura, nem valószínű, hogy újra látjuk a világbajnokságban valamelyik csapatnál vezető tisztségben, inkább arra tippelnénk, közvetítőstábban kap majd feladatot.

Van esélye változtatni az utódnak?

A Haas új csapatfőnöke a hónap végén a 48. évét betöltő japán Komacu Ajao, aki 2003 óta dolgozik a Forma-1-ben. Hamarosan, külön cikkben részletesen is bemutatjuk az életútját, elöljáróban elhintünk olyan érdekes részleteket, hogy Szato Takuma segítsége révén került először kapcsolatba az autósporttal, illetve hogy csak Romain Grosjean miatt igazolt a Haashoz 2016-ban.

Ugyanis a Lotusnál a francia versenymérnökeként ismerte meg jobban a nyilvánosság, ilyen pozícióban tartott Grosjeannal a jelenlegi csapatához, ahol az utóbbi időben egyre átfogóbb mérnöki feladatokat látott el, most a mérnökigazgatói feladatkörből léptették elő. (Utóbbi tisztség a versenyhétvégéken dolgozó technikai személyzet koordinálását jelenti.)

Komacu kap egy segédet egy műveleti igazgató személyében, aki a csapat angliai részlegét igyekszik összefogni Banburyben, de nincs irigylésre méltó helyzetben. Tetézi a bajt, hogy Steinerrel együtt az egyik legfontosabb mérnöki tisztség birtokosa, a technikai igazgató Simone Resta is távozott.

Kényszer szülte a helyzetet, de kicsit meglepő, hogy a váratlanul megüresedő csapatfőnöki pozícióba olyan mérnöki hátterű szakembert neveztek ki, akinek nincs általános menedzseri tapasztalata, mint ahogy például az Alpine tette Otmar Szafnauer menesztése után Bruno Faminnal. De említhetjük a mezőnyből rajta kívül Andrea Stella (McLaren), James Vowles (Williams), Laurent Mekies (AlphaTauri), Mike Krack (Aston Martin) nevét, ők mindannyian vezettek olyan részleget vagy betöltöttek olyan pozíciót az F1-ben, ami túlmutatott a mérnöki tudomány világán. Ide sorolható különböző sportprogramok felügyelete, vagy épp a sportigazgatói tisztség. Talán csak Vowles lóg ki kicsit a felsorolásból, de ő motorsport mérnök-menedzser diplomát is szerzett, a cégvezetésbe pedig máshol belekóstolt.

Csúnya pofont kapott a Haas stábja

Összefüggésben a politikai játszmák meghatározóbb szerepével, a három élcsapat és az Alfa Romeo jelenleg a más készségekben erős menedzser-típusú vezetőket preferálja. A Ferrari megégette magát a mérnök Mattia Binottóval, s bár Frédéric Vasseur szintén rendelkezik mérnöki végzettséggel, ő inkább csapatvezetőként dolgozott az autósportban. Az elmúlt bő fél évszázadban, a Lotus alapító zsenije, Colin Chapman óta bajnoki címet mérnöki múlttal csak Ross Brawn szerzett csapatfőnökként, különleges körülményeknek köszönhetően. (No nem mintha a Haas ilyen célra törne belátható időn belül.)

Vowles a lapunknak nyáron adott exluzív interjúban kifejtette, szerinte milyen képességekre van szüksége egy csapatfőnöknek. „Mire az ember eljut idáig, elég behatóan kell értenie a pénzügyeket, az emberi erőforrás-menedzsmentet, az üzleti gyakorlatokat és a mérnöki oldalt is ahhoz, hogy tudja, milyen irányba vigye a szervezetet, mert a megfelelő területekbe kell invesztálni” – mondta.

Gene Haas elmondása alapján Steiner emberközpontú stílusához képest Komacu „inkább műszaki gondolkodású, aki a számokból olvassa ki, hogy mit csinálunk jól vagy rosszul. Ez egy újfajta megközelítés lesz, és nagy szükségünk volt már arra, hogy valamit máshogyan csináljunk.” Csakhogy ez és a tapasztalat önmagában valószínűleg nem elég a sikerhez, sőt, pont az a fontos, hogy valaki ne csak a rideg számok alapján döntsön. Ráadásul a tulajdonos makacssága mellett aligha lehet egyről a kettőre jutni. Jelen esetben a kuplerájos mondás fordítottja lenne logikusabb, és az emberek helyett a bútorokat kellene kicserélni…

Meglátjuk, nagyjából változatlan feltételekből Komacu mit hoz ki, de a 2024-es autó alapvető teljesítményére a szezon elején csapatfőnökként nem lesz ráhatása, legfeljebb a pályán való hatékonyabb működésen javíthat. Az Autosport rámutatott, hogy a mclarenes Stellához képest azért is nehezebb a helyzete, mert egy átalakítási folyamat elején érkezik, nem annak sűrűjében. Steiner tett egy érdekes, a véletlen szerepén kívül bármilyen érvvel alátámasztott kijelentést, miszerint a Haas akár a középmezőny élére is ugorhat idén, de ez körülbelül annyit ér, mintha belógatná a pecabotot és várná, hogy a szerencsehozó aranyhal ráharapjon.

2025-be pedig egyik csapat sem fektet majd sok erőforrást, hiszen egy évvel később teljesen új paraméterek szerint készült autók érkeznek, azok tervezése nagyobb prioritást élvez majd. Akkor már nem biztos, hogy Komacu irányítja a csapatot, sőt, talán már a Haas név sem marad…

Andretti más ajtón is bejuthat a Forma-1-be

Az egyik amerikai csapatnál fennálló problémák megoldhatják a másik problémáját, és amennyiben annak belépési szándékát elgáncsolja a többi csapat ellenállása, Michael Andretti akár a Haas megvételével is megválthatja a belépőjegyét a Forma-1-be, egyúttal megszabadítva Gene Haast a látszólag kellemetlen terhektől, akinek a csekkfüzetében igen vaskos összeg landolna.

Andretti korábban többször is felvette már a kapcsolatot ez ügyben vele. Ő biztos nem fukarkodna az infrastruktúrával, a legrangosabb amerikai sorozatokban érdekelt csapat például 200 millió dollárból új főhadiszállást építésébe kezdett.

Sértettség vagy realitás? Az elutasított csapat szerint ma a Haast sem vennék be az F1 bulijába