Hány évet kellene eltölteniük a Sauberben a McLaren versenyzőinek ahhoz, hogy eljussanak 76 kiesésig az időmérő első szakaszában? És miért a leglassabb autóba ültetné őket ehhez Lance Stroll, amikor ő maga is csak egyetlen szezont töltött el ilyen helyzetben?
Miközben Fernando Alonso kétségbeesett segélykiáltást küldött az Aston Martin gyárába a csapat gyenge dzsiddai időmérős eredménye után, Lance Stroll egy nemkívánatos rekordot döntött meg szombaton Szaúd-Arábiában: azáltal, hogy a 16. helyre kvalifikált, elkönyvelte a 75. Q1-es kiesést F1-es karrierje során, ezzel megelőzve ezen a listán a 74-gyel álló Kevin Magnussent.
Persze a Q1-es kiesések statisztikája csak 2006 óta vezethető, attól az évtől létezik a három szakaszra osztott időmérős lebonyolítás, amelynek szabályai ugyan azóta többször is módosultak, de a lényeg nem változott: az első és a második etapban egyenlő számban annyi autó búcsúzik a leglassabbak közül, hogy a pole-ról döntő végjátékra tíz versenyző maradjon állva. Idén, 20 fős mezőny mellett az utolsó öt hely valamelyikén végzőkre vár a legkorábbi kiesés.
Az időmérő után a racingnews365 próbálta emlékeztetni Strollt erre a kellemetlen rekordra, de már elkéstek vele.
„Igen, hallottam ezt a Q1-es dolgot a hangosbemondón. Hát, tegyék a McLaren versenyzőit 10 évre a Sauberbe, és akkor majd nekik lesz a legtöbb Q1-es kiesésük. Ez autófüggő. Akinek gyors autója van, spórolhat a gumikkal, és így is eljut a Q3-ig. Akinek viszont lassú, millió szettet felhasznál a Q1-ben, és az esetek többségében így is kiesik” – érvelt Stroll.
Ezeknél a mondatoknál álljunk meg egy kicsit. A tavaly évhez hasonlóan egyelőre idén is a Sauber tűnik a mezőny leglassabb autójának, és kétségtelen, hogy ha egy versenyző hosszú éveket eltölt az aktuális sereghajtónál versenyezve, akkor gyorsan felhalmozhat egy tekintélyes számú Q1-es kiesést.
Stroll védekezése amiatt sántít, mert ő maga viszont úgy állt a rekordlista élére, hogy 2017-es F1-es debütálása óta elenyésző időt töltött a mezőny aktuálisan leglassabb autójában. Ez eddigi kilenc szezonjából csak a 2018-asra húzható rá, akkor tényleg az utolsó helyen zárt a konstruktőri tabellán a Williams, és mellesleg ez volt az egyetlen olyan szezonja is a kanadainak, amelyben legyőzte csapattársát a pontversenyben: Sergey Sirotkint 6:1-re.
Ezt követően igazolt az apja, Lawrence Stroll által tulajdonolt Racing Pointhoz, amely az Aston Martin elődje volt, és elmondható, hogy 2018-at leszámítva Stroll aktuális csapata sohasem végzett a 7. helynél hátrébb a konstruktőri pontversenyben, aktuális csapattársa pedig sohasem volt a 12.-nél rosszabb egyéniben (Sebastian Vettel 2021-ben és 2022-ben), Emiatt nem lehet Stroll kirívóan sok Q1-es kiesését azzal magyarázni, hogy rendre túl gyenge autókban ült volna. Versenyeken olykor képes villantani, és idén például neki köszönheti az Aston Martin eddigi mind a 10 pontját, de az időmérőkön tendenciózusan alulteljesít, 171 kvalifikációjának közel 44%-ában nem tudott túljutni az első szakaszon.
Az Aston Martin mezőnyben való további süllyedése már egy másik probléma, ami persze könnyen okozhat további kellemetlen eredményeket idén a versenyzőknek. Dzsiddában ők az egyetlen csapat, amely nem tudott gyorsulni a tavalyi tempójához képest – sőt, nagyon sokkal, közel fél másodperccel lassabb is volt a csapat idei, Alonso által megfutott leggyorsabb köre, mint a tavalyi. Ezzel a tempóval azért a Haasnál és a Saubernél még így is gyorsabbak ezen a hétvégén.
„Azt hiszem, tavaly 1:28,2-es kört futottam a Q1-ben, és azzal akkor a második helyen álltam. Most 1:28,6-tal lettem 16., szóval…” – tett erős célzást Stroll, amikor arra kérték, hasonlítsa össze idei autóját a tavalyival, a számokra pedig tökéletesen emlékezett.
Alonso szerint elfogyott a tudomány az Aston Martinnál, de Newey segítségéért hiába rimánkodik